U Slavkova se střetla vojska tří císařů, letos bez Napoleona

Připomínka 213. výročí slavkovské bitvy se letos musela na poslední chvíli obejít bez nejslavnější postavy, tedy bez francouzského vojevůdce a císaře Napoleona. Jeho dlouholetý představitel Mark Schneider totiž onemocněl. Smůlu tak měli lidé, kteří se s ním rádi fotí, řekl ČTK jeden z organizátorů Miroslav Jandora. Ukázka bitvy, z níž pořadatelé vyberou vždy některou část, se však uskutečnila bez problémů a přišlo více lidí než loni.

"Podle odhadů naší bezpečnostní služby a policie jich bylo 11.000, což je o 1000 více než loni," řekl Jandora. Bojiště u Tvarožné letos oživil sníh, který padal ráno a dopoledne. Střet tak dostal zimní punc. "Jsem rád, že se akce povedla a nikomu se nic nestalo," řekl Jandora.

Letos pořadatelé vybrali úvodní fázi bitvy, kterou svedl předvoj rakouského generála Kienmayera a posléze první kolony ruského generála Dochturova s francouzským třetím plukem řadové pěchoty v Telnici, kam přibyla Heudeletova brigáda od sboru maršála Davouta. V ní byli Francouzi donuceni k ústupu, i když nakonec se stali vítězi. "Letos se zúčastnilo přes 1100 vojáků z 13 zemí, 60 koní a 60 děl bylo na bojišti," řekl Jandora.

Vzpomínce přihlížel také francouzský velvyslanec a členové napoleonské nadace, která shromažďuje historiky a potomky účastníků bitvy.

Od pátku do neděle se ve Slavkově a okolí koná 30 akcí, které mají být vzpomínkou, nikoliv oslavou bojů z roku 1805. V bitvě, v níž se střetla vojska Napoleona, ruského cara Alexandra I. a rakouského císaře Františka I., padlo podle různých odborných odhadů 20.000 až 35.000 vojáků.

Napoleonské války trvaly až do roku 1815, kdy francouzský císař definitivně padl u Waterloo. Jeho armáda i vojska protivníků během více než 15 let zpustošily velkou část Evropy.

Související

Napoleon I. ve své pracovně v Tuilerijském paláci

Napoleonův konec. Památník Mohyla míru připomněl 205 let od bitvy u Waterloo

Asi 250 lidí navštívilo dnes u obce Prace na Brněnsku památník Mohyla míru, kde se konala akce k 205. výročí bitvy u Waterloo. ČTK to řekl vedoucí památníku Petr Bělohoubek. Příchozí se mohli podívat do památníku, připravené byly panoramatické prohlídky a letní kino s filmem Waterloo z roku 1970 režiséra Sergeje Bondarčuka.

Více souvisejících

Napoleon Bonaparte Jihomoravský kraj historie Bitva u Slavkova

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 7 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy