V říjnu odstartuje na školách po celé republice Olympiáda mediální gramotnosti

V týdnu od 16. do 20. října 2023 proběhne na školách po celé České republice školní kolo Olympiády mediální gramotnosti. Soutěžit v ní budou žáci základních škol, a to ve dvou kategoriích. V první budou soupeřit žáci 1. stupně ZŠ a ve druhé se utkají žáci 2. stupně základních škol a příslušných ročníků gymnázií. Test potrvá 40 minut a žáci budou k jeho vyplnění potřebovat pouze počítač s připojením k internetu. Přihlašovat se mohou sami žáci, případně mohou své žáky přihlásit učitelé. Přihlašovací formulář se nachází na oficiálních stránkách olympiády: www.medialnigramotnost.com

V testu na studenty čeká řada záludných otázek z oblastí tradičních masmédií, sociálních sítí, dezinformací, umělé inteligence či argumentačních faulů. Budou muset prokázat, že si zcela osvojili dovednosti mediálně zdatných jedinců, jelikož je test rozdělen na dvě části – vědomostní a praktickou. Studenti ukáží své znalosti z hodin mediální výchovy v otázkách s omezeným použitím internetu, ale i důvtip a vyhledávací schopnosti v otázkách, v nichž jsou žáci nuceni hledat a ověřovat informace na nejrůznějších internetových stránkách. Hlavním cílem olympiády je zábavnou formou vzdělávat děti v oblasti, která je často v běžné výuce opomíjena. V České republice totiž lze dle výzkumů JSNS sledovat meziroční pokles ve skóre mediální gramotnosti dětí.

Olympiáda mediální gramotnosti testuje komplexnost znalostí studentů, a i když se jedná o první ročník, studenti to rozhodně nebudou mít jednoduché. Navíc nejlepší účastníci ze školních kol postoupí do celorepublikového finále, které se uskuteční v prosinci na Magistrátu hlavního města Prahy, odkud si odvezou i hodnotné ceny. Soutěží se nejen o elektroniku a další věcné dary od partnerů soutěže, ale i různé předplatné online deníků či exkurze do mediálních domů.

Olympiádu organizuje debatní spolek pro mezinárodní soutěže, který se dlouhodobě věnuje rozvoji mladých lidí, ve spolupráci s Nadací O2, jejíž O2 Chytrá škola (https://o2chytraskola.cz/) má za cíl podporovat mediální vzdělání. Projekt také vzniká pod záštitou Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky a hlavního města Praha s mediálními partnery Českou televizí a Českou tiskovou kanceláří. Dále se na projektu podílí i spousta neziskových organizací s dlouholetými zkušenostmi s výukou mediální gramotnosti.

EuroZprávy.cz jsou partnerem projektu.

Olympiáda mediální gramotnosti

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy