Znásilnění jako zbraň? Česko přivítalo letošní Nobelovu cenu za mír

Nobelův výbor letošním výběrem nositelů Nobelovy ceny za mír poukázal na závažný problém sexuálního násilí a na potřebu proti němu vystoupit. Shodují se na tom zástupci českých organizací zasazujících se o lidská práva, které ČTK oslovila. Nobelovu cenu za mír letos získali aktivistka irácké komunity jezídů Nadja Muradová a konžský lékař Denis Mukwege. Dvojice prestižní ocenění dostala za boj proti sexuálnímu násilí jako zbrani ve válkách, upřesnil Nobelův výbor.

"Nadja Muradová, byla poprvé významně oceněna Cenou Václava Havla za lidská práva před dvěma lety, dnes je nejvýznamnější tváří boje proti sexuálnímu násilí. Jde o praktiku hrubého prosazování moci a nadvlády, které se netýká pouze válečných zón ale v době míru se přesouvá zejména za dveře domovů, což dokládají i naše statistiky," sdělila ČTK členka výboru České ženské lobby Marta Smolíková.

"Nobelův výbor upozornil na nutnost boje proti tomuto nepřípustnému jevu, zatímco náš stát liknavě odsouvá podpis Istanbulské úmluvy proti genderově orientovanému násilí, což svědčí spíše o zlehčování problému, mnohdy s tragickými následky," doplnila Smolíková.

"Máme radost z toho, že se díky Nobelově ceně za mír o tak důležitém tématu, jako je sexuální násilí v konfliktech, mluví. Je to jedna z nejhrůznějších věcí, ke které ve válkách dochází. Děsivé na tom je, že znásilnění je využíváno jako válečná zbraň - jako nástroj pro podmanění, ponížení a oslabení nepřítele," uvedl ředitel humanitární a rozvojové sekce organizace Člověk v tísni Jan Mrkvička.

"Oba laureáti upozorňují na tuto problematiku v zemích, kde Člověk v tísni dlouhodobě pracuje - v Iráku a v Kongu. Denis Mukwege byl dokonce v roce 2015 hostem našeho festivalu Jeden svět v Bruselu. S jeho nemocnicí Panzi ve městě Bukavu jsme spolupracovali a jejich práce si vážíme. Toto ocenění považujeme za vyjádření úcty k obětem sexuálního násilí,“ řekl Mrkvička.

Také ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský připomněl, že Muradová v roce 2016 získala Cenu Václava Havla, na jejímž udílení se knihovna podílí. "Přijímáme s hlubokým uspokojením a radostí zprávu, že laureátka ceny Václava Havla za lidská práva 2016 získala spolu s konžským lékařem Denisem Mukwegeou i Nobelovu cenu za mír za rok 2018. Dramatický příběh Nadji Muradové i vůle, s kterou překonala trauma věznění a týrání tzv. Islámským státem a věnovala veškerou svou energii boji za práva jezídských žen a jezídského lidu si takové ocenění více než zaslouží," napsal Žantovský ČTK.

Související

Donald Trump

Donald Trump byl nominován na Nobelovu cenu za mír

Bývalý americký prezident Donald Trump byl znovu navržen na udělení Nobelovy ceny za mír. Kongresmanka za Republikány Claudia Tenney tvrdí, že Trump sehrál klíčovou roli při zprostředkování mírových dohod mezi Izraelem a arabskými zeměmi - Spojenými arabskými emiráty a Bahrajnem - v roce 2020. 

Více souvisejících

nobelova cena sexuální zneužívání ženy Jezídové Michael Žantovský člověk v tísni

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy