Epidemie na podzim poroste, počty nakažených budou stoupat, varuje Dušek

S návratem lidí do zaměstnání a dětí do škol začne epidemie covidu-19 růst. Vývoj by ale neměl být tak dramatický jako loni. I při vysoce rizikovém scénáři vývoje by v nemocnicích mohlo být v druhé polovině září kvůli covidu kolem 500 lidí, z toho necelá stovka na jednotkách intenzivní péče.

ČTK a České televizi to dnes řekl ředitel Ústavu statistických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Letos v březnu, kdy epidemie Česko silně zasáhla, bylo v nemocnicích přes 9000 lidí. Rizikem pro podzim je podle Duška asi 440.000 lidí nad 60 let, kteří nejsou očkováni ani neprodělali onemocnění, a nedostatečná proočkovanost mladší populace.

Epidemie covidu-19 nyní podle Duška vykazuje dobrá čísla a v různých ukazatelích má stejné nebo lepší hodnoty než loni touto dobou. Epidemie podle něj stagnuje, nákazy se šíří hlavně mezi mladými lidmi od 16 do 30 let. Tři čtvrtiny nových případů se týkají lidí, kteří nejsou očkovaní, a denní přírůstky ve zranitelné populaci jsou v jednotkách případů. Takzvané incidenční číslo, které udává týdenní počet nově nakažených v přepočtu na 100.000 obyvatel, se třetí den po sobě drží pod hodnotou 12.

S podzimním počasím, návratem lidí z dovolených a dětí do škol odborníci očekávají zhoršení epidemie. "Návrat velké masy lidí do běžného života nevyhnutelně povede k tomu, že nákazy porostou," uvedl Dušek. Je podle něj otázkou, jak velký nárůst to bude a jaký dopad bude mít.

V Česku je podle dat ÚZIS stále asi 533.000 lidí ve věku nad 65 let, kteří nejsou očkováni. Z toho zhruba 97.000 prodělalo onemocnění a chrání je imunita. "Máme tu asi 440.000 lidí v relativně vyšším věku, kteří mají potenciál k tomu, aby byli nakaženi. Vážnější stav lze očekávat u 50 až 60 procent z nich," poznamenal Dušek. Pro to, aby epidemie nedosáhla rizikového scénáře, by bylo podle něj potřeba, aby se i tito lidé nechali očkovat a aby se zvýšila proočkovanost i u mladší generace a lidí středního věku.

Riziko vidí odborníci také v nízké proočkovanosti v některých okrajových částech země. Podle Duška by tam mohla vzniknout ohniska šíření nákazy.

Vývoj epidemie se projeví zhruba deset až 14 dní po návratu. Dopad na nemocnice bude zřejmý spíše až ke konci září. Vakcinace nechrání před nákazou na 100 procent, ale brání těžkému průběhu onemocnění. Realistický scénář vývoje podle Duška ukazuje, že dopad na nemocnice by měl být zvládnutelný.

Nynější vývoj podle Duška sleduje spíše optimistický scénář. "Vstupujeme do podzimu s velmi dobrými čísly, máme vysokou proočkovanost," konstatoval. V populaci nad 18 let má 69 procent lidí alespoň jednu dávku očkování, nebo je k očkování aspoň registrováno. Ve věkových kategoriích od 16 do 39 let se toto číslo pohybuje nad 50 procenty, u dětí mezi 12 a 15 lety dosahuje asi 30 procent. Jako klíčovou hranici označují odborníci 70procentní proočkovanost.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Ladislav Dušek

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy