Lékaři nedostali za pět let zaplacenu péči za 4,3 miliardy, tvrdí ČLK

Praha - Ambulantní lékaři podle České lékařské komory (ČLK) nedostali za pět let zaplacenu péči za 4,3 miliardy korun. Pojišťovny podle komory nerespektují vyhlášky, které stanoví bodovou hodnotu lékařských výkonů a cenu práce. Ministerstvo jejich dodržování není schopno vynutit, řekl na dnešní tiskové konferenci ČLK její prezident Milan Kubek. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) jsou určité regulace nutné, protože veřejné zdravotnictví nemůže vydat víc než zhruba 300 miliard korun, které se na zdravotním pojištění vyberou. Podle pojišťoven jsou regulace v ČR ve srovnání s jinými státy ještě nízké.

Podle analýzy ČLK byl rozdíl mezi lékaři vykázanou prací a úhradami od pojišťoven v roce 2012 půl miliardy korun a do roku 2016 narostl na 1,4 miliardy korun. Celkově jde asi o 4,3 procenta péče. Podíl se liší v jednotlivých letech a také u jednotlivých zdravotních pojišťoven. "Je jasné, že za rok 2017 se částka navýšila ještě o dalších 1,5 až dvě miliardy korun, ale data ještě nejsou," dodal Kubek.

Nejhorší je podle něj situace v oboru ORL, pneumologii a u diabetologů. Důvodů, proč lékaři dostávají zaplaceno méně než vykážou, je několik. Hodnota práce ambulantního specialisty je stanovena od předloňského ledna na 512 korun za hodinu, což zahrnuje veškeré náklady ordinace včetně mzdy sestry. Pojišťovny zároveň uplatňují různé regulace na počty návštěv jednoho pacienta nebo vydané léky.

Platby za celý rok se navíc odvíjejí od vykázané péče před dvěma lety s každoročně stanoveným navýšením v řádu několika procent, aby se zabránilo skokovému nárůstu. Pro každého lékaře jsou tak podle Kubka podmínky trochu jiné, nezohledňují navíc náročné pacienty nebo nové přístroje a výkony. "Ústavní soud deklaroval, že musí být prostor pro přiměřený zisk a že úhrady od pojišťoven nesmí klesnout pod náklady," dodal.

O platbách na příští rok se rozhoduje v takzvaném dohodovacím řízení mezi poskytovateli péče a zdravotními pojišťovnami. Komora zastupuje kromě ambulantních specialistů v jednáních také praktické lékaře, gynekology nebo laboratoře. "Naši zástupci jsou zavázáni tím, že nesmí souhlasit s žádnou dohodou, která by počítala s nárůstem pod šest procent," dodal Kubek.

O platbách na příští rok se rozhoduje v takzvaném dohodovacím řízení mezi poskytovateli péče a zdravotními pojišťovnami. Komora zastupuje kromě ambulantních specialistů v jednáních praktické lékaře, gynekology a laboratoře. "Naši zástupci jsou zavázáni tím, že nesmí souhlasit s žádnou dohodou, která by počítala s nárůstem pod šest procent," dodal Kubek. V minulých letech se lékaři s pojišťovnami nedohodli, ministerstvo tak podmínky stanovilo v takzvané úhradové vyhlášce. Soukromí lékaři ji kritizovali, protože přidávala hlavně nemocnicím. Ministr Vojtěch deklaroval, že preferuje dohodu.

Ambulantních specialistů je v Česku kolem 12.700. Jejich péče podle Kubka vyjde asi na 25 miliard korun ročně. Letos by měl mít systém veřejného zdravotního pojištění k dispozici 279 miliard. Největší podíl spotřebuje lůžková péče v nemocnicích, jde téměř o polovinu. Kolem pětiny se vydá za léky na recept, asi 15 procent tvoří ambulantní specialisté a po pěti procentech zubní a praktičtí lékaři.

Související

Nemocnice Na Bulovce

Na Bulovce při tragické záměně pochybili dva pracovníci. Jednomu hrozí výpověď

Analýza pražské Fakultní nemocnice Bulovka odhalila pochybení dvou zaměstnanců v případu tragické záměny pacientek, kdy jedna z žen chybně absolvovala zákrok, při němž potratila. Nemocnice s ní jedná o odškodnění, potvrdil ředitel zařízení Jan Kvaček. Zatímco jeden ze zdravotníků zůstává mimo službu a jeho budoucnost je nejistá, druhý bude v nemocnici nadále pracovat pod odborným dohledem. 

Více souvisejících

Zdravotnictví lékaři česká lékařská komora

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

před 2 hodinami

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Robert Šlachta

Přísaha a Motoristé jednají o budoucí spolupráci. Proč bořit něco, co funguje, ptá se Šlachta v rozhovoru pro EZ

Koalice Přísahy a Motoristé ve volbách do Evropského parlamentu získala dva mandáty. EuroZprávy.cz v této souvislosti oslovily předsedu hnutí Přísaha Roberta Šlachtu. Odmítl, že by jeho hnutí upozadilo svůj program kvůli spolupráci s Motoristy sobě. „Nikola Bartůšek a Filip Turek spolu skvěle fungují jako tým. Nikola jako odbornice na migraci a Filip jako odborník na Green Deal a průmysl. A to jsou dvě základní témata, o které dalších pět let v Evropě půjde,“ říká. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Bürgenstock

Hrozí mírovému summitu ztráta legitimity? Obavy mají i švýcarští pořadatelé, chybí důležité mocnosti

Víkendový mírový summit přinese setkání předních světových lídrů. Velké potíže pro samotnou legitimitu události ale může přinést nepřítomnost Ruska a Číny. Mají s tím problém i samotní Švýcaři, kteří summit hostí. Česká republika naopak vůči podpoře Ukrajiny zachovává neochvějně tvrdý postoj. Svědčí o tom například 5700 ukrajinských vojáků, které v rámci různých programů vycvičili jejich čeští kolegové. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Počasí: Letní vedra jsou tady. Příští týden bude 33 stupňů

Příští týden v Česku vypukne to pravé léto. Podle ČHMÚ.cz teploty v maximech vyrostou až na tropických 33 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy