Plíce nebolí, říkají pacienti s rakovinou plic. Příznaky přicházejí v momentě, kdy je už pozdě

Praha - Na rakovinu plic v Česku ročně zemře přes pět tisíc lidí, plicní lékaři a onkologové se proto rozhodli připojit k celosvětovému dni karcinomu plic a vyhlásit jej 1. 8. poprvé i v České republice, aby na nemoc upozornili. Mezi všemi nádory je rakovina plic jedním z nejčastějších onemocnění. Na nemoc se většinou přichází pozdě, první příznaky lidé většinou odbydou mávnutí ruky. Lékaři upozorňují, že časné příznaky skoro neexistují, přibližně 85 procent lidí již nebojuje o plné vyléčení, ale o pouhé prodlužení života.

„Karcinom plic je ve světě zodpovědný za jedno z pěti úmrtí na rakovinu,“ řekl předseda České aliance proti chronologickým respiračním onemocněním Vítězslav Kolka. „Rakovina plic je nemoc, která pravidelně zabije obrovské množství českých občanů. Hlavní příčinou rakoviny plic je kouření, vztahuje se to jak na aktivní, tak i na pasivní kouření. V ohrožení jsou i děti, jejichž rodiče nebo jeden z rodičů je kuřák,“ doplnil. 

„Plíce jsou orgánem, který má v sobě málo nervových zakončení, proto nemoc v počátečních stadiích nebolí. Prvními příznaky jsou kašel a změna barvy vykašlávaného hlenu,“ řekla přednostka Kliniky plicních onemocnění Lékařské fakulty MU a Fakultní nemocnice v Brně Jana Skřičková. Podle lékařů neexistuje žádná skríningová metoda, která by zachytila rakovinu plic v časném stadiu.

„Můj otec zemřel na rakovinu plic, když mu bylo 53,“ řekla dcera zemřelého nemocného serveru EuroZprávy.cz Monika Klusáčková. „Předtím ale nikdo netušil, že otec je nemocný. Na rakovinu se přišlo v momentě, kdy už bylo pozdě. Karcinom způsobil metastázy,“ doplnila.

 Podle Vítězslava Kolky se metastázy nejčastěji objevují v játrech nebo v mozku nemocných pacientů, příčinou je nediagnostikovaná rakovina. „Nejjednodušším řešením je průběžná kontrola, zvlášť u pacientů, který se nachází v rizikové skupině,“ řekl Kolek. Největšímu riziku podléhají kuřáci a lidé nacházející se v jejích blízkém okolí – takzvaní pasivní kuřáci.

 Lékaři proti plicní rakovině bojují pomocí protikuřáckého zákonu. „Lékařská komunita aktivně podporuje protikuřácký zákon. Vystupujeme proti jeho zrušení,“ řekl Vítězslav Kolek. Situaci komplikuje skutečnost, že dnes neexistuje žádný způsob léčby rakoviny plic, který by pacientu poskytoval stoprocentní jistotu vyléčení. „U většiny pacientů plicní rakovina se dá léčit, nikoli zcela vyléčit. Zbavit se rakoviny je možné pouze v raných stadiích,“ řekl přednosta Onkologické kliniky Lékařské fakulty UK Luboš Petruželka.

„Nádorů, které je možná radikálně operovat a odstranit z těla, je pouze 10-15 procent,“ řekl Petruželka. „U většiny pacientů je cílem léčby co nejdéle, a přitom kvalitně, prodloužit život,“ doplnil specialista.

„Lékaři diagnostikovali rakovin plic v momentě, když jsem to vůbec netušila. Po diagnóze jsem prošla cestou osmiměsíční chemoterapie, která byla neúspěšná. Tuto etapu jsem hradila ze svých prostředků, pojišťovna mi léčbu uhradit nemohla,“ řekla pacientka Miloslava Hošková. „Po neúspěšném pokusu jsem přistoupila na léčbu metodou imunoterapie, do měsíce jsem pocítila výrazné polepšení,“ řekla Hošková. Pacientka serveru EuroZprávy.cz sdělila, že léčbu imunoterapií snášela zcela bez komplikací.

„Personalizace je současný trend léčby rakoviny. Od začátku 70. let se rakovina plic léčila především metodou chemoterapie, která ale na rozdíl od novější metody imunoterapie, není schopna nádor úplně zablokovat,“ řekl onkolog Luboš Petruželka. „Metody léčby jsou zcela individuální, záleží pouze na pacientovi, který způsob bude pro něj efektivnější,“ komentoval lékař. 

Zhruba 90 procent pacientu nemocných na rakovinu jsou kuřáci. V souvislosti s uplatňováním protikuřáckého zákona čekají pneumologové a onkologové postupný pokles počtu nemocných s karcinomem plic, stejně jak tomu bylo se zavedením protikuřáckých restrikcí v USA. „Dobrým signálem pro zdraví české populace je, že protikuřácký zákon zůstal i přes snahu o změkčení v původním znění,“ řekla náměstkyně ministra zdravotnictví Alena Šteflová.

Související

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Britská princezna Kate má rakovinu

Princezna Kate v pátek po mnoha spekulacích prozradila, jaký je její zdravotní stav. Manželka následníka trůnu ve videu, které zveřejnila na sociální síti, oznámila, že jí lékaři diagnostikovali rakovinu. Princezna z Walesu podstupuje chemoterapii. 

Více souvisejících

rakovina lékaři Zdravotnictví kuřáctví

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 5 minutami

před 43 minutami

před 59 minutami

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy