(Ne)chcete po smrti darovat orgány? Návod, jak na to

Praha - Darovat nebo nedarovat po smrti orgány? Otázka, kterou řada Čechů vůbec neřeší a možná by měla. Ze zákona je totiž potenciálním dárcem orgánů a tkání každý z nás, což spousta lidí vůbec netuší.

Česká legislativa je nastavená tak, že každý z nás je po své smrti považován za orgánovou banku. Je známým faktem, že orgány jednoho mrtvého člověka mohou zachránit i šest jiných lidí.

I když je myšlenka sama o sobě dobrá, je pochopitelné, že ne každému se zamlouvá představa, že po jeho skonu jeho tělo rozřežou lékaři a rozeberou ho jako auto na náhradní díly.

Z toho důvodu má každý Čech právo s posmrtným odběrem orgánů nesouhlasit a zajistit tak, že jeho tělo zůstane i po skonu stejné jako zaživa. Rodiče dokonce mají možnost zakázat odběr orgánů i svým nezletilým dětem. A to dokonce až po smrti svého milovaného potomka.

Pokud orgány darovat chcete, nemusíte dělat nic, v tom je to snadné. Pokud ovšem nesnesete představu, že budete po smrti rozřezáni, čeká vás trocha byrokracie.

Musíte se totiž zaregistrovat Národního registru osob nesouhlasících s posmrtným odběrem tkání a orgánů, který spravuje ministerstvo vnitra.

To obnáší vyplnění speciálního formuláře, v němž si dokonce můžete vybrat, jestli třeba chcete darovat srdce, plíce nebo oči nebo naopak chcete zůstat zcela netknutí.

Nesouhlas je samozřejmě možné kdykoliv odvolat. A je také dobré si uvědomit, že ač česká legislativa počítá s naším tichým souhlasem, rozhodně to neznamená, že se na vás lékaři s nabroušenými skalpely vrhnou hned po smrti. Výběr vhodného dárce orgánů je totiž složitý proces.

Související

Více souvisejících

dárcovství orgánů

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy