ÚS smetl stížnost podnikatele, který přišel o titul z Plzně. Pětiletý obor zvládl za dva měsíce

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost podnikatele Jana Harangozza, kterému Západočeská univerzita v Plzni odebrala magisterský diplom z právnické fakulty. Získal jej v roce 2005, nesplnil ale zákonné podmínky. Odmítnutím stížnosti, kterou soudci označili za zjevně neopodstatněnou, spor končí.

Studentem pětiletého programu plzeňské fakulty byl Harangozzo něco přes dva měsíce. Tvrzení o splnění studijních povinností předchozím studiem na jiných školách byla podle soudů nevěrohodná.

Už v roce 2016 Nejvyšší správní soud rozhodl, že vysokoškolský diplom je osvědčení, které může rektor zrušit, pokud byl diplom vydaný v rozporu se zákonem. Soud to tehdy podmínil jednak spolehlivým zjištěním nezákonnosti vydání diplomu, ale také dodržením podmínek přiměřenosti zásahu vzhledem k právům držitele diplomu.

Podle následného rozhodnutí Krajského soudu v Plzni i podle únorového druhého verdiktu Nejvyššího správního soudu jsou obě podmínky v Harangozzově případě splněny.

"V předchozím rozhodnutí jsme řekli, že rektor obecně může zrušit vysokoškolský diplom, který byl vydán nezákonně, pokud jeho držitel musel vědět, že podmínky pro jeho vydání nesplnil. A to se v této věci prokázalo," uvedl v únoru předseda senátu Nejvyššího správního soudu Filip Dienstbier.

V ústavní stížnosti si Harangozzo stěžoval na porušení základních práv a prolomení principu právní jistoty. Dále tvrdil, že pro zrušení jeho osvědčení o završení studia nebylo dost podkladů, což není jeho vina. Vyjádřil také přesvědčení, že v jeho "případě se objevují prvky jak extrémní aplikace jednoduchého práva, tak i spíše než přepjatého jako jaksi účelově ohnutého formalismu".

ÚS se zabýval otázkou, zda v bylo v Harangozzově případě zrušení vysokoškolského diplomu ospravedlněno okolnostmi a zda byla respektována rovnováha mezi jeho zájmy a potřebou veřejnosti zajistit řádné fungování vysokých škol. S odkazem na zjištění správních soudů pak uvedl, že "byly dány okolnosti podstatného a přesvědčivého charakteru", které umožnily diplom odebrat.

Související

Více souvisejících

Ústavní soud ČR Západočeská univerzita v Plzni Jan Harangozz (podnikatel) Brno

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

HRW: Ruská armáda popravuje ukrajinské vojáky, kteří se vzdávají

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) tvrdí, že ruské jednotky se dopustily mimosoudních poprav ukrajinských vojáků, kteří se vzdávali a chtěli se dostat do zajetí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy