Exekutorský vykonavatel je úřední osobou, rozhodl NS. Dosavadní praxe byla rozporná

Brno - Exekutorského vykonavatele, který plní úkoly z písemného pověření exekutora, lze považovat za úřední osobu, rozhodl nově Nejvyšší soud (NS). Náleží mu proto zvláštní ochrana podle trestního zákoníku, má však i zvýšenou trestní odpovědnost. Sjednocující stanovisko trestního kolegia NS brzy vyjde ve sbírce rozhodnutí a poslouží jako závazné vodítko soudům všech stupňů. "Dosavadní praxe byla rozporná," řekl dnes novinářům předseda soudu Pavel Šámal. Exekutorská komora rozhodnutí soudu uvítala.

NS při nové interpretaci trestního zákoníku zařadil vykonavatele mezi odpovědné úředníky jiného orgánu veřejné moci, které norma při definici úřední osoby výslovně zmiňuje. V praxi to znamená například to, že pokud někdo vykonavatele napadne, může být stíhán a souzen pro násilí proti úřední osobě. Stanovisko se s totožnými důsledky týká také exekutorských kandidátů a koncipientů.

Útok proti úřední osobě patří také k přitěžujícím okolnostem u trestného činu vraždy, zdůraznil Šámal. Na druhou stranu, vykonavatel nově může čelit stíhání za zneužití pravomoci úřední osoby, zatímco v minulosti mohl stanout před soudem například za porušení domovní svobody a útisk.

Při hodnocení statusu exekutorských vykonavatelů existovaly dva konkurenční výklady, přičemž i NS se loni přiklonil k tomu protichůdnému. Trestní zákoník totiž exekutorským vykonavatelům zvláštní ochranu výslovně nepřiznává - na rozdíl od exekutorů, soudců, žalobců, policistů, poslanců nebo třeba lesní a rybářské stráže.

NS ale nyní zákon nově vyložil tak, že při splnění dalších zákonných podmínek je vykonavatel úřední osobou, a to i vzhledem k pravomocem, které reálně má. Paralelu našel NS u soudních vykonavatelů, které judikatura řadí k úředním osobám. Nebylo by rozumné, kdyby se postavení exekutorských vykonavatelů lišilo. NS hledal podle soudkyně Věry Kůrkové spravedlivé řešení věci, a to i za cenu změny svého dřívějšího postoje. Judikatura nemá být neměnná, uvedla soudkyně.

Podle exekutorské komory dnešní rozhodnutí NS zvýší ochranu vykonavatelů, ale i dlužníků a dalších účastníků řízení. "To v důsledku povede k dalšímu zkvalitnění exekutorské činnosti i zvýšení respektu vůči zaměstnancům soudních exekutorů jakožto vykonavatelů státní moci," uvedl viceprezident komory Vladimír Plášil.

Vykonavatelé jsou zaměstnanci soudních exekutorů, jejichž jménem plní konkrétní úkoly. Například provádějí soupis majetku dlužníků, označují a zajišťují sepsané věci a prodávají je v dražbě. Vykonavatelé musejí podle exekučního řádu splňovat několik zákonných podmínek, například bezúhonnost a středoškolské vzdělání. Skládají také kvalifikační zkoušku.

Související

Dominik Feri (TOP 09)

Feri se z vězení obrací na Nejvyšší soud. Podal dovolání

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, podal ve svém případu dovolání k Nejvyššímu soudu. Vyplývá to z justiční databáze. Odvolací soud mu trest potvrdil na konci dubna, bývalý politik zhruba o měsíc později nastoupil do výkonu trestu. 

Více souvisejících

Nejvyšší soud Exekuce Soudnictví

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

MANUÁL: Dnes startují krajské a senátní volby. Jak volit a kde nekroužkovat?

Dnes odpoledne začnou v Česku volby krajských zastupitelů. V některých částech republiky budou spojeny také s prvním kolem senátních voleb. Zatímco krajské volby se týkají voličů mimo hlavní město, o složení horní parlamentní komory budou rozhodovat i voliči ze čtyř senátních obvodů v Praze. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy