V Libereckém kraji testy odhalily 53 případů omikronu

V Libereckém kraji už testy odhalily 53 případů koronavirové varianty omikron. U testů zpracovaných na silvestra v laboratoři Krajské nemocnice Liberec byl podíl omikronu 14 procent, řekla dnes po jednání Krizového štábu Libereckého kraje ČTK krajská epidemioložka Jana Prattingerová.

Laboratoř liberecké nemocnice odhalila první případ nákazy variantou omikron na konci loňského listopadu, první nakažení si ji přivezli ze zahraničních cest, teď už se ale šíří i komunitně.

Prvním potvrzeným případem nákazy omikronem v České republice byla koncem loňského listopadu žena z Liberce, která se vrátila z Afriky. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) očekává, že v polovině ledna už bude omikron v populaci dominovat. Podle některých studií je omikron až šestkrát nakažlivější než dosud dominantní varianta delta. Zřejmě před ní také méně chrání imunita po prodělání nemoci a očkování, odborníci proto doporučují třetí, posilující dávku.

Počty nakažených v Libereckém kraji opět rostou, v předchozích dnech čísla kvůli nižšímu testování o vánočních svátcích, klesala. Za posledních sedm dní přibylo v kraji 1742 nových případů nákazy, to je 394 nově nakažených v přepočtu na 100.000 obyvatel. Nejhorší je aktuálně situace na Českolipsku, kde za poslední týden testy odhalily 523 nových případů covidu, to je bezmála 508 na 100.000 obyvatel. "Nejvíc nových případů je na Novoborsku," dodala Prattingerová. V Česku je aktuálně horší situace jen v okrese Praha-západ, kde v přepočtu na obyvatele připadá 521 nových případů za týden.

Situace v nemocnicích v Libereckém kraji se podle radního Vladimíra Richtera (ODS) příliš nemění, aktuálně se starají o 132 pacientů s koronavirem, z toho 35 leží ve vážném stavu na jednotkách intenzivní péče a ARO. Hospitalizovaných je zhruba stejně jako před týdnem. "V nemocnicích připravují částečné obnovení některých plánovaných výkonů," dodal Richter. Výjimkou je podle něj liberecká nemocnice, kde leží většina z pacientů v těžkém stavu. Aktuálně je na tamních JIP a ARO 23 nemocných ve vážném stavu, v ostatních páteřních nemocnicích mají vždy jen po čtyřech takových pacientech.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Liberecký kraj

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy