Válek hájí ředitele IKEM Stiborka. Je prý podroben jedné z nejpřísnějších prověrek

Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) je ředitel Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Michal Stiborek podroben jedné z nejpřísnějších prověrek Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ).

Ministr to řekl dnes novinářům při svém příchodu na zasedání vlády. Situace ohledně Stiborkova úvěrového podnikání, která byla zveřejněna na serveru Seznam Zprávy, je momentálně prověřována ministerstvem. Válka vyjádřil zklamání nad etickým a morálním aspektem této situace, ale nevidí důvod k osobní diskuzi se Stiborkem.

Válka uvedl, že ředitel má jednu z nejpřísnějších prověrek od Národního bezpečnostního úřadu a takových ředitelů je podle něj skutečně málo. Michal Stiborek nastoupil do role ředitele IKEM v roce 2018. O rok později tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) požádal ředitele nemocnic pod správou ministerstva o bezpečnostní prověrku, kterou většina z nich absolvovala.

Podle V8lka jsou prověrky mimořádně náročné a ne všichni ředitelé je úspěšně absolvovali. Některé dokonce musel odvolat. Prověrky hodnotí například původ majetku a způsob, jakým byl nabyt. Posuzuje, zda osoba zastávající funkci ředitele je v kontextu státní bezpečnosti v pořádku."

Podle Seznam Zprávy si Stiborek v posledních letech vydělal desítky milionů korun prostřednictvím poskytování půjček s vysokými úroky a s významnými smluvními pokutami. Zpráva také zdůrazňuje nejasnosti ohledně toho, odkud pochází 57 milionů korun na zahájení tohoto podnikání.

Stiborek obhájil svoji pozici ředitele IKEM v květnu tohoto roku a podle ministra Válka měly jeho daňová přiznání jasné informace o pohybech finančních prostředků. Ministr dodal: "V té době se Michal Stiborek tímto podnikáním nezabýval."
 

Související

Více souvisejících

ikem Vlastimil Válek (TOP 09)

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 11 hodinami

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při pádu vrtulníku. Uhořel i ministr zahraničí

Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při pádu vrtulníku, který se v neděli v husté mlze zhroutil v hornatém terénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy