Poplatky v roce 2014: Jak to tedy bude s placením v nemocnici?

Praha - Od března 2014 by pacienti v nemocnicích, ústavech, léčebnách či lázních měli podle navržené novely zákona o veřejném zdravotním pojištění platit 60 korun za den, děti do 18 let nic. Novelu projedná ve středu vláda. Prošla už připomínkovým řízením a souhlasí s ní vládní legislativci. Ministr zdravotnictví Martin Holcát navrhuje, aby novelu projednali zákonodárci ve zkráceném řízení.

Regulační poplatek 100 korun budou platit pacienti v lůžkových zařízeních jen do konce letošního roku, k 1. lednu 2014 ho zrušil Ústavní soud jako "rdousící". V lednu a únoru, než vstoupí v platnost novela, nebudou pacienti platit nic.

Novelu by měla vláda v demisi poslat co nejdřív nově zvolené Poslanecké sněmovně, aby ji ještě v prosinci stihla projednat, řekl ČTK legislativní náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek (TOP 09).

Ročně nemocnice vybraly ze stokorunových hospitalizačních poplatků 2,1 miliardy korun. Když bude obnoven poplatek 60 korun a nebudou ho hradit děti do 18 let, budou nemocnice tratit ročně miliardu, takže jim poplatky vynesou 1,1 miliardy každý rok.

Nemocnice budou v lednu a únoru za každý den odkladu přicházet o 5,8 milionu korun, za každý měsíc o zhruba 175 milionů. Pokud by výpadek trval déle, hrozí v krajním případě i omezování zdravotní péče v nemocnicích.

Mají regulační poplatky smysl?

Efekt regulačních poplatků má být (zjednodušeně řečeno) dvojí. Za prvé mají regulovat (předpokládá se omezovat) počet návštěv u lékaře a čerpání zdravotní péče včetně spotřeby léků. „Smysl regulačních poplatků je hodnocen průběžně. Obecně lze velmi obtížně oddělit efekt zavedení poplatků od ostatních faktorů ovlivňujících počty návštěv u lékařů a počty ošetřovacích dnů v nemocnicích," odpověděla na dotaz serveru Vitalia.cz Viktorie Plívová, tisková mluvčí ministerstva zdravotnictví.

„Efekt poplatků je kromě jejich regulační funkce také v tom, že do zdravotnictví přinesou peníze, které by jinak musely vynaložit zdravotní pojišťovny." A to je ten druhý motiv, podle mluvčí se každoročně jedná o cca 5,5 miliardy Kč. Sečteno, podtrženo – regulační poplatky mají ušetřit peníze ze státní kasy.

Podle zjištění ČSÚ přesáhlo v období 2008–2011 inkaso regulačních poplatků ve zdravotnictví každoročně 5 miliard Kč.

„Je pravděpodobné, že v případě nezavedení regulačních poplatků by si udržení systému financování zdravotnictví vyžadovalo jiné dodatečné zdroje. Jako regulační zafungovaly poplatky jednoznačně u návštěv na pohotovosti a u počtu receptů na léčivé přípravky, ne však ve spotřebě léků. U ambulantních zdravotnických služeb a zdravotnických služeb u poskytovatelů lůžkové péče zřejmě jen zdůraznily trend postupného snižování z minulých let vyplývající i z jiných úsporných opatření. Kromě toho u poskytovatelů lůžkové péče nejde ani tak o regulační poplatek, ale spíše o příspěvek na pobyt," shrnuje závěry „pokusu o hodnocení" Ivan Popovič.

Související

Vlastimil Válek (TOP 09)

Válek chce zavést regulační poplatky v nemocnicích. Lidé zneužívají urgentní příjmy

Lidé podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) zneužívají urgentní příjmy nemocnic. Chce proto zavést regulační poplatky, řekl Mladé frontě Dnes (MfD). Poplatek by mohli hradit například pacienti, kteří nejdou nejprve k praktickému lékaři, ale rovnou do zdravotnického zařízení. Konkrétní návrhy ministr očekává od Národní ekonomické rady vlády (NERV).

Více souvisejících

poplatky ve zdravotnictví Vláda ČR nemocnice

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Šlachta

Přísaha a Motoristé jednají o budoucí spolupráci. Proč bořit něco, co funguje, ptá se Šlachta v rozhovoru pro EZ

Koalice Přísahy a Motoristé ve volbách do Evropského parlamentu získala dva mandáty. EuroZprávy.cz v této souvislosti oslovily předsedu hnutí Přísaha Roberta Šlachtu. Odmítl, že by jeho hnutí upozadilo svůj program kvůli spolupráci s Motoristy sobě. „Nikola Bartůšek a Filip Turek spolu skvěle fungují jako tým. Nikola jako odbornice na migraci a Filip jako odborník na Green Deal a průmysl. A to jsou dvě základní témata, o které dalších pět let v Evropě půjde,“ říká. 

včera

včera

včera

Zelenskyj a Biden podepsali desetiletou bezpečnostní dohodu o posílení obranyschopnosti Ukrajiny

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a americký prezident Joe Biden ve čtvrtek podepsali desetiletou bilaterální bezpečnostní dohodu zaměřenou na posílení obranyschopnosti Ukrajiny. Uvedl to server France24.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy