Prouza: Respirátory má smysl spíše doporučovat než nařizovat

Respirátory má podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) smysl spíše doporučovat než nařizovat. Problematické by bylo, kdyby se povinnost nošení respirátorů vztahovala i na personál vykonávající těžkou fyzickou práci. Pro tyto pracovníky jsou respirátory téměř nemyslitelné. Na dotaz ČTK to dnes řekl prezident SOCR Tomáš Prouza.

Zástupci vlády minulý týden uvedli, že zvažují po vzoru Německa a Rakouska zavést užívání respirátorů třídy FFP2 v obchodech nebo veřejné dopravě. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) je takové opatření namístě vzhledem k šíření nakažlivější mutace koronaviru. Skupina vedená hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou tento týden vypracuje analýzu, zda je v ČR možné zavést povinnost respirátorů FFP2 na rizikových místech, a to s ohledem na kupní sílu občanů, řekl v neděli v České televizi.

Každý, kdo jen trochu může, podle Prouzy respirátory používá už nyní. Jejich výraznější rozšíření by podle něj jistě podpořilo, kdyby stát pomohl udržet cenu respirátorů v rozumné míře, například snížením daně z přidané hodnoty (DPH). Ke snížení nebo zrušení DPH vyzvali dnes vládu výrobci respirátorů. Nyní se na ně vztahuje nejvyšší sazba 21 procent.

"Klíčové bude, zdali stát dokáže zajistit dostatek respirátorů pro ty, kteří si je nemohou dovolit, protože i respirátory je potřeba dostatečně často měnit," uvedl dále Prouza.

Na internetu je možné nyní respirátory FFP2 podle nákupního rádce Heureka.cz sehnat od jednotek po desítky korun za kus, v závislosti na velikosti balení. Lékárnice a odborná konzultantka lékáren Benu Ivana Lánová už dříve ČTK řekla, že životnost jednorázové roušky činí tři až čtyři hodiny, respirátor vydrží osm až maximálně 12 hodin.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory Tomáš Prouza

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Počasí: Předpověď na pracovní dny. Nejtepleji bude hned na úvod

Pondělí má být nejteplejším dnem pracovního týdne, který právě začíná, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V úterý mohou v Česku opět udeřit bouřky, naznačili meteorologové.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy