V Česku začíná období chřipek a covidu-19. Je nejvhodnější doba na očkování

Podle Barbory Mackové, ředitelky Státního zdravotního ústavu (SZÚ), se Česko nachází na začátku sezony respiračních onemocnění, zejména chřipky a covidu-19. V současné době je podle ministra Vlastimila Válka (TOP 09) nejvhodnější čas pro očkování.

Počet případů těchto onemocnění dosahuje zhruba 700 na 100 000 obyvatel, jak uvedli na tiskové konferenci. Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka zdůraznil, že by se měly k očkování hlásit zejména rizikové skupiny.

Riziko závažného průběhu těchto onemocnění, který může vést k hospitalizaci nebo úmrtí, ohrožuje zejména starší osoby a jedince s chronickými onemocněními, jako jsou srdeční, plicní nebo ledvinové problémy, a také osoby s obezitou.

Šonka uvedl, že očkování proti covidu-19 je plně hrazeno pro všechny, zatímco očkování proti chřipce je hrazeno pro osoby nad 65 let. Osoby mladšího věku si mohou nechat náklady na očkování proti chřipce proplatit z fondu prevence své zdravotní pojišťovny.

Doporučené články

Obě vakcíny, proti covidu-19 i chřipce, lze podle Válka podat v jeden den, a obě se podávají do jednoho ramene. Pokud praktický lékař neočkuje proti covidu-19, pacient má možnost oslovit jiného lékaře nebo se objednat do očkovacího centra.

V každém kraji je nyní k dispozici alespoň jedno očkovací místo, na kterém je dostupná nejnovější vakcína s označením omikron XBB.1.5.

Ačkoliv bylo v minulosti alespoň jednou očkováno proti covidu-19 přibližně 65 % populace a třetina obyvatel dostala posilující dávku, bude nutné se očkovat proti covidu-19 každý rok, stejně jako proti chřipce. 

Proč je nutné očkovat se každoročně?

Chřipka je akutní virové onemocnění dýchacího systému, které je způsobeno různými kmeny chřipkových virů. Onemocnění je charakterizováno řadou nepříjemných příznaků, jako jsou horečka, bolesti svalů, únava, bolest v krku, kýchání, kašel a rýma. Chřipkové viry jsou obvykle rozděleny do tří hlavních typů: A, B a C. Nejběžnější jsou typy A a B.

Chřipka se šíří zejména kapénkovou infekcí, což znamená, že se viry šíří prostřednictvím kapének vytvářených kašlem, kýcháním nebo mluvením infikované osoby. Může se také šířit dotykem kontaminovaných povrchů, pokud si člověk poté dotkne svého obličeje, zejména nosu, očí nebo úst.

Typická chřipka trvá několik dní až týdnů, ačkoli některé příznaky, jako je únava, mohou přetrvávat déle. Většina lidí se zotaví bez potřeby lékařského ošetření, ale u některých jedinců, zejména u starších osob, dětí a osob s oslabeným imunitním systémem, může chřipka vést k závažným komplikacím, včetně zápalu plic a hospitalizace.

Doporučené články

Prevencí proti chřipce je očkování, které se obvykle provádí každý rok, protože chřipkové viry se pravidelně mění a mutují. Dalšími preventivními opatřeními jsou časté mytí rukou, zakrývání úst a nosu při kašlání nebo kýchnutí a vyhýbání se kontaktu s nemocnými osobami. Léčba chřipky zahrnuje odpočinek, zvýšený příjem tekutin a léky, které mohou zmírnit příznaky, jako je horečka a bolesti svalů.

I koronavirus SARS-CoV-2 je schopen mutovat, což znamená, že se jeho genetická informace mění. Tyto mutace vedou k vytvoření nových variant viru. Některé varianty mohou být náchylnější k infekci nebo odolnější vůči imunitní odpovědi. Protože očkování cílí na specifické části viru, které se mohou mutovat, je potřeba upravit vakcíny, aby byly účinné i proti novým variantám.

Vědci a zdravotnické organizace pečlivě sledují epidemiologické a virologické údaje, aby identifikovali nové varianty viru a vyhodnotili účinnost stávajících vakcín. Na základě těchto dat mohou rozhodnout o potřebě aktualizace nebo změny vakcín.

Související

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 
Ministerstvo zdravotnictví, ilustrační fotografie.

Svrčinová na vlastní žádost končí jako hlavní hygienička

Vláda ve středu odvolala hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou na její vlastní žádost, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Do jmenování jejího nástupce bude kompetence hlavního hygienika v plném rozsahu vykonávat její zástupce a ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení má být vypsáno v nejbližších dnech.

Více souvisejících

Vlastimil Válek (TOP 09) očkování chřipka nemoci

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 7 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

Korupce na Ukrajině: Soud poslal do vazby jednoho z členů vlády

Ukrajinský soud v pátek nařídil vazbu pro ministra zemědělství Mykolu Solského kvůli podezření z účasti na nelegálním získání státní půdy v hodnotě téměř sedmi milionů eur. Informaci poskytla agentura TASR s odvoláním na Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy