Tisíce lidí si dnes připomněly rumburskou vzpouru

Rumburk (Děčínsko) - Rumburk na Děčínsku si dnes celý den připomíná 100. výročí Rumburské vzpoury. Celodenní program, který zahrnoval pietu i pochod městem, vyvrcholil rekonstrukcí vzpoury. V parku v centru města jí přihlížely stovky lidí. Vojenská vzpoura, která vypukla v úterý 21. května 1918 ráno, byla největším protiválečným vystoupením vojáků na českém území za první světové války.

Dopolední část odstartovala jízda Legiovlaku. Tisíce lidí pak přilákala rekonstrukce bitvy československých legionářů na Transsibiřské magistrále u Zlatoustu v roce 1918, která se odehrála na nedalekém Dymníku.

Lužické náměstí v centru města patřilo ukázkám historie vojenské, vojenské kluby dorazily v dobových uniformách. Průvod stovek lidí se pak vydal do Parku vzpoury. Scénář k rekonstrukci vzpoury připravil místní pedagog Roman Liščák. "Nedávno jsem slyšel názor, že nejsem patriot rumburský a je to několik let nazpátek a říkali mi, že bych se mohl začít zabývat Rumburskou vzpourou," řekl ČTK Liščák.

Iniciátory a vůdci vzpoury byli většinou bývalí zajatci z Ruska, kteří se v důsledku brestlitevského míru ze zajetí vrátili a které císařství opět zařadilo do armády. Šlo hlavně o reakci na nedostatečné a špatné zásobování, nevyplacené žoldy a šikanu německých důstojníků. Vůdcové vzpoury, třiadvacetiletí František Noha a Stanislav Vodička a o devět let starší Vojtěch Kovář, byli 29. května brzy ráno v Rumburku zastřeleni.

Nácvik scénického ztvárnění trval zhruba dva měsíce. Do rekonstrukce se kromě klubů vojenské historie zapojily i středoškolští studenti. "Není to tak, že bychom tady oslavovali vzpouru nebo vzbouření se proti vojenskému pořádku, oslavujeme hrdiny. A hrdinové se doopravdy vzbouřili z toho důvodu, že měli hlad. Byla to hladová vzpoura. Někteří škarohlídové později říkali, že to byla vzpoura proti vůdčím osobnostem, důstojníkům. Ale prvotní ten poklad, ta jiskra, která byla rozbuškou ke vzpouře, byl hlad," vysvětlil Liščák.

Související

Poprava účastníků Rumburské vzpoury 29. května 1918

Před 100 lety se proti mocnářství vzbouřili vojáci v Rumburku. Vůdci rebelie dopadli zle

Rumburk - Vojenská vzpoura, která vypukla v úterý 21. května 1918 v severočeském Rumburku, byla největším protiválečným vystoupením vojáků na českém území během první světové války. Jejími iniciátory a vůdci byli většinou bývalí zajatci z Ruska, kteří se v důsledku brestlitevského míru ze zajetí vrátili a které císařství opět zařadilo do armády. Jednalo se zejména o reakci na nedostatečné a špatné zásobování, nevyplacené žoldy a šikanu německých důstojníků.

Více souvisejících

rumburská vzpoura (21.5.2018) Rumburk

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Turecko, ilustrační foto

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

raketový systém Patriot

„Rusové se učí a upravují taktiku,“ říkají ukrajinští energetici. Firmám dochází peníze, žádají o Patrioty

Ukrajinští energetici se snaží opravit škody způsobené rostoucími ruskými vzdušnými útoky, které mají za cíl zničit ukrajinskou energetickou infrastrukturu, poškodit ekonomiku a podlomit morálku společnosti. Obávají se, že nedokáží zemi připravit na zimu, pokud spojenci Kyjevu neposkytnou systémy protivzdušné obrany, jako jsou americké Patrioty, které by pomohly zastavit další útoky Rusů na již poškozené elektrárny.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vlak odjel bez strojvedoucího a vykolejil. (2.5.2024) Prohlédněte si galerii

FOTO: Vykolejený vlak skončil na dva kusy mimo trať. Jel přes 100 km/h

Drážní inspekce vyšetřuje čtvrteční nehodu vlaku, který bez strojvedoucího odjel ze stanice a po několika kilometrech jízdy vykolejil. Ze zveřejněných fotografií je zřejmé, že souprava skončila mimo trať a na dva kusy. Škoda činí několik milionů korun. 

před 8 hodinami

Rusko tajně dodává rafinovanou ropu do Severní Koreje, zákazu navzdory

Rusko tajně dodává rafinovanou ropu do Severní Koreje v množství, které pravděpodobně přesahuje limit stanovený Radou bezpečnosti OSN. Uvedl to mluvčí Rady Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy