Kvůli brexitu nebudeme nikoho vyhazovat, ujišťuje britská velvyslankyně Čechy

Praha - Britská velvyslankyně Jan Thompsonová uklidňuje Čechy. Brexit podle ní neznamená, že budou Britové někoho vyhazovat ze země. Snahou Londýna je, aby práva občanů EU žijících v Británii zůstanou stejná, jako práva Britů v zemích EU, říká.

Obava, že kvůli vystoupení Británie z EU budou lidé bez britských pasů nuceni ze dne na den odejít, je podle Thompsonové jedním z největších nesmyslů, který v souvislosti s brexitem slyšela. „Občas se lidé bojí, že po 30. březnu 2019 budou nuceni opustit zemi. To se samozřejmě nestane. Ta myšlenka, že někdo by byl vyhozen ze země, to je naprostá iluze," řekla Thompsonová a zmínila i datum, kdy Británie přestane být členem EU.

Podle odhadů ambasády ve Velké Británii žije 45 tisíc Čechů. „Většina z nich žije v Spojeném království už dlouho, jsou to profesionálové, mají dobrou práci a začlenili se do naší společnosti," řekla Thompsonová. Nic prý nenasvědčuje tomu, že by čeští občané chtěli zem opouštět.

Žádné zvláštní obavy podle ní brexit nevyvolal ani mezi Brity žijícími v Česku. „Nezaznamenali jsme nárůst otázek nebo obav co se týče britských občanů. Občas se na nás někdo obrací, ale většinou jsou si jisti, že Česká republika bude dodržovat jejich práva. Cítí se tu v bezpečí," poznamenala.

Podle původních očekávání měla na konci října končit první fáze rozhovorů, po které mělo být jasné, jaké budou podmínky odchodu Británie z EU. Brusel a Londýn podle zástupců EU zatím nenašly shodu na některých stěžejních otázkách, například finančním vyrovnání.

Evropský rozpočet, který se plánuje na sedm let, byl totiž sestaven dříve, než britští občané v referendu hlasovali pro opuštění EU. Stávající finanční období končí až v roce 2020 a s penězi z Londýna se proto v Bruselu počítá. Thompsonová zdůraznila, že Britové jsou připraveni své závazky splnit.„Říká se, že Spojené království chce odejít a nic nezaplatit. My jsme ale jasně řekli, že nejsme zemí, která by nedostála svým závazkům. Platíme své účty," říká.

Problém finančního vyrovnání se podle ní však nedá uspokojivě řešit, aniž by začala další fáze jednání mezi Británií a EU. Ta by se měla týkat budoucích vztahů. „Řekněme, že by Británie chtěla zůstat součástí některých programů EU. Když v nich budeme chtít pokračovat, tak budeme muset i něco zaplatit," řekla Thompsonová. Celkový účet podle ní proto nejde udělat bez diskuse o budoucnosti. Vyjednavači EU však trvají na dodržení souslednosti a chtějí nejprve dokončit první fázi jednání.

„Rozvod je vždycky složitý, vždycky přijdou hádky," komentovala nesoulad postojů Thompsonová. Dodala, že pro obě strany je výhodné dohodu nakonec uzavřít. Ani Londýn, ani členské země totiž nechtějí přijít o nezanedbatelný vzájemný obchod. Navíc je to důležité z hlediska obrany.

Související

Více souvisejících

Brexit Jane Thompsonová (britská velvyslankyně) češi Velká Británie

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 12 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

Extrémní počasí spaluje Asii. Kvůli vedrům umírají desítky lidí

Thajské úřady varovaly ve čtvrtek před novou vlnou veder, v důsledku kterých v této zemi přišlo od začátku roku o život už nejméně 30 lidí. Podle agentury AP se extrémní vedra očekávají v metropoli Bangkok, ale také na severu a severovýchodě země. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy