Sociálnědemokratická starostka se rozsudek dozví v červnu. Hrozí jí pět let

Zřejmě v červnu padne rozsudek v případu obžaloby ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku, ze kterých jsou obžalováni starostka Chropyně na Kroměřížsku Věra Sigmundová (ČSSD) a tajemníci městského úřadu Jaroslav Kotula a Jiří Rosecký. Soudce kroměřížského okresního soudu Petr Marák hlavní líčení odročil za účelem výslechu posledního ze svědků. Žalobce trojici viní z nezákonného uzavírání dohod na provedení práce, všichni vinu popřeli. Hrozí jim až pětileté vězení.

Podle státního zástupce Radima Daňhela uzavírali tajemníci se Sigmundovou v letech 2015 a 2016 dohody o provedení práce na činnosti, které měla ze zákona vykonávat v rámci své funkce starostky. Šlo především o zpracování dokumentů týkajících se strategického rozvoje města a regionu. Za to Sigmundová podle obžaloby pobírala peníze navíc, přičemž celková škoda způsobená městu činí 99.000 korun. Na přípravě dokumentů se podle obžalovaných mimo jiné podílel i muž, který by měl u soudu vypovídat 13. června. Následně zřejmě zazní závěrečné řeči a také rozsudek.

U soudu dnes vypovídala ředitelka odboru veřejné správy, dozoru a kontroly ministerstva vnitra Marie Kostruhová. Byla členkou týmu, který dotčené smlouvy na žádost policie v roce 2015 posuzoval a čtyři z nich označil za nestandardní. Připustila však, že bez jejich podrobné znalosti. Uvedla také, že v inkriminované době ještě v zákonech neexistovala ostrá hranice, co ještě spadá výkonu funkce starostky a co už ne. "Od 1. ledna 2018 už všechny takovéto dohody musí schválit zastupitelstvo," řekla Kostruhová.

Na žádost obhajoby vypovídala i právnička Jana Zwyrtek Hamplová, která se dlouhodobě specializuje na právo územních samospráv. Podle jejího názoru nemohou nést starostka ani tajemníci trestněprávní odpovědnost. Uzavřené dohody považuje za legitimní. "Nejsou v kolizi se zákonem o obcích ani organizačním řádem. Ministerstvo vnitra by v rámci dozorové pravomoci muselo konat, pokud by shledalo něco nezákonného. Šlo o díru v zákoně, za kterou obžalovaní nemohou. Nyní už zákon uzavírání dohod upravuje," uvedla Zwyrtek Hamplová.

Sigmundová, stejně jako bývalý tajemník úřadu Kotula a současný tajemník Rosecký, už dříve uvedli, že městu nezpůsobili svým jednáním žádnou škodu a cítí se nevinní. Oba tajemníci vypověděli, že práci starostce zadávali na základě jejích schopností a zkušeností a že si na to sice mohli najmout například i externí firmu, město by to však podle nich pravděpodobně vyšlo dráž. Sigmundová řekla, že se dohody týkaly administrativní činnosti, která nespadala do náplně práce starostky. Uzavírání dohod bylo podle ní vždy iniciativou tajemníka, který také stanovoval výši odměny za odvedenou práci.

Související

Juraj Cintula

Na Slovensku se začalo rozhodovat o osudu atentátníka na Fica

Specializovaný trestní soud v Pezinku v sobotu poslal do vazby Juraje C., který je obviněn z pokusu o vraždu slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Obviněného dnes k soudu eskortovala policie, na místě panovala přísná bezpečnostní opatření. K atentátu na politika došlo ve středu, zdravotní stav premiéra zůstává vážný, nicméně je stabilizovaný. 
Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

Více souvisejících

soudy politici ČSSD

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy