Půjde Rittig za mříže? Dokazování v kauze vyzrazení informace z BIS skončilo

Praha - Pražský městský soud dokončil dokazování v kauze údajného vyzrazení utajované informace z Bezpečnostní informační služby. Závěrečné řeči přijdou na řadu v úterý, soudce plánuje i vynesení verdiktu. Obviněný Ivo Rittig dnes nechal veřejně přečíst policejní dokumenty, které zdůvodňují odposlouchávání jeho telefonu i pozdější prostorové odposlechy, jež jsou stěžejním důkazem obžaloby. Oba dva uvedené důvody označil za účelové a lživé.

Obžaloba tvrdí, že se Rittig a někdejší poradce ministra zemědělství Tomáš Jindra v roce 2012 dověděli od šéfky premiérova sekretariátu Jany Nečasové (tedy Nagyové) a ministra zemědělství Petra Bendla (ODS), že premiér Petr Nečas (ODS) dostal od šéfa civilní rozvědky utajený materiál.

Dovodili, že se týká právě jich, a Rittig proto poslal svého právníka na schůzku s Nečasovou, která prý právníkovi obsah zprávy sdělila. Podle státních zástupců pak Rittig mohl díky vynesení informace učinit kroky k zakrytí svého vlivu na státní orgány. Obžaloba vychází především z prostorových odposlechů Rittigových schůzek v pražském hotelu Ventana.

Z dnes přečtených policejních protokolů vyplynulo, že policie začala Rittigovi odposlouchávat telefon v souvislosti s někdejším generálním ředitelem Povodí Vltavy Janem Slancem a také kvůli činnosti pražského vrchního státního zastupitelství pod vedením Vlastimila Rampuly. Kriminalisté prověřovali teorii, že Slance dosadil do funkce lobbista Roman Janoušek a Rittig ředitele poté úkoloval ohledně toho, kdo má vyhrát jednotlivá výběrová řízení. Ohledně vrchního státního zastupitelství se podle policie Rittig bavil s někdejším náměstkem ministra vnitra Michalem Morozem o tom, že v instituci bude potřeba "uklidit".

Psali jsme: Soud zrušil zprošťující verdikt nad Nečasovou  

Rittig obě tvrzení popřel. "Tato skutečnost je naprosto vylhaná, s žádným panem Slancem jsem se v životě nepotkal, s Janouškem jsem o tom nejednal. Je to zcela účelové kvůli odposlouchávání mého telefonu. Nikdy jsem nebyl s panem Slancem konfrontován, nikdo z policie se mě na něj neptal," prohlásil. Druhé odposlouchávání založené na rozhovoru s Morozem pak označil přímo za skandální. "Bavili jsme se o úplně jiné věci: hodnotili jsme informaci z tisku, že končí Rampula, takže tam bude uklízet, a dělali jsme si z toho srandu," popsal.

Lobbista zdůraznil, že se takto konečně mohl po pěti letech k důvodům nařízení odposlechů vyjádřit. "Neexistuje jediný konkrétní důkaz, proč bych měl být odposlouchávaný telefonicky," uzavřel. Další obžalovaný Jindra pak poukázal na nález Ústavního soudu, podle nějž lze povolené odposlechy použít v jiné trestní věci jen tehdy, pokud byly nařízeny v souladu s ústavou. "Setrvávám na názoru, že v této trestní věci bylo vše zákonné," reagoval na dotazy novináře žalobce Rostislav Bajger.

Dnešní jednání bylo v první části neveřejné, protože soud projednával utajované skutečnosti. Soudní síň byla kvůli tomu ráno zapečetěna, přičemž Rittig se do ní omylem pokusil vstoupit ještě před zahájením jednání a pečeť poškodil. "Považujeme to za netrpělivost pana obžalovaného, který se zřejmě nemohl dočkat hlavního líčení," sdělila ČTK mluvčí soudu Markéta Puci po prostudování záznamů z bezpečnostní kamery.

Všichni obžalovaní vinu odmítají. Nečasová trvá na tom, že nic nevyzradila, protože by tím riskovala ztrátu zaměstnání a ohrozila by Nečase, s nímž v té době měla už dlouholetý vztah. Rittigův právník David Michal uvedl, že si s Nečasovou pouze vyměňoval drby.

Nečasové hrozí v případě prokázání viny až osmileté vězení, Rittigovi, Jindrovi a Michalovi může soud uložit maximálně tři roky odnětí svobody.

Související

Jana Nečasová u Obvodního soudu pro Prahu 1

Zvrat v kauze Nečasové: Nejvyšší soud označil odposlechy za nezákonné

Nejvyšší soud označil odposlechy v kauze Jany Nečasové (dříve Nagyové) za nezákonné. Nepoužitelné jsou podle soudu i odposlechy dalších lidí z kauz, které spustil policejní zásah na Úřadu vlády v roce 2013 a které přispěly k pádu kabinetu Petra Nečase (ODS). Uvedla to dnes Česká televize (ČT).
Petr Nečas

Nečasovu křivou výpověď bude soud řešit veřejně, trestní příkaz neplatí

Státní zastupitelství podalo odpor proti trestnímu příkazu, který uznal bývalého premiéra Petra Nečase (ODS) vinným z křivé výpovědi ve prospěch manželky Jany. Znamená to, že trestní příkaz se ruší a soud bude kauzu projednávat v hlavním líčení. Uvedla to dnes mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Pavla Hájková. Odpor podá i Nečas, sdělil jeho právník Adam Černý.

Více souvisejících

kauza Nagygate (od 13.6.2013) Ivo Rittig BIS

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy