V transplantacích plic patří Motol mezi šest největších center Evropy

V transplantacích plic patří pražská Fakultní nemocnice (FN) Motol mezi šest největších center v Evropě, lékaři v Motole operují i pacienty ze Slovenska. V rozhovoru s ČTK to uvedl přednosta III. chirurgické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a FN Motol Robert Lischke. Loni poprvé bylo těchto náročných operací více než padesát, od začátku transplantačního programu před 25 lety dostalo plíce od dárce orgánů téměř 600 pacientů.

Letos jich lékaři do 18. prosince operovali 54. "Objem centra je dán především jeho stoupající kvalitou. S vysokým objemem výkonů souvisí i lepší výsledky, proto je objem výkonů tak důležitý ukazatel," vysvětlil lékař. Lischke byl osobně i u první operace před 25 lety, kterou vedl bývalý přednosta kliniky Pavel Pafko.

Nejvíc transplantací v Evropě na počet obyvatel má Rakousko, druhá je Belgie, která má srovnatelný počet obyvatel jako Česko. V posledních letech jich je zhruba 100. I v Česku by jich podle Lischkeho mohlo být víc. "Stále není každý pacient, který by mohl z transplantace plic profitovat, k transplantaci doporučen," uvedl.

Nové plíce dostávají nejčastěji pacienti s plicními fibrózami, chronickou obstrukční plicní nemocí, cystickou fibrózou nebo idiopatickou plicní hypertenzní. Část příjemců tvoří podle Lischkeho také ti, kteří potřebují po dřívější transplantaci nové plíce znovu.

Počet čekajících na nové plíce se podle údajů Koordinačního střediska transplantací letos pohybuje mezi 29 a 42, většinu měsíců roku čeká kolem 35 lidí. "Obecně platí, že pacienti, kteří potřebují malé plíce, jako jsou pacienti s plicní fibrózou a pacienti menšího vzrůstu, budou čekat výrazně déle a měli by být zařazeni na čekací listinu velmi brzy, to stejné platí pro pacienty s krevní skupinou nula negativní," doplnil.

Za posledních 25 let se podle něj metoda transplantace plic obrovsky posunula ve všem, od výběru vhodných pacientů, péči o darovaný orgán, přes techniku samotné operace po intenzivní a dlouhodobou péči o transplantované pacienty. Spolu s tím se podle něj zásadně zlepšují i výsledky. "V letošním roce máme stoprocentní přežívání letos operovaných pacientů, 96 procent pacientů přežívá jeden rok a rovněž tříleté, pětileté a desetileté výsledky se výrazně zlepšují," řekl.

Související

Více souvisejících

nemocnice Motol transplantace

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 32 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 5 hodinami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí narušilo lodní dopravu v Panamském průplavu, zjistili vědci. Region postihlo rekordní sucho

Klimatický fenomén známý jako El Niňo byl klíčovou příčinou nízkých srážek a rekordního sucha, které loni narušily lodní dopravu v Panamském průplavu. Ve středu to uvedli vědci, informuje agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy