Šest členů rady vlády pro romské záležitosti kritizuje ombudsmana Křečka

Šest zástupců Romů v radě vlády pro záležitosti romské menšiny kritizuje obmudsmana Stanislava Křečka. Podle nich v rozporu se svou funkcí veřejného ochránce práv cíleně podkopává důstojnost Romů i svého úřadu.

Členové vládní rady to uvedli v prohlášení, které zveřejnil server Romea.cz. Reagovali tak na Křečkovy připomínky k chystané vládní strategii romské integrace do roku 2030. Strategie se zaměřuje na zaměstnávání, vzdělávání, bydlení, zdraví či emancipaci Romů. Navržený stostránkový materiál bude projednávat vláda.

Křeček minulou středu na webu svého úřadu uvedl, že dokument je "nerealizovatelný a sestavený bez znalosti věci". Ve svých připomínkách kritizuje neziskové organizace a vládní agenturu pro sociální začleňování, kterou považuje za zcela nefunkční. Podle veřejného ochránce práv mají někteří Romové problémy s bydlením ne kvůli diskriminaci, ale kvůli tomu, že "devastují bytový fond a přeměňují část obcí ve vyloučené lokality". Křečkovi ve strategii chybí zapojení Romů do řešení. Diskriminační jednání vůči nim nepopírá, podle něj ale k jeho odstranění nepomůže "potěmkinovská vesnice Strategie". Je také proti tomu, aby se jeho úřad podílel na zprávě pro vládu o dřívějších protiprávních sterilizacích.

Podle šesti zástupců Romů ve vládní radě není Křečkův postup překvapivý. Připomínají jeho dřívější vyjádření. V minulosti uvedl, že případy odmítnutí Romů pronajímatelem či zaměstnavatelem nejsou pro ombudsmana.

"I proto jsme toho názoru, že by se měl zamyslet nad tím, jak kvalitně a efektivně vykonává svou práci, zvláště pokud cíleně podkopává důstojnost Romů v rozporu s výkonem své funkce, čímž zároveň snižuje důstojnost nejen své osoby, ale též úřadu, který zastupuje," stojí v prohlášení. Podepsali ho Jan Husák, Alena Drbohlavová Gronzíková, Gwendolyn Albert, šéf organizace Výbor pro odškodnění romského holocaustu Čeněk Růžička, Zdeněk Guži a Tomáš Šcuka.

Podle pisatelů se Křeček vyjadřuje nepravdivě, opakovaně prokazuje neznalost svých kompetencí a zbavuje se své odpovědnosti. Připomínají, že ombudsman se má podle zákona věnovat právu na rovné zacházení a ochraně před diskriminací. Antidiskriminační zákon zakazuje nerovný přístup kvůli rase, etnickému původu, národnosti, víře či pohlaví.

Související

Stanislav Křeček

Policisté mohli podle Křečka situaci na Babišově mítinku řešit profesionálněji

Policisté při zákroku proti školákovi v Borovanech na Českobudějovicku na loňském mítinku předsedy hnutí ANO Andreje Babiše mohli situaci řešit profesionálněji, míní ombudsman Stanislav Křeček. Navíc shledal pochybení policistů při výzvách k prokázání totožnosti. Vyplývá to ze zprávy z šetření veřejného ochránce práv ve věci, zveřejněné na jeho webu.

Více souvisejících

Stanislav Křeček Romové Vláda ČR

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy