Nemocnice v Praze zdravotní péči kromě akutní omezily už loni

Nemocnice v Praze většinou neakutní péči zastavily už na konci loňského roku. Nyní se snaží kapacity pro pacienty s covidem-19 navyšovat, nová lůžka pro ně vznikají i v jiných odděleních. ČTK to dnes sdělili jejich mluvčí. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v České televizi v úterý řekl, že nemocnice mají v případě kapacitní krize zastavit veškerou péči s výjimkou akutní intenzivní péče. Dopis s tímto doporučením odeslal jejich ředitelům a hejtmanům.

V nemocnicích leží podle dat z úterý více než 6800 lidí s covidem-19, na JIP téměř 1400. Další lidé už sice nemají virus, ale stále potřebují nemocniční péči.

Podle mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví nemocnice péči, která není akutní, zastavily už v prosinci. "Stále musíme přijímat akutní případy. Onkologie se během pandemie nezastavila vůbec, tam není možné něco odkládat," sdělila ČTK mluvčí Motola Pavlína Danková.

Bulovka podle mluvčí Simony Krautové průběžně kapacity navyšuje. Celkově jich má pro pacienty s covidem-19 asi 200, deset nových přibylo v úterý.

"Bohužel současná situace je proti jarní či podzimní koronavirové vlně daleko vážnější a stále více hospitalizujeme covid pozitivní pacienty v těžkém stavu," uvedl mluvčí Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze Petr Sulek. Omezit už podle něj nemocnice musela neakutní péči na ORL, revmatologii, rehabilitaci, plicním, geriatrii nebo následné péči. "V současné době se snažíme ještě vytvořit pár JIP lůžek, ale zásadní problém je v tom, že máme nedostatek odborného zdravotnického personálu," dodal Sulek.

Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze byla zastavená odložitelná péče, omezení se týká všech oddělení, která prováděla invazivní výkony. "Funguje nadále ambulantní péče. Pacienty samozřejmě monitorujeme, a pokud se jejich stav zhorší a potřeba výkonu se stane neodkladnou, tak výkon provedeme," sdělila ČTK mluvčí nemocnice Marie Heřmánková. Žádná oddělení se podle ní zatím nezavírají. "Operativně překlápíme na jednotlivých klinikách podle potřeby oddělení do covidového režimu," dodala.

Nemocnice na Homolce zastavila péči kromě akutní. "Na všechna oddělení Nemocnice Na Homolce směřují pacienti z celé ČR ke specializované akutní péči především s kardiovaskulárními, neurologicko-neurochirurgickými a závažnými typy nádorových onemocnění," uvedla mluvčí nemocnice Martina Dostálová. O nakažené pečují tamní lékaři na specializovaných odděleních, izolovaná lůžka pro covid pozitivní jsou i na většině oborově specializovaných lůžkových odděleních. Pokud by měla kapacity ještě navýšit, musela by Homolka zavřít další oddělení.

K většímu omezení přistoupila minulý týden Nemocnice Na Fantišku. "Velmi pečlivě zvažujeme, které operace můžeme o nějaký čas odložit a které nikoliv," uvedla mluvčí nemocnice Lucie Krausová. Kromě pacientů s covidem, kterých má nyní nejvíc od začátku pandemie, pečuje i o onkologicky nemocné. Nové lůžkové a personální kapacity pro nakažené nemocnice získala uzavřením například oddělení ortopedie nebo rehabilitace, rozšířeny byly naopak interna a jednotka intenzivní péče.

Ministr Blatný v úterý uvedl, že by se péče mohla v případě kapacitní krize omezit ještě víc. "Budeme rozlišovat mezi pacienty, kteří jsou s covidem, a těmi, kteří jsou na jednotkách intenzivní péče z jiného důvodu. Laicky řečeno: ostatní péče bude na dva až tři týdny pozastavena," uvedl.

Související

Nemocnice Na Bulovce

Na Bulovce při tragické záměně pochybili dva pracovníci. Jednomu hrozí výpověď

Analýza pražské Fakultní nemocnice Bulovka odhalila pochybení dvou zaměstnanců v případu tragické záměny pacientek, kdy jedna z žen chybně absolvovala zákrok, při němž potratila. Nemocnice s ní jedná o odškodnění, potvrdil ředitel zařízení Jan Kvaček. Zatímco jeden ze zdravotníků zůstává mimo službu a jeho budoucnost je nejistá, druhý bude v nemocnici nadále pracovat pod odborným dohledem. 

Více souvisejících

nemocnice Praha nemocnice Motol

Aktuálně se děje

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

Jednání o míru na Ukrajině bez Ruska? Zbytečnost, žádný výsledek nebude, tvrdí Kreml

Plánovaný červnový summit, při kterém Švýcarsko doufá, že vydláždí cestu pro mírový proces, je podle Kremlu bez ruské účasti zbytečný. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy