Většina zdravotníků Fakultní nemocnice u svaté Anny má zájem o třetí dávku vakcíny

První dávku vakcíny proti covidu-19 dostali už na konci loňského prosince nebo na začátku ledna, teď si zdravotníci ve Fakultní nemocnici u svaté Anny (FNUSA) v Brně přicházejí pro třetí dávku. Jsou nyní mezi prvními, kdo mohou třetí dávku dostat, odstup od druhé dávky totiž musí být osm měsíců, řekla ČTK vedoucí očkovacích center FNUSA Pavla Urbánková.

"Nyní se mohou přeočkovávat lidé, kteří druhou dávku vakcíny dostali na konci ledna, v naprosté většině jde o zdravotníky, kteří byli v té první očkovací vlně. Byli očkovaní prvním závozem vakcín z prosince, kdy jsme dostali k dispozici tisícovku dávek," uvedla Urbánková.

Mezi lékaři je o třetí dávku poměrně velký zájem, o něco menší mezi zdravotními sestrami, zatím projevilo zájem asi 80 procent lidí očkovaných v první vlně. Očkuje se na jednotlivých klinikách, vzhledem k tomu, že jde o zdravotnická pracoviště, očkují se lékaři a sestry přímo na pracovištích.

Dnes si pro třetí dávku vakcíny přišel i Pavel Smilek, zástupce přednosty kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku. "Existuje celá řada mezinárodních studií, které dokazují, že zhruba po osmi měsících dochází k významnému poklesu účinnosti ochrany proti infekci covidu-19. Třetí dávka pak umožňuje posílit imunitu natolik, že mnohonásobně zvyšuje účinnost ochrany," uvedl Smilek. Dodal, že nejde jen o jeho osobní zdraví, ale o kolektivní imunitu.

Očkovací centra, která provozuje FNUSA, očekávají rostoucí zájem o třetí dávku vakcíny od října, kdy uplyne osm měsíců od očkování seniorů. Většina z nich se začínala očkovat v druhé polovině ledna, druhou dávku tak dostávali od 8. února. "Individuální zvážení situace je vždycky na očkujícím lékaři, pokud k nám například na kontrolu přijede špatně mobilní senior, kterému ale do uplynutí osmi měsíců bude chybět týden nebo dva, lze v odůvodněných případech podat třetí dávku i o něco dříve," doplnila Urbánková.

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně dosud podala ve všech svých očkovacích centrech 163.000 očkovacích dávek. Očkuje v nemocnici, dříve očkovala také v Hustopečích a v současnosti má stále centrum bez registrace v brněnské Olympii.

Související

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně

Dopad covidu: První nemocnice částečně omezí neakutní péči

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně s ohledem na růst počtu počtu pacientů s koronavirem částečně omezuje neakutní péči na lůžkách. Netýká se to však plánovaných operací, které nemocnice zatím neomezí. ČTK to řekla mluvčí zařízení Dana Lipovská. Podle ní je na klinikách k dnešku hospitalizováno 42 pacientů s covidem-19, z toho tři jsou na anesteziologicko resuscitační klinice ve vážném stavu.

Více souvisejících

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Brno očkování

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 5 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy