Do VFN dorazil lék na covid-19 favipiravir, čeká i remdesivir

Do pražské Všeobecné fakultní nemocnice dnes dorazil japonský lék favipiravir, bude ho distribuovat pro nemocné s covid-19 v dalších nemocnicích, zájem už projevily Thomayerova nemocnice v Praze a Fakultní nemocnice Hradec Králové. Odpoledne nemocnice čeká i dodávku amerického léku remdesivir, řekla ČTK mluvčí nemocnice Marie Heřmánková. Ředitel nemocnice David Feltl dnes na tiskové konferenci uvedl, že očekávají zájem i z dalších zařízení.

Léku na chřipku s látkou favipiravir, prodávaného pod názvem Avigan, do Česka dorazí dávka asi pro sto pacientů. Zhruba pětina z toho je dar, který Česku poskytlo Japonsko, zbytek stát koupí. Lék se bude využívat jako experimentální, protože není v tuzemsku registrovaný. Pacientovi ho bude možné podat na základě jeho informovaného souhlasu, jeho mimořádné použití povolilo ministerstvo zdravotnictví a Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Stovka balení favipiraviru bude podle podle primáře I. kliniky tuberkulózy a respiračních nemocí VFN Jiřího Votruby stačit asi pro 15 až 20 pacientů. "Zatím byly asi tři studie, jedna prokázala docela dobrý efekt, ale měla metodické problémy, stejně jako další. Musíme s ním získat vlastní zkušenost," uvedl Votruba.

První pacientka by ho podle něj měla dostat už dnes. Nemocnice počítá s tím, že první dávka bude 16 tablet léku ráno a stejný počet večer, dalších pět dní pak po šesti tabletách ráno a večer. Lék by podle Feltla měli dostávat zejména pacienti, kteří nemoc nemají příliš dlouho a zároveň jsou ohroženi jinou vážnou nemocí.

Fakultní nemocnice Hradec Králové by chtěla favipiravir využít u některého nového pacienta s vhodnou indikací. "V tuto chvíli nepočítáme s jeho nasazením některému ze současných pacientů s covid-19," řekl ČTK mluvčí nemocnice Jakub Sochor.

Remdesivir je antivirotikum, které zabraňuje množení viru. Ve firmě Gilead ho vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře, původně měl být používán proti ebole. Jako první v Česku ho dostával třiapadesátiletý pacient ve VFN, a to na přelomu března a dubna. Nemocnice má i dalšího pacienta, kterému chce lék podávat. Kromě nemoci covid-19 má ještě vážnou plicní chorobu.

Do testování remdesiviru je v Praze zapojena také Nemocnice na Bulovce, kde však žádný pacient s potřebnou indikací zatím není, a motolská nemocnice, kde s léčbou jednoho pacienta začali. Lék budou používat také ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně.

Další experimentální léčba, která se používá u pacientů i v Česku, je účinná látka hydroxychlorochin obsažená v antimalarikách. Tento týden chtějí české nemocnice zahájit i léčbu krevní plazmou s protilátkami, kterou získávají od uzdravených pacientů s covid-19.

Související

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují například v pražském Kongresovém centru.

Experti na zhoubné nádory už pečují o první válečné uprchlíky. Do léčby je třeba zapojit i ukrajinské doktory

Čeští lékařští experti musejí pečovat i o nádorově nemocné pacienty z Ukrajiny, kteří ze své země utekli před válkou. Již dvě mladé pacientky s Hodgkinovým lymfomem přijala v minulých dnech I. interní klinika Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) a 1. lékařské fakulty UK v Praze. A počítá s příchodem dalších, stejně jako ostatní centra, která nádorová onemocnění krve léčí. Tuzemští doktoři si uvědomují, že běženci se nejvíce zklidní, když se dostanou k lékaři, který komunikuje v jejich mateřštině. „Řešíme nyní s Českou lékařskou komorou, jak ukrajinské lékaře co nejrychleji zapojit do systému, i kdyby to nejprve bylo na úrovni tlumočníků. Absenci odborných dokumentů ze strany ukrajinských doktorů by mohlo vyřešit čestné prohlášení,“ říká profesor Vít Procházka z Hemato-onkologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc.
Pomůcky na ochranu dýchacích cest

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze loni spotřebovala 2600 respirátorů denně

Ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) v Praze spotřebovali loni průměrně téměř 2600 respirátorů na den. Zástupci nemocnice dnes na facebooku uvedli, že respirátorů FFP2 bylo loni zapotřebí celkem 890.000 a FFP3 56.000 kusů. Běžných chirurgických roušek spotřebovali téměř 274.000 kusů. V roce 2020 jich však potřebovali více než dva miliony.

Více souvisejících

Všeobecná fakultní nemocnice Praha léky Zdravotnictví súkl Tomáš Cihlář (vědec) FN Hradec Králové Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy