Sílící pandemie znovu plní ordinace. Obava z nákazy ale donutila část pacientů přehodnotit postoj k vakcinaci, říkají praktici

Praktičtí lékaři s narůstajícím počtem nakažených na covid-19 pociťují zvýšenou návštěvnost pacientů ve svých zařízeních. Jen za úterý přibylo téměř deset tisíc infekčně nemocných. „Začínáme být opět velmi vytížení, ordinace jsou plné a neustále nám zvoní telefony s dotazy,“ řekl na on-line tiskové konferenci Cyril Mucha, člen Společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, která zastřešuje i praktické lékaře. Jeho kolegyně Ludmila Bezdíčková pozoruje, že sílící pandemie nutí některé lidi přehodnotit původní postoj k vakcinaci. „Hlásí se nám i část pacientů, která se proti očkování nejprve vymezovala, neboť je narůstající čísla zneklidňují,“ pochvaluje si. Praktici v současné době nedoporučují aplikaci monoklonální protilátky.

Jsou rozčarováni z přístupu některých restauratérů, kteří odmítají od svých hostů vyžadovat doklad o bezinfekčnosti na onemocnění covid-19, a to navzdory vládnímu nařízení. Hospodští tvrdí, že v jiných provozech jako jsou potravinové prodejny či čerpací stanice nemusejí zákazníci nic předkládat a přitom není jisté, zda jsou zdraví. Rétorika části odborníků na gastronomii rozčílila Svatopluka Býmu, předsedu Společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. „Absolutně s jejich tvrzením nesouhlasím a vymezuji se proti němu. Přece když jdu na nákup do potravin, tak mám na dýchacích cestách respirátor, a tím se všichni chráníme. Jestli takové opatření funguje v západní demokracii, potom nevím, proč bychom jej nemohli akceptovat i my. Přestaňme už myslet východním stylem a snažit se jakékoli nařízení obejít.“

Býma na dotaz zpravodajského serveru EuroZprávy.cz zdůrazňuje, že nikdo se nemusí obávat zneužití osobních dat, když se prokáže jakýmkoli dokladem svědčícím o jeho bezinfekčnosti. „Osobně chodím do podniků každý den na obědy. Personál mě vždy slušně požádá o předložení dokladů a já jim ochotně vyhovím. Nikdo po mě nechce občanský či řidičský průkaz. Chovejme se, prosím, už zodpovědně,“ žádá.

Za malou proočkovanost může premiér i dezinformace

Praktické lékaře trápí, že Česká republika výrazně zaostává v proočkovanosti oproti jiným západním zemím. Vakcinací zatím prošla jen půlka populace, konkrétně 57 procent. „Bohužel se projevil liknavý přístup pana premiéra Babiše, který na jaře sliboval, jak u praktiků bude dostatek očkovacích látek, ale realita byla jiná. Šarže nepřicházely, a tak mnozí senioři odjeli na jaře na chalupy, protože jinde než u praktika by se očkovat nenechali. Věřím, že s nástupem podzimu se nyní vrátí a navštíví nás, neboť nyní plynule očkujeme a provádíme i třetí posilující vakcinaci.“ Podle Ludmily Bezdíčkové za skutečnost, že očkování v zemi vázne, může i nedůvěra občanů ve vládní politiku dosluhujícího kabinetu. „Tam, kde lidé vládě věří, jsou mnohem dál. Na rozdíl od nás nepropásli léto, které bylo ideálním obdobím pro vakcinaci. Bohužel od vlády chyběla i masivní kampaň na očkování, a proto ochota lidí je nižší,“ má jasno lékařka.

Experti na všeobecné lékařství viní z malého počtu očkovaných i dezinformační kampaň. „Dovedu se vžít do pocitů starého člověka, který, když si přečte, že po aplikaci dávky, zemře, tak se do ordinace k nám nepohrne. Chci všechny jako lékař ubezpečit, že vakcíny prošly pečlivým výzkumem a postupem. Nevěřte, prosím, dezinformacím, které mohou poškodit zdraví, když je člověk bude sdílet,“ apeluje Cyril Mucha. Sám přiznal, že i mezi praktickými lékaři jsou takzvaní odpírači, kteří svým pacientům vakcinaci nedoporučují anebo žadatele o ni odmítají. „Bohužel musím konstatovat, že takoví kolegové mezi námi jsou. Podle mého názoru takovým postojem porušují Hippokratovu přísahu. Pokud nechtějí očkovat, bylo by vhodné, aby pacienty přeposlali jinam.“

Praktičtí lékaři čelí ze strany veřejnosti obvinění, že seniory nad 65 let přemlouvají k očkování jen proto, že za důchodce získají bonus ve výši 380 korun. „Interpelace ohledně prémie je nešťastná. Nejedná se vůbec o žádný úplatek. Já osobně jezdím očkovat pacienty i do bytů a mám i mobilní ordinaci, a tak poplatek od zdravotní pojišťovny mně náklady na výjezd do terénu nepokryjí,“ popisuje Bezdíčková. Dušuje se, že ekonomika je nyní druhořadá. „Je zapotřebí si uvědomit, že senioři jsou nejohrozenější rizikovou skupinou. Proto i ve volném čase sedím v ordinaci a obvolávám starší pacienty a přemlouvám je, aby si dávku nechali aplikovat. Musím říci, že mám až dvacetiprocentní úspěšnost u lidí, kteří svůj postoj přehodnotili. Určitou roli ve změně jejich názoru jistě sehrála obava z nákazy.“

Aplikace monoklonální protilátky není dobrou cestou

Cyril Mucha se ale obává, že současný rapidní nárůst nakažených, kdy jen za úterý přibylo téměř deset tisíc nemocných, může takzvané odpírače vakcinace ve svém přesvědčení jen utvrdit. „Mohou si říci, že když polovina lidí je naočkovaných a nákaza má přitom vzrůstající tendenci, tak očkování nezabírá a ještě se více zatvrdí.“ Svatopluk Býma, předseda Společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, se domnívá, že právě neočkovaní zvyšují nepříznivou bilanci. „Kdyby se nechali očkovat, měli bychom příznivější čísla. O tom jsem opravdu přesvědčený.“ Ludmila Bezdíčková je připravena i na argument kritiků očkování, kteří tvrdí, že statistiku nemocných nyní rozšiřují i pacienti, kteří už prošli vakcinací. „Ano, záchyt se vyskytuje i u naočkovaných, ale poměr mezi těmi, kteří absolvovali vakcinaci a těmi neočkovanými je nesrovnatelný. Je tedy markantní, že očkování zabírá.“

Praktici v současné době nedoporučují aplikaci monoklonální protilátky, které mohou nákazu ztlumit či úplně zastavit. „Nyní se nejedná o dobrou cestu či variantu. Aplikace monoklonální  látky může vést k zahlcení zdravotního systému. Zdravotnická zařízení totiž upřednostňují vakcinaci a péči o nemocné,“ pozoruje Bezdíčková. Jejím slovům dává za pravdu Cyril Mucha. „Dnes ráno po mně chtěla pacientka, abych ji objednal na monoklonální protilátky, a lékař z nemocnice Motol mně řekl, že volný termín má až na pondělí osmého listopadu, což je téměř týden.“ Monoklonální  látka není podle Bezdíčkové ani praktická. „Pokud se člověk po jejich aplikaci rozhodne pro normální očkování, může na vakcinaci přijít až za tři měsíce.“

Vůči monoklonální protilátce se vymezuje také Igor Karen, praktický lékař a místopředseda pro profesní záležitosti Společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. „Jsou nesmírně nákladné. Jedna dávka vyjde na čtyřicet tisíc korun, což je v porovnání s vakcinací obrovský rozdíl. Zdravotní pojišťovny nejsou bezedné. A není jisté, že zaručí mírný průběh. Osobně si myslím, že lidé, kteří očkování obchází, by měli být omezováni v návštěvnosti některých volnočasových aktivit. Měla by se tím minimalizovat možnost šíření nákazy a naopak zvýhodnit naočkované,“ konstatuje Karen.

Ultrazvuk odhalí i covidový zápal plic

Praktičtí lékaři v současné době opět využívají kontakt s pacientem přes moderní technologie, aby co nejvíce zamezili kontaktu s nemocnými. „Nové aplikace nám výrazně usnadňují práci,“ pochvaluje si Bezdíčková. Mucha telemedicínu rovněž schvaluje, ale obává se, že není pro každého pacienta. „Každý se nedovede s intimitou svěřit přes obrazovku. Říká se, že i osobní návštěva u doktora je lék.“ Problémem jsou i starší lékaři, kteří si s novou technologií neumějí poradit. „Ve škole neměli předmět IT a nemají ani dostatečnou IT podporu,“ podotýká.

Moderní technologie pomáhá lékařům i přesněji určovat diagnózu. Proto David Halada vyzývá, aby ultrazvukem byl vybaven každý praktický lékař. „Měl jsem nedávno pacienta, který měl zvýšenou teplotu a stěžoval si na velkou slabost. Normálně by mu doktor předepsal medikamenty na nachlazení a dotyčnému by řekl, ať přijde za týden na kontrolu. Užitím ultrazvuku jsem zjistil, že pán prodělává covidový zápal plic a okamžitě jsem zavolal záchrannou službu, aby jej odvezla do nemocnice,“ říká Halada, který dodává, že kdyby neměl ultrazvuk, pacient by se dostal do velkých obtíží. „Díky technice byla tak včas odhalena nepříznivá diagnóza.“

Praktici přiznávají s rostoucí nákazou větší vytíženost. Sílící pandemie opět plní ordinace. „Málem jsem nemohl opustit ordinaci, v mé čekárně je obrovský nával,“ popisuje Mucha, který stejně jako jeho kolegové pacienty ještě očkují proti chřipce. „Zájem o její dávku je velký. Senioři ji mají zdarma, stejně jako lidé s chronickým onemocněním.“ Ostatní za ni zaplatí kolem šesti set korun. Lékaři si jsou vědomi, že nápor bude ještě sílit. „Jsme už vlastně druhým rokem na limitu. Někdy můžeme proto působit podrážděně, ale věřte, že děláme maximum, abychom všem, kteří se na nás obrátí, vyhověli. A nejvíce nám pomůže, když se lidé nechají naočkovat,“ přeje si praktický lékař Cyril Mucha.

Související

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Více souvisejících

lékaři Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování zdraví nemoci

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

včera

MS v hokeji

Kanada si připsala druhou tříbodovou výhru. Lotyši vyhráli v prodloužení opět díky Daugavinšovi

Hokejisté Dánska možná pomýšleli na to, že by mohli v Praze zopakovat dva roky starou senzaci a vyhrát nad Kanadou třeba stejným výsledkem 3:2, jenže na to mohli pomýšlet maximálně tak první dvě třetiny. Po nich totiž Seveřané ztráceli na favorita pouze gól, když prohrávali 1:2, přičemž především ve druhé třetině dokázali Dánové Kanadě zatápět. Jenže zámořští mají ve svých řadách vycházející hvězdu Bedarda, který opět ukázal svou genialitu, k níž přidal hned dvě branky. Nejen díky nim, ale pak i suverénně odehrané třetí třetině nakonec Kanada dokráčela k jasné výhře 5:1. Daleko vyrovnanější duel se v neděli odpoledne hrál v Ostravě, kde Lotyši s Francouzi dospěli až do prodloužení, v němž za stavu 2:2, podobně jako v prvním zápase s Polskem, rozhodl o vítězství pobaltského účastníka turnaje jen vteřinu před koncem kapitán Daugavinš. 

včera

Šojgu a Putin v důvěrném hovoru

Šojgu skončil na postu ministra obrany. Putin ho odvolal

Ruský prezident Vladimir Putin dekretem odvolal Nikolaje Patruševa z funkce tajemníka Rady bezpečnosti Ruské federace a na jeho místo jmenoval Sergeje Šojgua, který dosud působil jako ministr obrany. Za nového ministra obrany Putin navrhl jmenovat dosavadního vicepremiéra Andreje Belousova. Vyplývá to z návrhů, které šéf Kremlu zaslal horní komoře parlamentu - Radě federace, informuje Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan: Netanjahu dosáhl takové rovně genocidy, že by mu ji záviděl i Hitler

Dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan opět ostře kritizoval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. V reakci na izraelskou ofenzivu v Pásmu Gazy Erdogan prohlásil, že pokud jde o genocidu, dosáhl izraelský premiér takové úrovně, že by mu ji záviděl i nacistický diktátor Adolf Hitler. Informovala o tom turecká agentura Anadolu.

včera

MS v hokeji

Slováci nedali Kazachům šanci a porazili je 6:2, Finové si s Brity pohráli jako kočka s myší

Stejně jako v sobotu, tak i v neděli je na letošním hokejovém světovém šampionátu na program hned dvanáct zápasů. Hned polední zápas v Ostravě zajímal především naše východní sousedy Slováky, kteří opět zaplnili Ostravar Arenu. V ní viděli dominantní výkon svých miláčků, kteří nastoupili na Kazachy už v první třetině takovým způsobem, že na ně asijský soupeř nedokázal adekvátně odpovědět a nakonec prohráli vysoko 2:6. Vysokou prohru na rozdíl od jejich prvního zápasu s Kanadou si odnášejí z poledního nedělního zápasu i Britové, když je Finsko porazilo jasně 8:0. 

včera

Jan Bartošek

Bartošek zvažuje žalobu na Okamuru za slova o Hitlerovi

Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) uvažuje o podání žaloby v souvislosti s výroky, kterými byl minulý týden na sněmovní schůzi terčem ze strany předsedy SPD Tomia Okamury. Okamura na řečnickém pultíku Bartoška označil za "novodobého Hitlera".

včera

včera

včera

včera

Pásmo Gazy

Počet obětí války v Gaze stoupl na 35 tisíc

Na 35.034 stoupl počet obětí války v Pásmu Gazy, která trvá již více než sedm měsíců. Uvedlo to v neděli tamní ministerstvo zdravotnictví řízené Hamásem. Většina z obětí byli civilisté, informuje agentura AFP.

včera

včera

Hokej, ilustrační foto

Poláci trápili obhájce bronzu z Lotyšska, USA si poradily s Němci. Dánové s přehledem přejeli Rakousko

Ostravská skupina letošního mistrovství světa v ledním hokeji měla hned ve druhý hrací den blízko k senzaci, o kterou se postarali málem nováčci z Polska. Tato země, která se v elitní divizi MS objevila po dlouhých 22 letech, totiž zaskočila hokejisty Lotyšska obhajující na tomto šampionátu bronzové medaile. V tomto utkání se skóre přelévalo ze strany na stranu, až se za stavu 4:4 šlo do prodloužení, v němž rozhodl Daugavinš. Daleko jednoznačnější duel se v Ostravě hrál v sobotu večer, kdy si Američani spravili chuť po předešlé porážce se Švédy vysokou výhrou 6:1 nad Německem. Podobně jednoznačný duel se odehrál v sobotu odpoledne i v pražské skupině, kde Dánové přehráli Rakousko 5:1. 

včera

UNRWA: V Pásmu Gazy není bezpečno nikde, ani v zónách pro evakuaci civilistů

Izraelská armáda sice tvrdí, že posílá palestinské civilisty v Pásmu Gazy do tzv. bezpečných humanitárních zón, avšak podle úřadu OSN pro palestinské uprchlíky UNRWA není v Gaze nikde skutečně bezpečno. Nucené přemisťování Palestinců v této oblasti je označováno za nelidské. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy