Žili vaši předci na Velké Moravě? Darujte DNA a dozvíte se to

Praha - Moravské zemské muzeum organizuje unikátní akci, díky které si můžete ověřit, jestli se mohl váš předek setkat s věrozvěsty Cyrilem a Metodějem.

Jak hluboko sahají vaše kořeny? Žili vaši prapředkové na území Čech a Moravy už za raného středověku? Jestli na tyto otázky neznáte odpovědi, tak máte jedinečnou možnost, jak se to zadarmo dozvědět.

Moravské zemské muzeum spouští projekt, během kterého chce porovnat vzorky DNA současných obyvatel Česka se vzorky, které se našly na archeologických lokalitách Velké Moravy. "Cílem vědeckého výzkumu je srovnání DNA, tedy nositele genetických informací, získaných analýzami kosterních ostatků pocházejících z raně středověkého pohřebiště na výšině sv. Metoděje v Uherském Hradišti – Sadech ( 9. – 12. století) a žijících jedinců ze současné populace vybraných měst a obcí Uherskohradišťska," vysvětluje Eva Pánková z Moravského zemského muzea.

Muzeum hledá především muže z okolí Hradiště nebo s kořeny v okolí, kteří jsou nositelé příjmení, o němž se v obci traduje, že svým původem sahá hluboko do minulosti (např. Raštica – po knížeti Rastislavovi?). "Zvláště hledáme ty, kteří mohou svůj rodokmen doložit i konkrétními záznamy (rody sahající do 17. století, dokumentované v pozemkových knihách – jako např. Dřínka, Hrabec, Hrubý, Zajíček, Jurásek, ad.)," vysvětluje Pánková.

Psali jsme:
Nejste náhodou šlechtic? Češi míří do archivů a objevují velké věci
 

Princip bude jednoduchý, zájemce odevzdá vzorek slin. Odběry vzorků slin dobrovolných dárců provede specialistka v daném oboru a uskuteční se v prostorách Centra slovanské archeologie Moravského zemského muzea v Uherském Hradišti, Velehradská třída 537, a to v pondělí 7. prosince od 13 do 18 hodin, ve středu 9. prosince od 8 do 13 hodin a v sobotu 12. prosince od 9 do 16 hodin.

"Výsledná informace, tedy zda dávní předchůdci účastníků výzkumu žili v době Velké Moravy a raného českého státu, tedy v 9. až 12. století, a mohli se teoreticky setkat s věrozvěsty Cyrilem a Metodějem, bude všem zúčastněným poskytnuta zdarma," vysvětluje Pánková.

Související

DNA

Vědci oznámili, že poprvé rozluštili kompletní lidský genom

V roce 2003 se vědci z Projektu lidského genomu (Human Genome Project) zapsali do dějin, když se jim podařilo přečíst 92 procent lidského genomu. Od té doby se téměř dvě desetiletí snažili rozluštit zbývajících osm procent. Nyní mezinárodní tým zhruba stovky výzkumníků představil kompletní lidský genom - je to poprvé, kdy byl sekvenován ve své úplnosti. Objev by mohl pomoci například v lékařství.

Více souvisejících

DNA historie Moravské zemské muzeum (MZM)

Aktuálně se děje

před 44 minutami

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

včera

Statisíce lidí přijdou o práci, milion míst změní digitalizace, varuje Jurečka

V následujících sedmi až osmi letech v Česku přijde o práci 300 000 lidí a další milion pracovních míst se výrazně změní kvůli digitalizaci.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy