Zásoby ochranných pomůcek stouply za rok na stovky milionů kusů

Zásoby ochranných pomůcek proti koronaviru stouply v Česku během roku od začátku pandemie prakticky z nuly na stovky milionů kusů. Vyplývá to z vyjádření oborových svazů a Správy státních hmotných rezerv, které oslovila ČTK. V současné době je podle nich ochranných pomůcek dostatek, což zejména na začátku pandemie v březnu loňského roku ani zdaleka neplatilo.

"Na jaře 2020 jsme měli 10.000 respirátorů, 10.000 ochranných obleků a 10.000 brýlí a rukavic přesně podle tehdejšího krizového plánu pro pandemii. Během loňského léta ministerstvo zdravotnictví tento plán upravilo a nyní máme zhruba 147 milionů kusů ochranných pomůcek. V našich skladech je dnes třeba 80 milionů roušek nebo 16 milionů respirátorů třídy FFP2," řekl ČTK předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

Připomněl, že správa průběžně ochranné pomůcky posílá na potřebná místa. "Naposledy jsme uvolnili milion roušek pro nejohroženější okresy v Královéhradeckém a Karlovarském kraji. Zároveň jsme tam poslali do škol 46.000 respirátorů třídy FFP2. Jakmile nějaké zásoby uvolníme, tak je zase rychle doplníme. Teď například dokupujeme milion respirátorů třídy FFP2," uvedl Švagr.

Státní agentura CzechInvest ČTK sdělila, že podle údajů z druhé poloviny ledna činí současná výrobní kapacita tuzemských firem zhruba 20 až 22 milionů respirátorů měsíčně - týká se plně certifikovaných produktů.

Mluvčí Hospodářské komory ČR Miroslav Diro připomněl, že Česko má od loňského července kromě státních rezerv i soukromé rezervy ochranných prostředků, které jsou určené výhradně pro podnikatele a jejich zaměstnance. Nákup, ochranu, obměnu a výdej ochranných prostředků zajišťuje společnost Monto, objednávky se uskutečňují přes web Hospodářské komory.

"Snažíme se předcházet situaci, která nastala po vyhlášení nouzového stavu v březnu loňského roku. Zaměstnavatelé se ocitli v situaci, kdy pro svůj provoz a zaměstnance neměli dostatek ochranných prostředků, a proto v některých případech museli omezit nebo zcela uzavřít svůj provoz. Státní rezervy totiž míří primárně do veřejných institucí," uvedl Diro. Privátní rezervní fond podle něj nyní zásobuje živnostníky, malé i velké podniky, radnice, lékaře, dětské domovy a knihovny asi 120.000 respirátory třídy FFP2 měsíčně.

Mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Lenka Dudková ČTK řekla, že v tuto chvíli si firmy na nedostatek ochranných pomůcek nestěžují. Svaz se ale obává, aby byl dostatek respirátorů FFP2, především při rozšíření povinnosti jejich užívání. "To jistě zvýší poptávku. Pokud stát opatření nařídí, měl by zajistit, aby těchto ochranných prostředků bylo dostatek," dodala.

Podle předsedy výkonné rady Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiřího Kůse konkrétně roušky a respirátory s nanovlákennou membránou vyráběly české firmy v relativně malých sériích i před současnou epidemií. Byly to ale výrobky zaměřené na velmi úzkou a specifickou skupinu zákazníků - pro onkologické pacienty nebo lidi s poruchou imunity, uvedl.

Pandemie podle něj z těchto výrobků udělala mainstreamové zboží. "Tuzemští nanotechnologičtí výrobci za poslední rok investovali do nových výrobních kapacit pro výrobu ochranných a zdravotnických prostředků stovky milionů korun. Zatímco na jaře se jejich výrobní kapacita těchto produktů počítala na tisíce kusů měsíčně, za rok se jejich produkce zvedla o tři řády. Současná měsíční výrobní kapacita českých nanotechnologických výrobců je více než šest milionů kusů respirátorů s nanovlákennou membránou a další desítky milionů kusů nanoroušek," dodal Kůs.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.
Ilustrační fotografie.

Česko dnes poslalo na Ukrajinu další humanitární pomoc

Česko dnes ráno poslalo vlakem na Ukrajinu další humanitární pomoc. Ve 38 vagonech je především zdravotnický materiál a hasičské a pracovní oblečení. V tiskové zprávě o tom informoval Tomáš Pořízek z generálního ředitelství hasičů.

Více souvisejících

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) Roušky a respirátory

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 27 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko tvrdí, že provedlo útok na štáb operačního velení ukrajinských ozbrojených sil

Rusko podle tamních médií dnes oznámilo, že jeho armáda provedla útok na štáb operačního velení jižního uskupení ukrajinských ozbrojených sil. Informaci zveřejnilo ministerstvo obrany v Moskvě v souvislosti s průběhem války proti Ukrajině, Kyjev zatím tuto zprávu nekomentoval.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy