Báli jsme se cunami, děti plakaly. Rekreanti z ostrova Kos s úlevou přistáli v Brně

Brno - Dnes před 14:00 na brněnském letišti v Tuřanech přistáli rekreanti, kteří trávili minulé dny na ostrově Kos v Egejském moři. Z místa postiženého zemětřesením mohli odletět jako jedni z mála, tisíce turistů tam čekají stále na letišti, které bylo nějakou dobu uzavřené.

Zemětřesení o síle 6,7 stupně zasáhlo oblast poblíž ostrova Kos v noci na dnešek. Vyžádalo si to nejméně dva lidské životy a 120 zraněných. Podle místních úřadů citovaných agenturou DPA jsou oběti z Turecka a Švédska. Zemětřesení zasáhlo rovněž ostrov Rhodos a postiženo je i turecké letovisko Bodrum.

"Probudil mě hluk, jako kdyby mi kolem hlavy projel vlak. Měla jsem pocit, že se všechno hýbe o půl metru tam a o půl metru zpět. Večer mi nebylo dobře, myslela jsem si, že mám snad úpal," vyprávěla Hedvika Kusalová z Kroměříže. Když vzbudila vnuka, otřesy ustaly. "Dělal si ze mě srandu, že se mi to zdálo. Když však přišly další otřesy, už to bylo jasné a vyběhli jsme jako ostatní před hotel," uvedl Kusalová.

Někteří lidé na lehátkách před hotelem usnuli, někteří jen tak posedávali a čekali na poměrně brzký odjezd autobusu na letiště. Pro lidi byl nepříjemný především prvotní otřes, kdy se začaly předměty v pokojích hýbat. "Děti začaly plakat a nepříjemné taky bylo, že jsme nevěděli, jestli nepřijde třeba vlna cunami," uvedla Jana z Brna.

Na letišti čekali lidé dlouho, ti z brněnského letu měli štěstí, že nakonec odletěli jen s tříhodinovým zpožděním. Tisíce dalších stále čekají. "Slyšeli jsme, že letadlo z Prahy nechtělo přiletět, že se bojí dalších otřesů," řekla Kusalová. Podle Věry Vlčkové sice na letišti panoval zmatek, ale jen kvůli výrazně většímu množství lidí, jinak hodnotila stav na letišti jako běžný.

Související

Více souvisejících

Řecko zemětřesení v Řecku češi Turisté Brno

Aktuálně se děje

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy