Kauza Cibulka: V usedlosti jsme chtěli včelařit, hájil se squatter. Vyvázl s podmínkou

Praha - Soud dnes udělil squatterovi z pražské usedlosti Cibulka, kterého policie zadržela při jejím vyklizení v květnu, dvouměsíční podmíněný trest za neoprávněný zásah do práva k domu. Mladík se u soudu hájil tím, že se lidé nastěhovali do chátrající historické usedlosti kvůli kulturním akcím, zahradničení a také včelařství. Vyklizení Cibulky nechápe, protože squatteři prý byli s majitelem domluvení. Majitel soudu jako svědek řekl, že dohoda byla porušená a na místě se hromadily odpadky.

Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat. Případem se zabýval Obvodní soud pro Prahu 5. Squatterovi hrozilo v hlavním líčení až dva roky vězení nebo pokuta. Devětadvacetiletý muž ze Slovenska žije zhruba osm let v Česku a živí se brigádami. Byl jedním ze čtyř zadržených po policejním zásahu.

Podle něj měli lidé z Cibulky s majitelem dohodu, která ale byla bez důvodu vypovězená, a komunikace byla obtížná. "Bylo to velmi náročné, majitel byl dlouho nezastižitelný," řekl. Byli údajně domluvení na tom, že pokud vyklidí horní část usedlosti, je možná další spolupráce.

Stavba je podle něj v žalostném stavu. Soudu vysvětloval myšlenku squattingu, který chce poukázat na značné množství chátrajících prostor. Lidé je podle něj chtějí oživit opravami a využitím ke společenským akcím a umělecké tvorbě. Jednou z funkcí je podle něj také bydlení. Na Cibulce se pořádaly různé workshopy, obyvatelé se prý věnovali zahradě a také včelařili.

Podle majitele usedlosti Oldřicha Vaníčka, který vypovídal u soudu jako svědek, se na místě hromadil komunální odpad a nepojízdná auta. Byl prý překvapený, jak se s usedlostí zacházelo. V Cibulce se prý narušoval noční klid a i přes různé požadavky se neplnila původní dohoda.

Už během policejního zásahu, který se uskutečnil 6. května, se začaly množit spekulace ohledně jeho přiměřenosti. Squatteři uvedli, že na dvoře usedlosti byla zhruba stovka těžkooděnců a vodní dělo. Zásah byl ale podle ředitele pražské policie Luďka Procházky v souladu s předpisy a se zákonem. Zákrok byl připraven pod dohledem státní zástupkyně, která vydala předběžný souhlas se zadržením několika lidí.

Majitel nemovitosti podal na squattery trestní oznámení. V objektu bylo podle policie zhruba 30 lidí, podle squatterů 15 až 20. Proti čtyřem museli policisté použít donucovací prostředky. Se čtveřicí komunikoval policejní antikonfliktní tým a vyjednavač. Squatteři odmítali odejít, a policie proto zakročila pomocí chvatů a slzotvorných prostředků. Tři squattery museli záchranáři převézt se zraněními do nemocnice, podle policie to byly oděrky.

Související

Squatteři se na Twitteru pochlubili první fotkou z místa. (26.11.2022)

Nová Klinika? Squatteři obsadili prázdný dům ve Strašnicích, po dohodě odešli

Squatteři organizovaní skupinou Opravdu Dobré Squaty (ODS) dnes obsadili prázdný bytový dům v Malínské ulici v pražských Strašnicích s cílem vytvořit tam kulturní a sociální centrum. Na místo přišli kolem poledne, následně dorazili i policisté a zástupci Prahy 10, která má budovu ve správě. Po několikahodinovém vyjednávání nakonec squatteři souhlasili, že budovu opustí výměnou za to, že se s jejich zástupci starosta Prahy 10 Martin Valovič (ODS) sejde a budou jednat o poskytnutí vhodných prostor pro zamýšlené aktivity. Odešli po 18:00.
Ilustrační fotografie.

Squatteři mohou dál užívat dům ruského oligarchy, rozhodl soud

Skupina squatterů od poloviny října obývá pětipatrový dům v centru Amsterodamu, který patří ruskému podnikateli, spoluzakladateli internetové společnosti Yandex Arkadiji Voložovi. Nizozemský soud ve středu rozhodl, že squatteři budovu nemusejí opustit, napsal dnes deník The Guardian.

Více souvisejících

squateři soudy

Aktuálně se děje

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

Jednání o míru na Ukrajině bez Ruska? Zbytečnost, žádný výsledek nebude, tvrdí Kreml

Plánovaný červnový summit, při kterém Švýcarsko doufá, že vydláždí cestu pro mírový proces, je podle Kremlu bez ruské účasti zbytečný. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy