Sestřelit letadlo s nevinnými lidmi? Šándor promluvil o poprasku v českém vzdušném prostoru

Praha – Jak jsme vás již informovali, kvůli pochybení indické posádky při přeletu nad Českou republikou musely ve vzdušném prostoru České republiky zasahovat dva německé vojenské letouny. Nakonec se ukázalo, že problémy se spojením způsobila nejen špatná frekvence, ale i skutečnost, že jeden z pilotů dopravního letounu spal. Bezpečnostního analytika a bývalého náčelníka Vojenské zpravodajské služby Andora Šándora jsme se ptali na to, co by se stalo, kdyby s piloty komunikace navázána nebyla.

Indický stroj, na jehož palubě bylo 330 pasažérů a 15 členů posádky, letěl z Bombaje do Londýna, ale letoví kontroloři v Praze s ním ve čtvrtek odpoledne ztratili spojení. O výpadku informovali kolegy v německém Karlsruhe. Z preventivních důvodů pak následoval start dvou strojů německého vojenského letectva, jejichž vyslání bylo vzhledem k poloze letadla výhodnější,

Podle Šándora nejsou podobné zásahy až tak výjimečné. „Podnikají se z celé řady důvodů, třeba aby se vědělo, zda je posádka letadla v pořádku. Piloti letí natolik blízko, aby viděli do kokpitů, dávají posádce signály a podobně. Tady byl v první chvíli problém, že Indové používali špatnou frekvenci. Ale je třeba si ověřit, co se vlastně na té palubě nebo v kokpitu děje. Proto ta letadla startují. Neznamená to hned, že jde o nějakou velkou akci – stát se může cokoliv. Mohou pak například letadlo doprovodit,“ vysvětluje pro server EuroZprávy.cz Šándor.

Psali jsme: Letadlo nad Českem udělalo chybu, pilot spal. Německé stíhačky musely do akce +VIDEO  

V českém vzdušném prostoru sice zasahovaly stíhačky německé, pokud by ale vzlétli Češi, postupovali by podle něj stejně, protože v rámci systému NATO existují stejná pravidla. „Není to nic, s čím by si čeští piloti Gripenů z čáslavské základny nebyli schopni poradit,“ myslí si expert.

V případě, že by nebylo možné s piloty kontakt navázat, záležela by reakce na momentální situaci. „Pokud by neposlouchali pokyny, bylo by to samozřejmě velmi těžké. Záleží na důvodu, proč by neposlouchali. Možná si vzpomenete, když došlo asi před deseti lety k podobné situaci s řeckým letounem. Tam byli všichni z nějakého důvodu v bezvědomí. Stroj letěl tak dlouho, než mu došlo palivo a havaroval. Tam nešlo o to, že by piloti nebyli ochotni komunikovat, ale prostě byli mimo. Všechno by záleželo na důvodu, proč neodpovídají, odhadu situace a toho, co mohou chtít udělat. Pokud by existovala obava, že může dojít k navedení letounu na nějaký důležitý pozemní cíl, to by zřejmě byla tendence letadlo sestřelit. Vydat takový rozkaz v situaci, kdy je na palubě 300 nebo 400 nevinných lidí – no, nechtěl bych nikdy tuto povinnost mít,“ přiznává někdejší šéf Vojenské zpravodajské služby.

V hollywoodských filmech jsme nejednou viděli, jak byli na pomoc uneseným letadlům posláni vojáci, kteří se dokázali dostat z jednoho letadla do druhého. To je ale podle Šándora „blbost“. „Nemůžete v 10 tisících metrech otevírat nějaké poklopy. To jsou kraviny,“ dodává odborník.

Související

Prezidenta Miloše Zemana loni napadla u voleb polonahá aktivistka.

Měli by mít politici ochranku povinně? Ptali jsme se experta

Česká republika je šestou nejbezpečnější zemí světa, útoky na politiky se zde objevují zřídkakdy. I proto chce poslanec Petr Dolínek (ČSSD) některé z nich připravit o ochranku. Z našetřených peněz by rád pořídil nové vybavení pro policii. Ta však spadá pod resort vnitra vedený Janem Hamáčkem, který už dříve jeho návrh odmítl.

Více souvisejících

Andor Šándor (bezpečnostní specialista) letadla, letectví

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

před 1 hodinou

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Aktualizováno před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

před 3 hodinami

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

Na Nymbursku vjelo auto na chodník a srazilo několik chodců

V Kostelní Lhotě na Nymbursku došlo v neděli odpoledne k vážné nehodě. Řidič vjel se svým osobním autem na chodník, kde srazil čtyři osoby. Informace o charakteru zranění zatím nejsou známé, na místo však letěly dva záchranářské vrtulníky. 

před 3 hodinami

Bernard Hill jako Théoden v Pánovi prstenů.

Zemřel herec Bernard Hill, král Théoden z Pána prstenů

Velkou Británii dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel v neděli ráno herec Bernard Hill, který si zahrál ve dvou z těch vůbec nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. O jeho úmrtí informovala stanice BBC.  

před 4 hodinami

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Madonna do starého železa nepatří. Brazilskou show sledoval více než milion lidí

Madonna zůstává i v 65 letech tahákem pro hudební nadšence po celém světě. Na sobotní bezplatnou show na slavné pláži Copacabana přišlo podle odhadu úřadů v Riu de Janeiro přes půldruhého milionu lidí, uvedla agentura Reuters. Koncert v Brazílii proběhl na závěr turné Celebration, které začalo loni na podzim. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy