NDR útěku svých lidí přes Prahu prý zabránit nemohla

Praha - Komunistická NDR na podzim 1989 nemohla dlouho vzdorovat požadavku tisíců východoněmeckých uprchlíků na západoněmeckém velvyslanectví v Praze na vycestování na Západ, zatímco československá vláda dělala, že se jí to netýká. Takto vzpomínal na 25 let staré události v Praze tehdejší šéf kancléřského úřadu Rudolf Seiters, který se podílel na jednáních s představiteli NDR a SSSR o otevření cesty utečencům na Západ.

Do Lobkovického paláce na Malé Straně, kde německá ambasáda dodnes sídlí, mířili nespokojení občané NDR, toužící se dostat do Spolkové republiky, už od srpna 1989. V následujícím měsíci se ale jejich proud změnil v mohutnou řeku potom, co Československo zpřísnilo kontroly na hranicích s Maďarskem, přes nějž doposud východní Němci utíkali do Rakouska a dál do západního Německa. Na konci září se jich v útrobách Lobkovického paláce a na jeho zahradě tísnilo okolo 4000.

"Kdybychom ty uprchlíky nechali na holičkách, velmi by to Spolkovou republiku poškodilo," je přesvědčen sedmasedmdesátiletý Seiters, který měl v kabinetu kancléře Helmuta Kohla otázku východních Němců na starosti.

Honeckerův režim v NDR byl podle něj v přístupu k řešení tohoto problému dlouho zatvrzelý. "Naštěstí Polsko a Maďarsko byly reformní a (sovětský vůdce Michail) Gorbačov prosazoval otevřenost a přestavbu, díky čemuž byla pro nás mezinárodní atmosféra příznivá," vylíčil Seiters. Do karet Bonnu podle něj hrálo i to, že NDR byla závislá na hospodářské pomoci západního Německa a blížily se oslavy 40 let NDR, kterých se měl zúčastnit Gorbačov.

"To všechno dohromady vedlo k tomu, že NDR byla nakonec donucena i ve vlastním zájmu souhlasit s vycestováním uprchlíků, jinak by to obraz NDR na mezinárodní scéně těžce poškodilo," tvrdí pozdější ministr vnitra a dnes šéf Německého červeného kříže.

Když 30. září 1989 večer stál na balkonu velvyslanectví, odkud Genscher pronesl dnes již legendární půlvětu "Milí krajané, přijeli jsme sem, abychom vám sdělili, že vycestovat je dnes...", jejíž závěr zanikl ve spontánním jásotu, byl to pro něj prý nejemocionálnější zážitek v životě. Ještě ten večer byli uprchlíci převezeni na nádraží v Praze-Libni, odkud se přes NDR do bavorského Hofu vydal první takzvaný vlak svobody.

"Byl to pořádný milník. V Praze byl vylomen první kámen z Berlínské zdi," soudí rodák z Osnabrücku. "I díky tomu se Praha stala synonymem pro svobodu v Evropě a důležitého kroku k německé jednotě." To, aby vlak jel přes NDR, byl podle něj požadavek samotného vůdce východoněmeckých komunistů Ericha Honeckera. "Pak se mu to vrátilo jako bumerang, neboť lidé podél tratě vlakům tleskali," připomněl Seiters.

Československá vláda tehdy nejprve zvažovala pomoc soudruhům z NDR. Jednou z variant bylo postavit okolo zahrady velvyslanectví zeď, aby se přes plot nemohli dostávat další uprchlíci. "Nakonec zaujala postoj, že to není její věc, ale že to musí vyřešit NDR s NSR," tvrdí Seiters.

Vybavuje si naopak, jak uprchlíkům pomáhali někteří Pražané. "Skrz plot jim dávali oblečení pro děti nebo si od lidí brali klíče od schránek na nádraží, kam si předtím uložili kufry, a ty jim pak donesli na velvyslanectví," popsal jeden z aktérů diplomatického dramatu z podzimu 1989, který v úterý přijede s Genscherem a dalšími pamětníky na německou ambasádu oslavit 25. výročí tehdejších událostí.

Související

Více souvisejících

ndr Praha Německo

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Dmitrij Peskov

Rusové řeší s Američany možnou výměnu Gershkoviche za jiného vězně

Rusko je v kontaktu se zástupci USA ohledně možné výměny vězňů, která by zahrnovala i zadrženého amerického novináře Evana Gershkovich, uvedl v pondělí mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Soud s Gershkovichem má začít příští týden. První stání je naplánováno na 26. června, případ se bude projednávat za zavřenými dveřmi.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Angličané si došli pro povinnou výhru nad Srbskem. Přesto měl jejich výkon rezervy

O večerní nedělní duel fotbalového evropského šampionátu v Německu se postarali hráči Srbska a Anglie. Střetnutí začalo už před zápasem, jelikož v ulicích Gelsenkirchenu se mezi sebou střetly fanouškovské tábory obou mužstev a museli zasahovat policisté. Nebylo proto divu, že Evropská fotbalová unie UEFA označila zápas za rizikový a nebyla tak nouze o zvýšená bezpečností opatření. Během samotného duelu k žádnému excesu naštěstí nedošlo. Naopak v něm došlo k jediné brance, kterou v 13. minutě zaznamenal Bellingham. K další změně skóre už nedošlo.

včera

Jason Sudeikis (uprostřed) jako Ted Lasso.

Začalo Euro. Které fotbalové filmy a seriály jsou nejlepší?

Následující měsíc se ponese ve znamení právě započatého mistrovství Evropy ve fotbale. U této příležitosti se podíváme na rozmanitý výběr hraných filmů a seriálů z prostředí nejpopulárnějšího sportu světa. Držíme se čistě osudů ze samotných trávníků a vynecháváme tak snímky tematizující fanouškovské světy, jako například Proč?, Muži v offsidu či Hooligans.

včera

Kim Čong-un se loni setkal s Vladimirem Putinem na kosmodromu Vostočnyj.

Setkání Kima a Putina v KLDR je na spadnutí. Nadšení z toho nejsou ani v Pekingu

Setkání severokorejského vůdce Kim Čong-una a ruského prezidenta Vladimira Putina se nezadržitelně blíží. Dvě nejsilněji sankciované země zakládají spolupráci, která může mít závažné dopady na konflikt na Ukrajině i na zhoršování napětí mezi hlavními světovými mocnostmi. Nejenže s tímto sbližováním není spokojený Washington, nadšením neskáčou ani v Pekingu. 

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

TrollWall

TrollWall AI překročil hranice Česka a Slovenska, před škodlivým obsahem chrání stále více firem

Slovenský startup TrollWall AI na sebe v Česku poprvé upozornil v předvolební kampani prezidenta Petra Pavla, kdy svojí unikátní webovou aplikací chránil profily na sociálních sítích před škodlivým obsahem a mírnil reputační rizika. Nástroj používaný při ochraně před vulgarismy, nenávistnými projevy a spamem už používá česká policie či armáda i velké korporace. A klientů přibývá i mimo evropský kontinent.

včera

včera

včera

včera

Dmitrij Peskov

Rusové poprvé komentovali výsledky summitu. Peskov promluvil

Moskva se v pondělí poprvé podělila o názor na závěry víkendového mírového summitu o Ukrajině ve Švýcarsku. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova má konference zanedbatelné výsledky, přičemž se podle Ruska ukázalo, že jednání bez něj jsou zbytečná.

včera

včera

včera

Deset lidí je po nehodě turistického autobusu stále v péči nemocnic na Islandu

Na Islandu zůstává po páteční nehodě v nemocnicích asi deset českých občanů, informovala ČT s odkazem na ministerstvo zahraničí. Dva nejvážněji zranění lidé už podle zástupců cestovní kanceláře nejsou v umělém spánku. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy