Roste počet pacientů s meningitidou. První fáze připomíná chřipku, pak je mnohem hůř

Praha - V Česku v posledních letech přibývá pacientů s invazivní meningokovou meningitidou. Zatímco v roce 2015 jich bylo 44, loni jich lékaři evidovali 68. Závažné onemocnění propuká velmi rychle a připraví o život až 15 procent nakažených. Trvalé následky má sedm z deseti lidí, kteří infekci přežijí. Proti chorobě přitom existuje očkování. Novinářům to dnes řekli primářka infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce a hlavní hygienička Eva Gottvaldová. Na 24. dubna připadá Světový den meningitidy.

Meningitidu způsobuje meningokok, pneumokok či bakterie. Vyvolávají zápal mozkových blan, infekci míchy či krevní infekci. Nemocný je nejdřív ospalý, přidají, se horečka, podrážděnost, bolesti hlavy, svalů a kloubů, zvracení, skvrny na kůži i ochrnutí. Následky bývají velmi vážné. Patří k nim ztráta sluchu, amputace končetin či selhávání orgánů.

"Nedokážeme tomu zabránit a co je horší, nedokážeme to pak moc spravit. U virových onemocnění můžeme následky jen mírnit, nedokážeme člověka uvést do stavu před nemocí," uvedla Roháčová. Úspěšnost léčby závisí na co nejvčasnějším podání antibiotik. Ta dostávají i lidé z pacientova okolí.

Od roku 2011 do konce roku 2015 onemocnělo invazivní meningokovou meningitidou 278 lidí. Zemřelo 23 z nich. V roce 2015 bylo pacientů 44, předloni 47 a loni 68. V minulém roce zemřelo 10 nemocných. "Onemocnění se nemusí na začátku poznat. Průběh bývá tak dramatický, že se člověka nepodaří zachránit," řekla Roháčová.

Podle lékařů jedinou účinnou ochranu představuje očkování. Podstoupit ho mohou už děti od dvou měsíců věku. Zdravotní pojišťovny na ně přispívají. Vyšší riziko nákazy je právě u dětí a dospívajících. "Na internetu čteme zprávy od odpůrců očkování, kteří říkají, že to nepomáhá a nákaza se nás netýká. Není to pravda," podotkla primářka.

Odborníci nabádají i k očkování proti klíšťové encefalitidě. Pacient při ní mívá nehnisavý zánět mozkových blan či zánět mozku. Inkubační doba trvá tři dny až měsíc. Podle lékařky Zariny Karimovy první fáze onemocnění připomíná chřipku. Pak nastupuje úleva, která může trvat i týden. V další fázi je postižen nervový systém, objevuje se obrna, ztuhnutí svalů a šíje či poruchy paměti. Čtvrtina nemocných má trvalé následky.

Klíšťovou encefalitidou loni onemocnělo 687 lidí, předloni 565 a v roce 2015 bylo 355 nemocných. Podle odborníků je proočkovanost v Česku velmi nízká, a to asi 20 procent. V sousedním Rakousku dosahuje 87 procent, uvedla Roháčová. Ročně se tam klíšťovou encefalitidou nakazí jen několik lidí.

Související

Ilustrační foto

Vědci objevili lék na zákeřnou meningitidu v lékárně. Už je roky na trhu

Lékaři v České republice ročně evidují desítky případů invazivní meningokokové meningitidy, zhruba desetina pacientů nemoci podlehne. Vědci přitom přišli na to, že lék na tuto zákeřnou nemoc je běžně k dostání. Laboratorní testy na myších prokázaly, že k léčbě mohou posloužit vybraná antipsychotika. Informuje o tom vědecký žurnál Nature Microbiology.

Více souvisejících

meningokok očkování zdraví nemoci

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 7 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

Korupce na Ukrajině: Soud poslal do vazby jednoho z členů vlády

Ukrajinský soud v pátek nařídil vazbu pro ministra zemědělství Mykolu Solského kvůli podezření z účasti na nelegálním získání státní půdy v hodnotě téměř sedmi milionů eur. Informaci poskytla agentura TASR s odvoláním na Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy