Ústavní stížnost kvůli Opočnu: Rod byl rasově perzekvován, tvrdí Colloredo-Mansfeldová

Brno - Ústavní soud (ÚS) obdržel v dubnu stížnosti Kristina Colloredo-Mansfeldová, která usiluje o navrácení zámku v Opočně na Rychnovsku. Stojí v ní, že nacisté zámek zabavili prokazatelně z rasových důvodů.

Zámek Colloredo-Mansfeldům zkonfiskovali v roce 1942 nacisté. V roce 1945 byl Colloredo-Mansfeld označen za osobu německé národnosti a stejný majetek mu měl být zkonfiskován podruhé, tentokrát na základě prezidentského dekretu. V roce 1948 bylo rozhodnutí o druhé konfiskaci prohlášeno za neplatné, zámek měl být vrácen. Stát však již majetek v poúnorové situaci původnímu vlastníkovi nevydal.

Spor o vydání trvá od roku 1991. Justice památku loni v dubnu pravomocně přiřkla státu, v únoru verdikt potvrdil Nejvyšší soud (NS). Podle advokáta Jakuba Fröhlicha odmítl dovolání s odůvodněním, že není oprávněn přezkoumat skutkové závěry nižších soudů, konkrétně povědomí okupačních orgánů o židovských předcích rodiny.

Odvolací soud uznal za prokázáno, že matka Josefa Colloredo-Mansfelda byla Židovkou dle norimberských zákonů. Avšak shledal nepravděpodobným, že by říšským úřadům byla informace o židovských předcích vůbec známa, stojí v usnesení NS. Důvody konfiskace byly podle verdiktu spíše politické, nacisté Colloredo-Mansfeldy pokládali za "rod ve smyslu rakousko-monarchistickém, jehož mladší členové se hlásí k české národnosti".

S tím nesouhlasí Kristina Colloredo-Mansfeldová, která v ústavní stížnosti mimo jiné namítá, že matce Josefa Colloredo-Mansfelda byl majetek ve Francii konfiskován jako Židovce. Kontakt s matkou rodině vytýká i zpráva nacistické Bezpečnostní služby, stejně jako údajně pozitivní vztah k židovství. Odvolací soud podle stížnosti patřičně nezohlednil všechny předložené důkazy, ty nové pak podle Fröhlicha neposoudil v souvislosti s dříve doplněnými.

Stížnost také poukazuje na rozpor jednotlivých nálezů ÚS co do výkladu pojmu rasové persekuce a také na rozpor s Mezinárodní úmluvou o odstranění všech forem rasové diskriminace. I přes tento rozpor má ale Kristina Colloredo-Mansfeldová za to, že podmínka rasové perzekuce je splněna i dle nejpřísnějšího výkladu rasové perzekuce, podle kterého k naplnění podmínky restitučního zákona nepostačuje národnostní perzekuce, ale vyžaduje se, aby perzekuce byla alespoň částečně motivována i protižidovsky, uvedl Fröhlich.

Související

Více souvisejících

Zámek Opočno Ústavní soud ČR restituce II. světová válka

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy