ROZHOVOR | Když nedošlo k utlumení epidemie, je nesmyslné otevírat školy. Ať jsou prázdniny v zimě, říká pro EZ Flegr

ROZHOVOR – Zásadně nesouhlasí s návratem žáků do školních lavic. Evoluční biolog Jaroslav Flegr tvrdí, že děti by se covidem-19 mohly vzájemně nakazit a infekci přenést do rodin. „Školy nejsou zavřeny pro to, abychom ochránili děti, ale z důvodů utlumení epidemie. A k tomu zatím nedošlo,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jaroslav Flegr.

Nebál by se převrátit školní kalendář. Evoluční biolog Jaroslav Flegr navrhuje, aby kvůli koronavirové pandemii měly děti dvouměsíční prázdniny v zimě a v létě zasedly do lavic. „Nerozumím tomu, proč se prohození prázdninového termínu neřešilo už před letošní letní pauzou.“

Expert, který se proslavil hlavně výzkumem parazita Toxoplasma gondii a souvisejícího onemocnění toxoplazmóza, tvrdí, že v létě dochází přibrzdění rychlostí šíření jakékoli respirační nemoci. „V létě se virus daří krotit lépe, protože jsou vyšší teploty, máme více UV světla a tedy i vitamínu D. Zkrátka, v létě nemáme chřipkovou sezonu jako v zimě,“ argumentuje Flegr v rozhovoru pro EuroZprávy.cz.

Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný by se podle Flegra měl v první řadě zaměřit na vymahatelnost vyhlášených opatření, a to zejména na pracovištích, kde lidé nemohou pracovat z domova. „Osobně si myslím, že pracoviště jsou nyní nejslabším místem v naší obraně proti šířící se epidemii, protože řada vedoucích a majitelů firem na protiepidemická opatření vůbec nedbá. Společnosti by si měly uvědomit, že pokud nedodržují nařízení, pak jednoznačně přispívají k šíření infekce. A také riskují budoucnost své firmy.“

Profesor, který přednáší na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, upozorňuje, že by vedení podniků, nemělo nic ignorovat či podceňovat. „Protože až se na ně příští rok pohrnou žaloby pozůstalých obětí, které se nakazily na pracovištích, budou se možná dost divit. Samozřejmě, že k nákaze na pracovišti vůbec nemuselo dojít, ale je to dobrý způsob, jak se finančně zahojit na majiteli či vedoucím daného pracoviště. Když si žalobce najme šikovného advokáta, pak to pro firmu může znamenat do budoucnosti ekonomickou likvidaci,“ míní.

Ekologa těší, že čísla denní nákazy rostou pomaleji, nebo dokonce začínají klesat. Zatím by se ovšem ještě neradoval. „Nemusí jít o reálný pokles, protože se na ukazatelích mohly projevit nějaké dočasné efekty, jako byl například středeční státní svátek. Pokud restrikce skutečně zabraly, pak můžeme být na sebe ještě více naštvaní. Vždyť by to znamenalo, že stačilo velmi málo a vůbec jsme zde tisíce mrtvých, které se do statistiky v příštích týdnech promítnou, nemuseli mít.“

Vědci se příliš nezdá, že vláda zakázala nedělní prodej. „Zmíněné rozhodnutí se mně jeví jako nedomyšlené. Doufám, že někdo efekt zákazu nedělního prodeje pečlivě spočítal. Mně se totiž toto opatření jeví jako přinejmenším sporné. Myslím, že by bylo rozumné, kdyby nakupování bylo rovnoměrně rozložené,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz profesor Flegr.

Parazitolog, jemuž jeho predikce zatím poměrně dobře vycházejí, předpovídá, že musíme být připraveni na zimní vlnu. „Přijde opravdová chřipková sezona, kdy současná opatření už nebudou stačit,“ je přesvědčený Jaroslav Flegr.

POZŮSTALÍ MOHOU PO FIRMÁCH ŽÁDAT ODŠKODNÉ

Pane profesore Flegře, vy navrhujete, aby se letní dvouměsíční prázdniny kvůli koronavirové pandemii přesunuly na zimu. Myslíte si, že je to reálné?

Ano, naprosto. Nerozumím tomu, proč se prohození prázdninového termínu neřešilo, či dokonce neprovedlo už před letošním létem.

O co konkrétně váš postoj opíráte? Můžeme už s určitostí říci, že virus se v létě, kdy je teplo, nechová tak agresivně jako na podzim či v zimě?

Samozřejmě, v létě se daří krotit lépe, protože jsou vyšší teploty, zdržujeme se více venku, máme více ÚV světla, a tedy i více vitamínu D. Proto také v létě nemáme chřipkovou sezonu jako v zimě.

Jak si máme jako laici vysvětlit, že neustále sílí požadavek na to, aby se alespoň první stupeň vrátil do školy, zatímco dospělí musejí pracovat z domova? Lze říci, že děti mají jinou imunitu?

Neřekl bych jinou imunitu vůči nákaze virem, ale jinou rezistenci vůči projevům onemocnění. A tak pravděpodobnost, že budou vážně stonat, je nižší než u dospělých. Ale o to více zde hrozí, že se vzájemně nakazí a infekci přenesou do rodin.  Školy nejsou zavřeny pro to, aby se ochránily děti, ale z důvodů ochránění jejich rodičů a prarodičů, a především kvůli utlumení epidemie. A k tomu zatím nedošlo.

Dobře vím, že nerad hodnotíte politiky, přesto, se musím zeptat, co by nový ministr zdravotnictví Jan Blatný měl podle vás udělat jako první?

Měl by se v první řadě zaměřit na vymahatelnost vyhlášených opatření, a to zejména na těch pracovištích, kde lidé nemohou pracovat z domova. Osobně si myslím, že pracoviště jsou nejslabším místem v naší obraně proti šířící se epidemii. Řada vedoucích a majitelů firem na dodržování protiepidemických opatření vůbec nedbá. Společnosti by si měly uvědomit, že pokud nedodržují nařízení, pak jednoznačně přispívají k šíření infekce, a navíc poměrně dost riskují. Myslím si, že by vedení podniků nemělo nic ignorovat či podceňovat už ve svém vlastním zájmu. Protože až se na ně napřesrok začnou hrnout žaloby pozůstalých po obětech, které se nakazily na pracovištích, tak se budou divit. Samozřejmě, že k nákaze na pracovišti v daném případě vůbec nemuselo dojít, ale je to dobrý způsob, jak se finančně zahojit na majiteli firmy či vedoucím daného pracoviště. Když si žalobce najme šikovného advokáta, pak to pro firmu může znamenat ekonomickou likvidaci. A to platí i pro pracoviště, kde vedení mohlo své lidi odeslat na home office, ale neučinilo tak.

Můžete konkrétně říci, jaký hygienický režim by měl nyní na pracovištích panovat?

Jednoznačně by zaměstnanci měli mít dýchací cesty zakryté rouškami, či ještě spíše kvalitními respirátory. A také je tam třeba dbát na dodržování dvoumetrových rozestupů. Měla by být zajištěna dezinfekce a účinné větrání. Bohužel na mnoha pracovištích se tato opatření vůbec nedodržují.

Jaký smysl má podle vás zákaz nočního vycházení, když stejně všechny restaurace i podniky jsou z vládního nařízení povinně uzavřené?

Určitě to má svůj význam, zvláště když si uvědomíme, že ve většině zemí hygienici ke zmíněnému kroku sáhli. Kdyby se lidé mohli v noci pohybovat venku, kdo ví, jaké podniky by se potají otevřely, a kdo ví, jak a kde by se lidé shlukovali a šířili mezi sebou nákazu.

ZÁKAZ NEDĚLNÍHO PRODEJE JE NEDOMYŠLENÝ

Když jsme se dotkli opatření, zajímal by mě váš názor na zákaz nedělního prodeje. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu České republiky Tomáš Prouza v nedávném rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznal, že se mu nařízení nelíbí, protože v sobotu a v pondělí zákonitě dojde k větší koncentraci nakupujících v uzavřeném prostoru. Souhlasíte s kritikou ekonoma Prouzy?

Zmíněné rozhodnutí se mně také jeví dosti zvláštní, možná nedomyšlené. Doufám, že někdo efekt zákazu nedělního prodeje pečlivě spočítal, protože mně se toto opatření jeví jako přinejmenším sporné. Myslím, by bylo rozumné, kdyby nakupování bylo rovnoměrně rozložené. 

Co říkáte skutečnosti, že počty nakažených za den začínají klesat? Ministr zdravotnictví Jan Blatný na páteční tiskové konferenci zdůraznil, že jsme v úvodu začátku klesání.

Bylo by senzační, kdyby se přijatá opatření už projevila na poklesu reprodukčního čísla i počtu nově nakažených. Zatím bych se ale příliš neradoval, aby to nebylo předčasné. Nemusí totiž jít o skutečný pokles. Na ukazatelích se mohly projevit nějaké dočasné efekty, například středeční státní svátek. Musíme doufat, že k žádnému takovému zkreslení nedošlo a restrikce opravdu pomohly. Ovšem pokud skutečně zabrala, pak můžeme být na sebe ještě více naštvaní. Vždyť stačilo tak málo a vůbec jsme zde tisíce mrtvých, které se do statistiky v příštích týdnech promítnou, nemuseli mít. Do současného maléru, který způsobila podzimní vlna, jsme se tedy možná vůbec nemuseli dostat.

Jako jeden z mála jste byl ve svých predikcích poměrně přesný. Jaký je tedy váš výhled do dalších dní?

Musíme být připraveni na to, že za rohem číhá zimní vlna spojená s chřipkovou sezonou. Během ní v důsledku poklesu teplot stoupne nakažlivost viru, takže současná opatření, která máme právě nyní nastavena, anebo která ještě nyní nastavíme, už nebudou stačit. Měli bychom se proto pokusit rychle vyprázdnit nemocnice.

Související

Jakub Záhora (použito se svolením Jakuba Záhory) Rozhovor

Předání Gazy palestinské samosprávě paradoxně zhoršilo kvalitu života Palestinců, uvádí Záhora

Před třiceti lety, 18. května 1994, byla v Pásmu Gazy formálně nastolena palestinská samospráva a Izrael zde omezil svou vojenskou přítomnost. Byť to může tuzemské veřejnosti připadat paradoxní, kvalita života Palestinců se tím zhoršila, konstatuje Jakub Záhora z Pražského centra pro výzkum míru na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že Izrael se z Pásma Gazy definitivně stáhl s více než desetiletým odstupem, přičemž interpretace motivů tehdejší vlády premiéra Ariela Šarona se velmi různí. Odborník na současný Izrael také nastínil základní argumenty sporu o to, zda Izrael skutečně přestal Pásmo Gazy okupovat, stejně jako důvody, proč v izraelské společnosti nyní sílí hlasy označující předání Gazy Palestincům za základní strategickou chybu.
Ondřej Zajíc Rozhovor

Autoři absurdního dramatu cítí, že naše civilizace je v koncích, říká režisér Ondřej Zajíc

Divadelní hra "Koza aneb Kdo je Sylvie", kterou před 22 lety napsal Edward Albee je provokativním dramatickým dílem, které zkoumá hluboké lidské emoce a konflikty. Režisér Ondřej Zajíc přináší svůj unikátní pohled na Albeeho text, prostřednictvím inovativního a emotivního ztvárnění. Inscenace Koza aneb Kdo je Sylvie, nabízí divákům silné a nekompromisní reflexe lidské podstaty a jejích temných stránek.

Více souvisejících

rozhovor Jaroslav Flegr Zdravotnictví Jan Blatný Obchody Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Školství

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

včera

včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

včera

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tornádo na Ústecku se potvrdilo. Pohybovalo se i přes tok Labe

Podezření na sobotní výskyt tornáda na Ústecku se potvrdilo, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Tornádo se pohybovalo i přes říční tok. Experti se chystají na terénní průzkum místa. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy