Pacienti s migrénou jsou v práci často za simulanty. Jsou přitom neurologicky nemocní, říká lékařka

Většina pacientů, které sužuje migréna, přicházejí o svoji práci. Třetina zaměstnavatelů totiž jejich neurologické onemocnění zcela ignoruje. Lékařka Eva Medová z Centra pro diagnostiku a léčbu bolesti hlavy Fakultní nemocnice Královské Vinohrady upozorňuje, že zdravotní patálie by se neměla bagatelizovat. „Jedná se o třetí nejčastější neurologické onemocnění, které sice není smrtelné, ale významně ovlivňuje kvalitu života. Mrzí mě, že někteří zaměstnavatelé na lidi trpící migrénou často nahlíží jako na hysteriky či simulanty, anebo blázny. Takoví pacienti potřebují biologickou léčbu,“ říká neuroložka Eva Medová, která dodává, že covid-19 způsobil migrenózní nárůst.

Nemohou počítat ani s velkou podporou státu. Pacienti, kteří se léčí s migrénou, jež je vyřazuje z aktivního života, se téměř nedočkají invalidního důchodu. V něm podle předsedkyně organizace Migréna – help Rýzy Blažejovské končí jen tři procenta nemocných, ačkoli tímto neurologickým onemocněním trpí milion občanů v České republice. „Bohužel i řada lékařů či posudkových komisí nebere tuto diagnózu vážně a tvrdí, že pro takové onemocnění nejsou příslušné tabulky. Někteří nemocní jsou chorobou tak zasaženi, že opravdu nemohou vést normální život. Proto se jim naše organizace snaží maximálně pomoci. Například také radíme, jak v práci svého šéfa či kolegy upozornit, že máte migrenózní stavy,“ tvrdí Blažejovská.

Spouštěčem mohou být respirátory i dlouhý spánek

Neuroložka Eva Medová z Centra pro diagnostiku a léčbu bolesti hlavy Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v praxi vidí, že část jejich pacientů je opravdu vyloučena z běžného života. „Když má někdo za jeden měsíc až pětadvacet migrenózních záchvatů, tak je nemožné, aby byl aktivní jako ostatní. Část veřejnosti si ale chybně myslí, že migréna je obyčejnou bolestí hlavy. Ve skutečnosti se jedná o komplexní neurologické onemocnění, na které trpí zejména mladá generace ve věku třicet až čtyřicet let,“ míní specialistka. Na migrénu jsou více náchylnější ženy, a to v sedmnácti procentech, zatímco odbornou pomoc musí vyhledat jen šest procent mužů.

 Aby se pacient dostal do Centra pro diagnostiku a léčbu bolesti hlavy Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, musí mít doporučení ambulatního neurologa, k expertům jej výjimečně může odeslat i praktický lékař. „Zásadní podmínkou pro přijetí do naší péče je, že pacient musí mít migrénu minimálně čtyřikrát do měsíce, které jsou zapsané v jeho deníku. Dále jeho lékař musí prokázat, že při léčbě nezabraly medikamenty jako betablokátory, antiepileptika či antidepresiva. Musíme vědět, že stanovené léky se nepodílí na snižování frekvence migrenózních stavů,“ konstatuje Medová, která vysvětluje, proč jsou aspekty pro návštěvu centra tak přísné. „Je nutné mít jistotu, že opravdu pracujeme s člověkem, který má silné migrény, abychom zbytečně neztráceli čas a potřebným hned ulevili. Postiženým je nasazena biologická léčba, tedy CGRP protilátky,“ přibližuje neuroložka, která upozorňuje, že biologickou léčbu hradí všechny zdravotní pojišťovny.

Než medikamenty zaberou, doporučuje, aby například profesionální řidiči se silnou migrénou neusedali za volant. „Žiji ale v realitě, a tak vím, že některou práci prostě přerušit nejde. Například my zdravotníci musíme fungovat pořád,“ ironicky se pousměje.

Během koronavirové pandemie zaznamenala lékařka Medová zvýšený počet nemocných. „Covid-19 způsobil tak silné migrény, že na ně nezabírala žádná analgetika či jiná léčba. Určité problémy se u některých vyskytly i po vakcinaci, která vyvolala bolesti hlavy.“ Podle Medové jsou spouštěčem migrény i respirátory. „Jejich neustálé nošení neurologické onemocnění bohužel podporuje.“ Signálem pro migrénu může být paradoxně i dlouhý spánek. „Proto nejvíce migrenósních stavů evidujeme o víkendech, kdy si lidé rádi přispí. Pro léčbu s migrénou je totiž důležitá pravidelná spánková hygiena. Je tedy nutné dodržovat hodinu, kdy jdu spát, a čas, kdy vstávám. Pokud o sobotách i nedělích režim porušíme, může se dostavit migréna,“ vysvětluje Eva Medová.

Choroba přivádí nemocné do existenčních problémů

Migréna zasahuje i do soukromého života rodin. Nedávný výzkum organizace Migréna-help, jehož se zúčastnilo téměř dvanáct set oslovených respondentů, například ukázal, že patnáct procent lidí s migrénou se dostává do existenčních problémů. „Čtyři procenta rovněž uvádí, že jejich neurologická choroba vedla k jejich propuštění,“ praví předsedkyně organizace Migréna – help Rýza Blažejovská. Doktorka Medová smutnou statistiku potvrzuje. „Jakmile většina zaměstnavatelů zjistí, že jejich podřízený má jakékoli neurologické onemocnění, tak se s ním rozloučí a dívají se na něj jako na blázna,“ mrzí lékařku.

Téměř šedesát procent lidí uvádí, že migréna je omezuje v hledání nové práce. Blažejovská ale upozorňuje, že dvě třetiny zaměstnavatelů vychází nemocným vstříc. „Není tedy pravdou, že všichni onemocnění ignorují. Bohužel se ale pak stává, že když vedení firem má pochopení, pak pacient má problémy s kolegy, neboť mu odmítají tolerovat jeho úlevy a považují ho za někoho, kdo se chce neustále ulévat či flákat.“

Pro člověka, který bojuje s migrénou, je ideální, aby měl flexibilní pracovní dobu, mohl pracovat v samostatné tiché kanceláři a vyhýbal se nočním směnám. „Také by bylo dobré kolegy požádat, aby nepoužívali silné parfémy, protože pach může být spouštěčem onemocnění, stejně jako například silné osvětlení,“ říká Blažejovská. Přesto odborníci nedoporučují, aby si pacient s migrénou hned u pohovoru na personálním oddělení určoval podmínky. „Zvláště, když o určitou práci stojí,“ soudí Medová, která sama trpí migrénami. „Když jsem před dvaatřiceti lety nastupovala do zdravotnictví, tak mně moje nadřízená při mém oznámení neurologického onemocnění hned řekla, že na migrénu není v nemocnici čas a že mě z ní hned vyléčí.“

Sama se obává, že takový postoj u většiny nadřízených stále přetrvává i v současné době. „Mrzí mě, že někteří zaměstnavatelé na lidi trpící migrénou často nahlíží jako na hysteriky či simulanty, anebo blázny,“ uzavírá neuroložka Eva Medová.

Související

bolest

Češi před okolím migrénu tají, lidé ji neberou vážně. Zdaleka přitom nejde jen o bolest hlavy

REPORTÁŽ - Zvracení, dezorientace, zimnice, průjem nebo neschopnost mluvit. I takto se může projevovat migréna a často se spojí vše dohromady. Pacienti trpící migrénou se proto potýkají s pocity zoufalství, bezmoci a strachu z dalších záchvatů. Přitom své problémy většina tají a přes devadesát procent z nich si myslí, že společnost nebere jejich nemoc vážně. Často ji řeší pouze analgetiky, která se v tomto spojení nadužívají. Nyní má lidem trpící migrénou pomoci mobilní aplikace, kterou dnes lékaři představili novinářům.

Více souvisejících

migréna zdraví Lidé zaměstnání lékaři

Aktuálně se děje

včera

včera

Ryan Gosling jako Kaskadér.

RECENZE: Kaskadér v čele s křehkým Goslingem je ideální letní zábavou z idealizovaného filmařského zákulisí

Ryan Gosling a Emily Blunt byli loni vedlejšími tvářemi letního fenoménu Barbenheimer, oba byli za své role nominováni na Oscara. Teď se před kamerou, a ve filmu i za kamerou, potkávají u dalšího projektu s blockbusterovými ambicemi. Kaskadér je v tom nejlepším slova smyslu pohodovou zábavou, jež nepostrádá hravost, důmyslnost a zbytečně se nepáře s logikou.

včera

včera

včera

FC Liverpool hraje své domácí zápasy na stadionu Anfield Road.

Liverpool už má náhradu za Kloppa. Nový kouč si z Feyenoordu může přivést i slovenského fotbalistu

Fanoušci fotbalového Liverpoolu už vědí, kdo bude od sezóny 2024/25 novým kormidelníkem jejich miláčků a tudíž nástupcem Jürgena Kloppa, německého kouče, který už předem avizoval, že tato sezóna bude jeho poslední na pozici trenéra anglického celku. Podle BBC se jím stane nizozemský stratég Arne Slot, jenž v současnosti působí jako kouč Feyenoordu Rotterdam. Právě s tímto klubem se měl Liverpool domluvit na uvolnění Slota za 9 milionů eur (v přepočtu přes 226 milionů korun) s tím, že si nizozemský klub přijde na další dva miliony eur (přes 50 milionů korun) v rámci dodatečných bonusů.

včera

včera

Helena Langšádlová

Pavel přijal demisi ministryně Langšádlové, nahradit ji má Tuleja

Výměna na postu ministra pro vědu a výzkum se ve čtvrtek přiblížila. Prezident Petr Pavel přijal demisi končící ministryně Heleny Langšádlové (TOP 09). Na Pražský hrad zároveň zamířil návrh na jmenování Pavla Tuleji, který by se měl v pondělí chopit vládní funkce.

včera

Vladimir Putin

Rána pro Putina: Ukrajinci ničí rafinerie, Rusům došly zásoby paliva

Kromě bojů na frontě se válka na Ukrajině rozšířila i do strategických oblastí, jako jsou rafinerie, které jsou klíčové pro zásobování Ruska palivy. Ukrajinci k těmto nelehkým akcím využívají dronů, které poškodily některé z těchto rafinerií natolik, že jejich produkce ropy byla omezena. To způsobilo růst cen a nedostatek paliva v celém Rusku.

včera

Petr Fiala

Fiala uvedl do funkce nového ředitele NBÚ. Je jím Čuřín

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl ve čtvrtek do funkce nového ředitele Národního bezpečnostního úřadu Jana Čuřína, který dosud působil jako bezpečnostní ředitel Úřadu vlády. Vláda rozhodla o jeho jmenování na jednom z březnových zasedání. 

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Koubek se rozhodl. I v příští sezóně bude nadále trénovat Viktorii Plzeň

Po vyřazení Viktorie Plzeň z Evropské konferenční ligy, kde zaznamenala poprvé v historii klubu postup až do čtvrtfinále evropského poháru, přičemž v této fázi nakonec nestačila na Fiorentinu, se trenér Miroslav Koubek nechtěl nikterak vyjadřovat ke své budoucnosti. Nyní už je ale jasno v tom, že nejstaršího fotbalového trenéra na scéně tuzemské Fortuna ligy, která bude nosit od příštího ročníku název Chance liga, uvidí fotbaloví fanoušci právě i v následující sezóně. Dvaasedmdesátiletý stratég se totiž dohodl s plzeňským vedením na prodloužení smlouvy o další rok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy