Oslavy osvobození v Plzni nabídly letecký útok na vlak či besedu +VIDEO

Plzeň - Víc než hodinovou velkou přehlídkou Convoy od Liberty, kterou dnes podél zhruba dvoukilometrové trasy po hlavní plzeňské Klatovské třídě sledovaly desetitisíce lidí s americkými, českými a belgickými vlajkami, vyvrcholil víkendový program Slavností svobody. Potleskem a pokřikem davy vítaly přes 300 kusů historické i současné vojenské techniky, pochodující pěšáky i nízké přelety stíhaček gripen a armádního dopravního letounu Airbus A319 CJ.

Hlavními hvězdami přehlídky ale byla dvacítka veteránů z USA a Belgie, kteří Plzeň před 70 lety osvobodili. Podle mluvčí magistrátu Evy Barborkové přilákal od pátku do neděle program slavností až 100.000 lidí.

I když víc než devadesátiletí veteráni absolvují během oslav náročný a únavný několikadenní program, jásaní lidí, mávaní vlajek a létající květy šeříků mnohým daly dnes tolik síly, že na vojenských historických džípech absolvovali přehlídku vestoje a zdravili se s lidmi. Kromě veteránů byli v konvoji také dva Pattonovi vnuci George Patton Waterst a Helen Pattonová.

Přehlídku uváděla jednotka představující historickou 16. obrněnou divizi americké armády přesně tak, jak v roce 1945 vypadala. "Byla složená z čety pěchoty, která pochodovala v historických uniformách s dobovou výstrojí a dle dobových předpisů, následovala četa kavalerie, tedy průzkumu, a pak jely tanky," popsal ČTK čelo průvodu komentátor přehlídky Miroslav Seifert. Po Klatovské třídě tak rachotily, stejně jako v roce 1945, lehké tanky M5 Stuart, tank M4 Sherman, či stíhač tanků M36 Jackson. Sherman, který projel Plzní, prošel za války africkým a francouzským tažením a válku skončil na německém území, řekl Seifert.

O čelo průvodu se postaralo kolem 150 vojenských nadšenců z celého světa, kteří dva roky připravovali společný projekt Czech fury zaměřený na historicky reálnou rekonstrukci života amerických vojáků. "Snažili jsme se divákům ukázat, jak tenkrát byla americká armáda organizována - pěchota, průzkum, kavalerie a pro podporu boje i tanky. Napodobit pravé pěšáky z daného období je to nejsložitější, protože musíte mít nejen uniformu a výstroj, ale musíte se naučit i ten správný vojenský krok podle dobových regulí," řekl Seifert.

V průvodu se pak střídaly staré armádní džípy ozdobené vlajkami a květy šeříků, dodge, kolová i pásová vozidla, nákladní auta, sanitky, motocykly i pěší jednotky. Kromě několika desítek pěšáků v čele konvoje, kteří i zpívali, se v přehlídce objevilo také družstvo ženských pomocných sborů americké armády a četa skotských dudáků a bubeníků. Ti podle Seiferta za druhé světové války dodávali svou halasnou a říznou hrou vojákům odvahu. Z nejednoho auta se linul jazz a swing, dudáci kromě pochodových skladeb hráli třeba i českou lidovku Kdyby byl Bavorov.

Závěr konvoje tvořilo několik vozů současné americké armády, včetně vozů humvee a obrněných transportérů Stryker, a prezentace české armády s obrněnými Pandury, s houfnicemi Dana či s nákladními auty.

Slavnosti svobody začaly 1. května. Páteční rekonstrukci příjezdu americké armády do Plzně sledovalo podél trasy a na náměstí Republiky až 20.000 diváků, odpoledne k nim přibyly další tisíce lidí, řekla Barborková. Slavnosti pokračují v Plzni do 6. května, kdy je ukončí pietní akt u pomníku Díky, Ameriko! a závěrečný koncert v synagoze. Ve městě dnes pokračuje kulturní program a k vidění jsou vojenské dobové i současné kempy.

Související

Slavnosti svobody - hlavním bodem programu oslav osvobození Plzně americkou armádou byl konvoj 220 vojenských historických vozidel a přelet letounů Convoy of Liberty. (vnuk generál Pattona George Patton Waters)

Plzeň osvobodil Patton, komunisté o něm ale po únoru 1948 mlčeli

Jihozápad Československa osvobodila na konci druhé světové války americká armáda, zásluhy vojáků pod velením generála George Pattona se však po únoru 1948 snažili komunisté vymazat z paměti. Platilo to i v případě Plzně, kam příslušníci americké 3. armády dorazili krátce po osmé ráno 6. května 1945. Jako první do ulic skoro svobodného města přijel sherman pojmenovaný po westernové hrdince Calamity Jane, po tankistech následovali i pěšáci v legendárních džípech.

Více souvisejících

osvobození čr II. světová válka Plzeň

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Izraelská armáda

Izraelská armáda zahájila evakuaci Rafahu

Izraelská armáda v pondělí vyzvala obyvatele ve východní části města Rafah ležícího na jihu Pásma Gazy, aby se dočasně přesunuli do "humanitární oblasti". Informuje o tom deník Times of Israel.

před 11 hodinami

Zemřel Miroslav Imrich, zpěvák skupin Tango a Abraxas

Českou hudební scénu zasáhla v neděli smutná zpráva. Ve věku 71 let zemřel zpěvák Miroslav Imrich, který se proslavil působením v kapelách Tango a Abraxas. Podle dostupných informací nepřežil srážku s vlakem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy