Koronavirus je pod kontrolou. Epidemiolog ale naznačil, jaké akce se mu nelíbí

Čísla nově nakažených koronavirem v Česku opět stoupají. Epidemiologové nicméně varují spíše před lokálními ohnisky infekce, které je potřeba včas podchytit, protože jinak by se situace mohla vymknout kontrole. Vadí i sportovní akce, především fotbalová utkání.

Že je stále ještě nutné být obezřetní, ale zároveň nepropadat panice, se v pořadu ČT Události, komentáře shodli hlavní epidemiolog IKEM Petr Smékal, který varoval před rizikovými sportovními akcemi, člen sněmovního výboru pro zdravotnictví Rostislav Vyzula (ANO) a jihočeský krajský zastupitel Martin Kuba (ODS).

O tom, že se šíření koronaviru v Česku opět zrychlilo, není pochyb, neboť například ve středu bylo zaznamenáno nových 127 případů, což je za poslední dva měsíce nejvyšší denní nárůst. V předcházejícím týdnu bylo navíc dvakrát za sebou zaznamenáno více než 100 nakažených.

Český premiér Andrej Babiš (ANO) nicméně ubezpečil, že se vláda nechystá k přijímání žádných dalších opatření, která by mohla znovu umrtvit ekonomiku. Momentálně se řeší pouze několik lokálních ohnisek, z nichž nejhůř je na tom Karviná, kde mezi infikovanými figurují zejména horníci pracující v OKD a jejich rodinní příslušníci.

Během týdne se objevilo také nových dvaadvacet případů na Liberecku, konkrétně v tamní továrně, která se stala dalším ohniskem. Smékal je každopádně optimistou a má vzato, že Česko má koronavirus pod kontrolou.

„Má smysl sledovat více čísel a nejenom to jedno, jako je přibývající počet nakažených. Například poměr počtu testovaných s nakaženými nebo kde se to ohnisko nachází. Pokud to jsou doly, továrny nebo jiné uzavřené prostory, je pochopitelné, že se tam virus rychleji šíří. Když se podíváme na místa, kde jsou ta ohniska, tak je to stále ohniskový výskyt a zdá se to pod kontrolou,“ vysvětlil epidemiolog, proč je potřeba vnímat čísla v širším kontextu.

„V nemocnicích dbáme na to, abychom měli na sobě roušky a zachovali si odstupy. V dolech to sice nejde, ale je třeba to neustále zdůrazňovat. Omezil bych tam počet pracovníků, aby se nehromadili,“ vysvětloval Smékal, proč je i nadále důležité dodržovat hygienická opatření, včetně nošení ochranných prostředků a dodržování povinných rozestupů.

„Je to místo, kde je vedle sebe relativně velké množství lidí, kteří hlasitě projevují emoce. Ten aerosol při jejich projevování je rizikový a podstata těchto akcí, když vidíte, jak se ten virus šíří, také,“ objasnil také, proč jsou podle něj nejrizikovější právě sportovní akce.

Kuba: Koronavirus máme pod kontrolou

„Také si myslím, že bychom se na ta čísla měli dívat v kontextu. Není potřeba lidem říkat, že počet nakažených stále přibývá. Je nutné jim také říct, že nepřibývá nemocných lidí napojených na dýchací přístroje nebo akutních případů,“ dal Smékalovi za pravdu Kuba.

Dále konstatoval, že kromě monitoringu ohniskových případů, je zapotřebí také osvěta. Lidé by se měli vyvarovat riziku přenosu nemoci do rizikových skupin. Od lidí očekává, že budou sami od sebe zodpovědní, aniž by jim někdo musel říkat, co mají dělat, a kam chodit. Všichni by s ohledem nejen na své zdraví měli umět vyhodnotit, kde například nasadit roušku, a zda není rizikové se stýkat s rodinou a přáteli.

Veřejnost by se měla přestat bát, myslí si Vyzula

Podle Rostislava Vyzuly je zároveň potřeba, aby se lidé přestali bát, a naopak se spíše zaměřili na hygienu, kterou během epidemie zastínily roušky. Měl na mysli mytí rukou, odstupy a dezinfekci. 

Rovněž by se vláda měla také víc zaměřit na inteligentní karanténu, která se osvědčila například v asijských zemích. Aplikace by si zasloužila větší propagaci, jelikož jí užívá jenom zlomek populace. Za pravdu mu v tomto směru dal i Smékal.

Související

Lidé se chrání před covidem-19, ilustrační foto

Česko má přes 9000 nových případů covidu, dál roste počet obětí epidemie

Laboratoře v Česku v úterý potvrdily dalších 9016 případů nemoci covid-19. Proti pondělí jich bylo zhruba o 3000 více, ale přibližně o 3000 méně než před týdnem. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Počet úmrtí s koronavirem se od úterního večera zvýšil o 60, od začátku epidemie tak zemřelo 5323 lidí. Aktuálně nakažených je 147.084, většina s lehkým průběhem nemoci.
Kouření, ilustrační fotografie

Cigarety a sex? Sněmovna řešila protikuřácký zákon, bylo hodně veselo

Praha - Zmírnění protikuřáckého zákona zřejmě bude čelit ve Sněmovně návrhu na zamítnutí už v prvním čtení. Poslanci dnes úvodní kolo debaty o poslanecké předloze, jež by upravila zejména nynější úplný zákaz kouření v restauracích, nedokončili. Měli by v ní pokračovat na příští schůzi, která začne ve druhé polovině května.

Více souvisejících

Rostislav Vyzula (ANO) Martin Kuba ikem Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy