Odkud může přijít druhá vlna? Prymula varuje před cestou do některých zemí

Velmi přísná restriktivní opatření v souvislosti s bojem s epidemií nového typu koronaviru se projevila jako účinná, Češi a potažmo i celá Evropa se tedy pomalu a jistě vracejí do normálního života, včetně znovuotevření hranic v rámci schengenského prostoru. Podle epidemiologa a někdejšího náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly však stále nemáme vyhráno, přičemž osudným se nám může stát cestování do některých zemí.

Prvotním ohniskem nákazy novým typem koronaviru se staly trhy v čínském Wu-chanu, v provincii Chu-pej. Odtud se pak infekce přesunula do Evropy, kde se nejzasaženějšími zeměmi staly Itálie, Francie, Španělsko a Spojené království. Nyní se dalším epicentrem zřejmě stala Jižní Amerika. Nynější vládní zmocněnec pro zdravotnictví a bývalý náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula proto varuje před cestami do těchto oblastí. "Odtud by druhá vlna mohla přijít," řekl v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS. 

Vzhledem k blížící se letní sezóně, která je spjatá i s cestami do zahraničí, se Prymula vyjadřoval k jednotlivým zemím v závislosti na jejich bezpečnosti. Do Čechy tradičně oblíbeného Chorvatska, které má mnohem méně nakažených, by se například vůbec nebál jezdit. „Pokud budou lidé jezdit na dovolenou do zemí, které jsou na tom ohledně koronaviru lépe než Česko, tak se z důvodu cestování druhé vlny nebojím,“ podotkl vládní zmocněnec pro zdravotnictví. Ještě během celostátní karantény mluvil o dvouletém uzavření hranic.

Má-li Prymula z něčeho obavy, pak jsou to cesty za oceán, protože tam je situace podstatně horší než v Česku, a tudíž by odtamtud mohla přijít druhá vlna podobně jako v případě té první, kdy se koronavirem nakazili lyžaři v Rakousku a Itálii. Pokud jde o cestovní kanceláře, tak ty jsou v tomhle směru naštěstí zodpovědné. Nynějším epicentrem koronaviru je Jižní Amerika, do níž se nákaza dostala z nejvíce zasažených USA

„Jako řada zemí světa se snažíme přistoupit k eventuální druhé vlně tak, abychom nemuseli dělat plošná opatření. Měla by případně stačit ta lokální nebo chytrá karanténa,“ sliboval Prymula. Češi by se nicméně neměli zaleknout nárůstu počtu nakažených vzhledem k masivnímu rozvolňování. Izraelský scénář, kdy přišla jakási menší druhá vlna, zřejmě nehrozí.

Optimismem nešetřil Prymula ani vůči případné vakcíně proti koronaviru, kterou momentálně Česko vyvíjí, a která by měla být jednou z nejlepších. Naopak pesimisticky se dívá na kortikoid dexametazon, který nově prosazují britští vědci a který by se podle jeho názoru nedal plošně používat na léčbu nemoci covid-19, případně její prevenci.

Související

Více souvisejících

Roman Prymula (epidemiolog) cestování Jižní Amerika Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy