V Česku je přes 80 vědeckých společností, mají 25 tisíc členů

Praha - V Česku funguje 81 odborných uskupení, která patří do spolku Rady vědeckých společností (RVS). Mají přes 25.000 členů a loni vydávaly přes 70 časopisů. Společnosti se starají o spojení se zahraničními odborníky, jsou zapojené do činnosti 135 mezinárodních organizací. Nejaktivnější loni byla Česká astronomická společnost.

Nejmladšími členy spolku jsou tři společnosti, které se připojily loni. Jedna sdružuje kartografy, druhá odborníky na heraldiku a třetí historiky se zaměřením na hospodářské dějiny. Většina vědeckých společností sdružuje jak odborníky, tak i studenty a amatérské zájemce o daný obor. Vyplývá to ze zprávy o činnosti spolku za rok 2017.

"V roce 2017 společnosti vydávaly celkem 42 mezinárodně význačných časopisů, 36 národních odborných časopisů, 16 webových časopisů a 42 zpravodajů," konstatuje ve zprávě předseda RVS Lubomír Hrouda.

Vysoká aktivita České astronomické společnosti souvisí s jejím jubileem, v prosinci totiž oslavila 100 let od svého založení. Česká astronomická společnost má podle předsedy RVS také nejlepší webové stránky. Web astro.cz loni zaznamenal více než 1,5 milionu vstupů.

Vědecké společnosti podporují také vzdělávání ve školách, což platí hlavně o těch s přírodovědným zaměřením. Kromě astronomů k tomu v roce 2017 nejvíce přispěli chemici, botanici a členové Jednoty českých matematiků a fyziků. Dohromady se loni konalo 706 přednášek, exkurzí a seminářů a 16 výstav, které pořádala některá ze společností RVS.

Za výjimečnou akci předseda Hrouda považuje výstavu, kterou uspořádala Česká geografická společnost. Nesla název Afrika snů a skutečnosti po 70 letech a připomínala první cestu Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky na tento kontinent. Výstava se z Prahy přemístila do Etiopie, kde podle Hroudy měla ještě větší odezvu než v Česku.

Rada vědeckých společností Vědci výzkum Česká astronomická společnost

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 51 minutami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

včera

včera

včera

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy