ROZHOVOR | Marie Terezie a její úhlavní nepřítel? Osobně se nikdy nesetkali

ROZHOVOR – Před 300 lety se narodila Marie Terezie, arcivévodkyně rakouská a královna česká. Proslavila se reformou monarchie, ovšem také ztrátou Slezska. Čeští šlechtici ji „přivítali“ velkou revoltou, což patrně mělo následky do budoucna. „K českým zemím nad rámec panovnické povinnosti příliš nepřilnula,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jiří Hrbek z Historického ústavu Akademie věd ČR.

Marie Terezie bývá někdy nazývána „císařovnou“. Náležel jí tento titul?Marie Terezie byla manželkou císaře (Františka Štěpána Lotrinského), tedy by správně měla být nazývána jako „císařová“, což se ovšem v češtině nepoužívá. Jako „císařovna“ se tedy běžně označují v češtině všechny manželky císařů, stačí vzpomenout na Alžbětu/Elišku Pomořanskou, manželku Karla IV. Hlavou Svaté říše římské mohl být od počátku pouze muž.

Korunovační řád vydal Karel IV. ve 14. století. Byl v případě korunovace Marie Terezie dodržen, nebo došlo k „barokním změnám“?K úpravám korunovačního ceremoniálu došlo už během 16. století, ale pouze v drobnostech. Korunovace Marie Terezie byla výjimečná spíše tím, že byla korunována žena, tedy došlo v některých momentech během obřadu k „fúzi“ korunovačního ceremoniálu králů a královen (např. v momentu pomazání).

Další změny byly spíše politického charakteru, protože na obřadu chyběla řada představitelů českých zemí, kteří předtím holdovali Karlu Albrechtovi, včetně pražského arcibiskupa. Samu korunovaci provedl olomoucký biskup. Naopak byla přítomna početná delegace z Uher.

Jaký vztah měla Marie Terezie k Čechám? Přeci jen část šlechty ignorovala pragmatickou sankci a dala přednost vzdorokráli Karlovi VII. Bavorskému... Marie Terezie měla dobrý vztah ke všem svým zemím, což souviselo s její úlohou dědičné panovnice i s představou o „matce (těchto) zemí“ (Landesmutter). K českým zemím však nad rámec této „panovnické povinnosti“ příliš nepřilnula. I když s postupujícím časem se počáteční zklamání z české politiky vytrácelo, myslím, že na ně nikdy nezapomněla.

Jak bolestivá byla pro habsburskou monarchii ztráta většiny Slezska? Velmi. Slezsko bylo ekonomicky opravdu silné a kromě Čech a bezprostředního okolí Vídně se mu nemohla rovnat co do hospodářského významu žádná jiná provincie habsburského soustátí. Byli zde obchodníci s kontakty do západní Evropy a dokonce do Ameriky, rozvinutá výroba sukna i plátna apod.

Také se jednalo o obrovské území s množstvím obyvatel (potenciálních rekrutů a daňových poplatníků). V neposlední řadě to byla ztráta symbolická, jednalo se o korunní zemi od 14. století, tedy o rozrušení územní integrity českých zemí.

18. století je dobou osvícenského absolutismu. Jak moc byla Marie Terezie pokroková? Marie Terezie si uměla vybrat spolupracovníky, z nichž mnozí byli čistokrevnými osvícenci (Václav Antonín z Kounic). Sama byla spíše konzervativního založení, jak v politice, tak v osobním životě, což lze pozorovat zejména v častých konfliktech se synem Josefem. K většině reforem byla donucena spíše okolnostmi než svými rádci, kteří na tíživou situaci monarchie navrhovali osvícenské recepty.

Traduje se, že to byla Marie Terezie, kdo zavedl povinnou školní docházku. Opravdu je tomu tak?Marie Terezie vydala 6. prosince 1774 Všeobecný školní řád, kterým definovala to, co se stalo povinné až roku 1789. Jednalo se o docházku do školy v trvání 6 až 7 let pro děti od šesti do dvanácti. Také definovala to, co se mají děti učit (trivium) a že se má jednat o vzdělání státní (triviální školy měly být zřizovány obcemi).

Marie Terezie si uvědomovala, že ještě nejsou dostatečné kapacity, aby mohla školní docházku nařídit jako povinnou nehledě na fakt, že by ji šlo jen velmi obtížně vymáhat.

Které tereziánské reformy se minuly účinkem a proč?Každé reformní dílo je do značné míry sledem pokusů a omylů. U tereziánských reforem však k vyloženému krachu nedocházelo v takové míře, jako u některých smělých projektů jejího syna Josefa. Tereziánské reformy vycházely z aktuální potřeby a navazovaly v duchu konzervativní tradice na předchozí vývoj.

Velmi dramatický vývoj prodělala například soustava centrálních úřadů. Např. ke zrušení předimenzovaného Directoria in publicis et cameralibus došlo mimo jiné také proto, že koncentrovalo ve svých rukou příliš velikou moc a jeho úředníci prostě nestíhali rozsáhlou agendu. Osvícenství občas kladlo na výkonnost člověka příliš velké požadavky a neuvědomovalo si, že má jedinec docela daleko k neustále prosazovanému ideálu „člověk = stroj“.

Jak se za Marie Terezie žilo obyčejným poddaným? Revolty byly a se sedláky u Chlumce to nedopadlo zrovna dobře.Situace poddaných se lišila panství od panství, a to po celou dobu raného novověku. Záleželo tedy na povaze a schopnostech vrchností nebo jejich vrchnostenských úředníků, kteří byli dost často klíčovými osobami pro správu poddanských záležitostí. Novinkou byl postupující dohled státu nad těmito úředníky a dokonce i nad vrchnostmi samotnými; některé byly dokonce potrestány státem za útlak vlastních poddaných.

Ke zhoršení situace na venkově vedly však častěji jiné důvody než nelidské zacházení ze strany vrchnostenské správy: živelní katastrofy, epidemie, neúroda. K selskému povstání roku 1775 pak vedla kumulace všech těchto nepříznivých faktorů. K nim lze připočíst i přehnaná očekávání především venkovských elit (rychtářů) ohledně vydání tzv. zlatého patentu, jímž měla císařovna zcela zrušit poddanství a robotu.

Toleranční patent vydal až Josef II. v roce 1781. Jak tolerantní byla Marie Terezie, pokud jde o jiná vyznání než katolictví?Marie Terezie byla zbožná katolička. Nepochybovala o tom, že právě katolické vyznání je jediné pravé. Vítala tudíž jakoukoli příležitost, jak pomoct rozšíření katolicismu. Vztah k nekatolíkům byl tedy z jejího pohledu vztah k lidem, kteří se mýlí. Ty je potřeba především vzdělávat v pravém přístupu ke křesťanství.

Zásadní změna, kterou lze sledovat již za vlády otce Marie Terezie Karla VI., je však ve vztahu mezi státem a církví. V tomto bodě prosazovala nadřazenost státu nad církví a jejími institucemi, což lze pozorovat například v oblasti vzdělávání.

Jak zdatná byla Marie Terezie v zahraniční politice? Lavírovat mezi Pruskem, Ruskem, Francií, Anglií, rozdrobenou Svatou říší římskou a Itálií patrně nebylo lehké.Opět platí, že na zahraniční politiku měla velmi dobré odborníky, především Kounice. Polovina 18. století je stále ještě obdobím, kdy zahraniční politiku dělají především šlechtici-diplomaté a k osobním setkáním monarchů téměř nedochází.

Je zajímavé, že se Marie Terezie nikdy nesetkala osobně se svým úhlavním nepřítelem, tedy Fridrichem II., a to na rozdíl od svého syna Josefa. To však nevylučovalo osobní vztahy mezi Marií Terezií a řadou evropských panovníků a panovnic, s nimiž si intenzivně dopisovala (např. s ruskou carevnou Alžbětou Petrovnou). Velký význam měla také síť jejích dcer, porůznu provdaných do různých panovnických rodin (známá je její korespondence s dcerou Marií Antonií – Antoinettou…)

Děkujeme za rozhovor.

Související

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

Více souvisejících

Marie Terezie historie Jiří Hrbek (historik) rozhovor Rakousko

Aktuálně se děje

před 55 minutami

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

před 1 hodinou

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Moskva bližší než Praha. Mění se Slovensko na proruský satelit?

Slovenský premiér Robert Fico už mnohokrát deklaroval, že politika jeho vlády bude „nezávislá“, a že nebude loutkou Západu, ale ani Ruska. Z jeho posledních kroků se ale zdá, že je mu přece jen východní pozice bližší. Jeho reálné kroky totiž ukazují, že se zcela záměrně odklání od svých západních spojenců a nadbíhá zájmům Moskvy.  

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Marek Ženíšek (TOP 09)

TOP 09 našla nového kandidáta na ministra pro vědu

TOP 09 představí nového kandidáta na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Podle informací České televize jím má být poslanec Marek Ženíšek. Nominovalo ho předsednictvo strany, posvětit to však ještě musí výkonný výbor. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vlak odjel bez strojvedoucího a vykolejil. (2.5.2024) Prohlédněte si galerii

ČD ve čtvrtek odklidí vykolejený vlak, který ujel strojvedoucímu. Na trati bude výluka

České dráhy začnou ve čtvrtek ráno s odstraňováním dvou vozů, které vykolejily minulý týden u středočeského Klínce, informoval dopravce. Vozy budou nakolejeny s pomocí jeřábu a v rámci možností transportovány z místa po kolejích. Na trati mezi Čisovicemi a Měchenicemi tak bude muset být přerušen provoz, zajištěna bude náhradní autobusová doprava. 

před 5 hodinami

Český tým bude na MS hrát v pražské O2 areně.

Bez Vrány, Noska či Chlapíka. Trenéři naopak ze zámoří povolali na domácí MS Kämpfa

Realizační tým české hokejové reprezentace v čele s koučem Radimem Rulíkem v neděli večer na tiskové konferenci oznámil, kteří hokejisté budou Česko reprezentovat na domácím světovém šampionátu, který v Praze a Ostravě odstartuje v pátek 10. května. Stalo se tak po odehrání generálky, tedy Českých hokejových her v Brně, v rámci nichž se Čechům výsledkově vůbec nedařilo, přičemž vstřelili jen dvě branky. Jinak všechny duely s Finskem (1:4), Švédskem (0:2) a Švýcarskem (1:2) prohráli. Z konečné nominace vyplývá, že se na domácím turnaji představí mimo jiné devět hokejistů ze zámoří, pět hráčů z evropských soutěží a 12 z české extraligy.

před 5 hodinami

Kerčský most spojuje pevninské Rusko s anektovaným poloostrovem Krym.

Kyjev by měl přehodnotit plány útoku na Krymský most, ukazují satelitní snímky

Případný ukrajinský útok na most spojující Rusko s anektovaným poloostrovem Krym už nemusí dávat takový smysl jako v minulosti. Britský deník The Independent upozornil, že Moskva přestala využívat Kerčský most k zásobování frontové linie. Odkazuje se na satelitní snímky společnosti Molfar. Rusové aktuálně využívají pozemní trasy na východě Ukrajiny. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Josef Středula

Odboráři opustili jednání tripartity, potvrdil Středula. Podle vlády k tomu nebyl důvod

Odboráři předčasně opustili pondělní jednání tripartity, informovala ČT s odkazem na předsedu ČMKOS Josefa Středulu. Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů řešili například aktuální situaci v zemědělství, ukotvení duálního systému vzdělávání do školského systému či vytvoření seznamu zemí, jejichž občané nebudou potřebovat k práci v Česku zvláštní povolení.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

Invaze do Rafahu znepokojuje i USA. Biden chce mluvit s Netanjahuem

Prezident USA Joe Biden bude v pondělí mluvit s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem o plánované ofenzivě izraelské armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Oznámil to Bílý dům, uvedla agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy