Jako by tu epidemie ani nebyla. Prymula chce v kampani apelovat na lidi

Nová chytrá karanténa, která bude pod ministerstvem zdravotnictví, by měla být robustnější než předchozí. Podobné systémy fungují i v jiných státech světa. Pomoci má aplikace eRouška nebo Mapy.cz, ale připojena jsou pouze dvě procenta populace. Cíl je šedesát procent uživatelů. Podle Romana Prymuly je ale i tohle číslo málo.

Nová chytrá karanténa bude podle slov ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha robustnější a vyjde na dalších dvě stě milionů korun, řekl to v Otázkách Václava Moravce na České televizi. O monitorování hrozeb se v pohotovostním operačním centru bude starat dvanáct lidí. Posíleny budou i krajské hygienické stanice, a to o 134 lidí.

Vládním cílem je dosáhnout šedesáti procentní účasti lidí v projektu. Podle epidemiologa Romana Prymuly je to ale málo. „Bude se muset změnit přistup a populaci se musí vysvětlit v masové kampani, že používání aplikace bude nezbytné,“ řekl pro televizi CNN Prima News. „Je potřeba to vysvětlovat,“ doplnil. 

Prymula si také myslí, že jsou Češi již k hrozbě koronaviru lhostejní. „První vlnou jsme prošli bez ztráty kytičky. Společnost si myslí, že tu žádná epidemie nebyla. Pozorujeme nějaké navýšení v počtu případů a je potřeba se situaci postavit čelem,“ komentoval. Prymula tvrdí, že bude potřeba vytvořit masovou kampaň, která vysvětlí, že používání aplikace bude nezbytné. „Kampaň by měla být z úrovně vlády i hygieny a měla by být ve všech sdělovacích prostředcích,“ konstatoval.

Prozatímní neúspěch připisuje strachu lidí z bezpečnosti svých dat i pokut. „My jsme při první chytré karanténě zjistili, že když se lidé nemohli shromažďovat a stejně to dělali, tak se báli, že dostanou pokutu, ale o to tady skutečně nejde,“ ujišťoval muž, který stál v době vrcholu nákazy v čele Ústředního krizového štábu.

Mobilní aplikace pomáhají koronavirovou situaci zvládnout i v jiných částech světa. Například v Číně lidi sledují pomocí QR kódů. Po vyplnění dotazníku je lidem totiž přidělen speciální QR kód a pomocí barvy se uživatel dozví, zda se může volně pohybovat či nikoli. „Najít nás mohou několika způsoby. Jednak nás mohou fyzicky zastavit nebo si zaznamenají údaje o našem autě. Vysledovat nás mohou i pomocí našich mobilních telefonů. Slyšeli jsme o lidech, které kontaktovali kvůli tomu, že jejich mobily lokalizovali v rizikových oblastech,“ popsal situaci v Číně reportér CNN David Culver.

Odborníci na lidská práva ale varují, že tyto aplikace mohou zasahovat do soukromí lidí. Nejvíce to bylo vidět v Malajsii. Tam byla aplikace povinná a za nestažení hrozilo i vězení.

V Moskvě je chytrá karanténa terčem kritiky. Jejich aplikace funguje jednoduše. Mobil sdílí polohu a aplikace dává uživateli, pokud je nakažený, výzvy k prokázání dodržování karantény. Ověří se to přes selfie, které musí člověk vyfotit. Za nedodržení karantény je v Rusku pokuta v přepočtu kolem 1 300 Kč. Aplikace ale rozdává pokuty i lidem, co jsou spořádaně doma.

Jedním z nich je i profesorka Irina Karabulatovová. Ta dostala pokutu, přestože byla doma a zdravotní stav jí opustit domov ani neumožňoval. „Pokuty mi zrušili jen díky tomu, že se mne zastali novináři,“ svěřila se. Lidé proti pokutám podaly tisíce žalob. Právník Leonid Solojov si myslí, že většina žalob bude odmítnuta nebo odložena na neurčito. Ruská vláda zatím zrušila pokuty těm, po kterých chtěla aplikace fotku v noci, když spali.

Ve Švédsku má aplikace pomoct vyhnout se přeplněným místům. Předcházet má například velké koncentraci lidí na plážích. „Myslím si, že je to dobré, ale pro rizikovou skupinu starších lidí není mobilní aplikace nejlepší varianta,“ podělil se o pocity návštěvník jedné švédské pláže Max Gotare.

Také Velká Británie slibovala aplikaci, ale zatím ji stále nemá a nikdo neví, kdy bude k dispozici. Francie má aplikaci Stop covid a za poslední tři týdny si ji stáhly téměř dva miliony lidí. Následně ji ale půl milionu lidí odinstalovalo. V Itálii je aplikace chytré karantény zatím v testovací fázi a používá jí kolem dvou milionu lidi.

Související

Více souvisejících

Roman Prymula (epidemiolog) mobilní aplikace mobily ministerstvo zdravotnictví Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 57 minutami

Jiřina Ekrt Jirušková

Jak se chovají Češi na dovolené? Rádi si připlatí za luxusnější služby, říká manažerka cestovky

V posledních letech je vidět rostoucí zájem o nákup dovolených mezi seniory. Meziročně se zdvojnásobil počet lidí ve věku nad 70 let, kteří si objednali letní zájezd. Obecně pak platí, že v České republice roste zájem o dovolené a zájem nesnížily ani vyšší životní náklady. Loňské predikce ekonomů, kteří vyhrožovaly propadem zájmu o dovolené se nenaplnil, zájezdy se kupují vesele dál. Češi si naopak rádi připlatí za luxusnější dovolenkové zážitky, ať už jde o dopravu letadlem či all inclusive služby, říká v rozhovoru PR managerka Invia.cz Jiřina Ekrt Jirušková.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Izrael, ilustrační foto

Uznání Palestiny bude mít "vážné důsledky", varuje Izrael

Rozhodnutí vlád Irska, Norska a Španělska uznat palestinský stát bude mít "vážné důsledky" pro jejich vztahy s Izraelem. Po předvolání jejich velvyslanců to ve čtvrtek oznámilo izraelské ministerstvo zahraničních věcí, informuje agentura AP.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Oslo

Pohár trpělivosti přetekl. Norsko uzavře hranice Rusům

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu

Den D se blíží. O osudu Pásma Gazy se rozhodne už v pátek

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) oznámil, že v pátek 24. května v 15:00 SELČ vydá rozhodnutí o žádosti Jihoafrické republiky (JAR) nařídit Izraeli zastavení vojenské operace v Pásmu Gazy, včetně města Rafah na jihu této palestinské enklávy. Informaci přinesla agentura AFP.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Počasí

Počasí: V Česku udeří silné bouřky, varovali meteorologové

Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek na sociální síti. Doprovázet je budou zejména přívalové srážky, napršet může kolem 50 milimetrů. Meteorologové také rovnou varovali, že bouřky udeří také o víkendu.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ilustrační foto

Ptačí chřipka se dál šíří na lidi. Austrálie hlásí první případ, USA druhý

Ve Spojených státech byl od konce března potvrzen druhý případ ptačí chřipky u člověka po kontaktu s infikovanými dojnicemi. Oznámilo to ve středu americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), píše agentura Reuters. V Austrálii potvrdili první případ přenosu subtypu viru ptačí chřipky A(H5N1) na člověka. Došlo k němu v nejmenším a nejhustěji obydleném státě Viktorie, informovala ve středu televize ABC News

před 10 hodinami

před 10 hodinami

V Praze 4 se srazil autobus s nákladním vozidlem. (23.5.2024) Prohlédněte si galerii

Nehoda autobusu MHD v Praze. Dvanáct zraněných, vyhlášen traumaplán

K vážné nehodě autobusu městské hromadné dopravy došlo ve čtvrtek ráno v Praze. Několik lidí utrpělo zranění při srážce autobusu s nákladním autem. Na místě zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému, vyhlášen byl traumaplán prvního stupně. 

před 10 hodinami

Británie: Máme důkazy, že Čína dodává Rusku bojovou techniku pro použití na Ukrajině

Čína poskytuje Rusku bojové vybavení pro použití v jeho válce proti Ukrajině, řekl britský ministr obrany Grant Shapps. Informovala o tom agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy