PES se má opět změnit. Prioritu v očkování budou mít zdravotníci a domovy důchodců

Spolu s metodikou započítávání antigenních testů bude podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) ke konci roku posouzeno i riziko jednotlivých aktivit. Mohlo by to vést i ke změně tabulek PES, řekl dnes novinářům. Rizikové skóre protiepidemického systému PES je číslo, které hodnotí vývoj epidemie za poslední dva týdny. Odpovídá mu pět stupňů přísnosti opatření, do nichž jsou zařazené ekonomické, kulturní, sportovní, vzdělávací a další aktivity.

"Budeme dělat všechno pro to, abychom byli schopni kvalifikovat riziko jednotlivých aktivit. To by mohlo vést i ke změnám v tabulkách. Méně rizikové aktivity by tak mohly být umožněny," uvedl Blatný. Současně ale také upozornil, že není nakloněn dalším výjimkám.

Protiepidemické skóre má fungovat tak, že pokud je překročena hranice pro vyšší stupeň, zvažuje ministerstvo zpřísnění po třech dnech, u nižšího stupně po sedmi dnech. Do třetího stupně, který umožnil například otevření obchodů, hotelů či restaurací, se Česko posunulo 3. prosince. Už po několika dnech ale skóre stouplo do čtvrtého stupně. Opatření, která mu odpovídají platí až od dnešní půlnoci, tedy od 18. prosince.

Skóre se vypočítává ze čtrnáctidenního počtu nakažených na 100.000 obyvatel, stejného parametru vztaženého na populaci seniorů, reprodukčního čísla a podílu pozitivních ze všech provedených testů. Kvůli antigenním testům ale bude nutné tuto metodiku podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky upravit, protože se jich díky plošnému testování provádí velké množství a pro jejich potvrzení se dělají další, většinou pozitivní, testy i původní metodou PCR.

"Antigenní testy vytáhnou z té populace část lidí, kteří by jinak šli na test PCR. A tím se mění skupiny lidí, které jsou testovány PCR. Pozorujeme, že nám narůstá podíl indikovaných praktickými lékaři, nemocnicemi a mimo jiné je to i jeden z důvodů, proč roste pozitivita záchytu, protože tam je větší pravděpodobnost pozitivity," vysvětlil Dušek.

Se startem plošného testování podle něj za chvíli budou antigenní testy dominantním testem, který bude prováděn. Za čtvrtek bylo asi devět procent nových případů odhaleno při antigenním testování, očekává se do budoucna až pětina. Změní se kvůli nim relativní pozitivita. "Pracujeme na změně metodiky v hodnocení indexu rizika," uvedl. Dodal, že změna nastane nejspíš kolem konce roku.

V prvních týdnech budou proti covidu-19 v Česku očkováni zdravotníci, kteří pečují o těžké případy. Další prioritou jsou podle ministra Blatného (za ANO) domovy seniorů. 

První dodávky v řádu desítek tisíc budou podle Blatného distribuovány do očkovacích center velkých nemocnic. Do pondělního rána mají velké nemocnice ministerstvu nahlásit seznam zaměstnanců, kteří budou očkováni.

Mluvčí Krajské nemocnice Liberec (KNL) Václav Řičář řekl ČTK, že když se očkovalo proti chřipce, využilo toho kolem 30 procent zaměstnanců KNL. Největší zdravotnické zařízení v kraji zaměstnává v nemocnicích v Liberci, Turnově a Frýdlantu přes 2700 lidí, pacienti s covidem jsou ale jen v Liberci. "Prioritou pro nás je, abychom očkovali zaměstnance, kteří pracují na covidových jednotkách," uvedl. Minimálně pětina zaměstnanců liberecké nemocnice covid prodělala. "Tudíž není potřeba je bezprostředně očkovat," dodal Řičář.

"Zjišťujeme zájem u zdravotníků ve všech čtyřech krajských nemocnicích. Vypadá to, že zájem bude velký, určitě větší než například při očkování proti chřipce," řekl ČTK mluvčí nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant. Seznamy by měly být hotové v pondělí. "Poskytujeme ministerstvu zdravotnictví maximální součinnost a jsme připraveni," řekl ředitel Fakultní nemocnice v Plzni Václav Šimánek.

"Základní priorita bude proočkování zdravotníků v krizové infrastruktuře. Potom se chceme zaměřit na domovy pro seniory, protože to je místo, které je třeba ochránit naprosto zásadně. To samo o sobě si vyžádá velké množství vakcíny," dodal ministr.

Evropská komise @EU_Commission spustila web k vakcínám proti #COVID19. Najdete tu informace o dostupnosti, účinnosti a bezpečnosti očkování. Očkování je nejefektivnější cesta, jak zastavit pandemii a vrátit se zpět do běžného života. #spolutozvladneme https://t.co/2oN3yRnpTs

— Ministerstvo zdravotnictví (@ZdravkoOnline) December 18, 2020

Velké nemocnice mají také pro očkování připravený rezervační systém podobně jako pro antigenní testování. Spuštěn bude ke 26. nebo 27. prosinci podle toho, kdy bude vakcína přivezena do ČR. "Následně se budou zapojovat další centra tak, že člověk se bude moci objednat na vakcínu. Při objednání bude nějakým způsobem identifikován, což mimo jiné poskytne informaci o tom, jestli patří do té dané skupiny," řekl ministr.

Počet vakcín je podle něj dostatečný pro proočkování všech lidí, kteří budou mít zájem. Podle průzkumů ho má zhruba 40 procent populace, dalších zhruba 20 procent je nerozhodnutých.

Až bude dostupná vakcína dalších výrobců, která nevyžaduje skladování v silném mrazu, zapojí se do očkování také praktičtí lékaři. Celkem by mělo být asi 200 očkovacích míst ve zdravotnických zařízeních a 5000 praktických lékařů.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Jan Blatný očkování ministerstvo zdravotnictví Domov důchodců Zdravotnictví

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 1 hodinou

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy