Skauta z Palachova pohřbu vypátrali jeho následovníci. Co jim řekl ke slavné fotce?

Objevil se na obálce historické publikace o Janu Palachovi. Hocha, který na 50 let staré fotce zdraví skautským pozdravem smuteční průvod na Palachově pohřbu, se podařilo vypátrat právě skautům. Pan Vladimír sice nestojí o velkou publicitu, k rozhovoru se skauty ovšem svolil.

„Šli jsme na ten pohřeb tak nějak automaticky, táta ani jinak nedal,“ říká pan Vladimír. Právě jeho otec ho ke skautu v klíčovém roce 1968 přivedl. Společně s bratrem chodili do vodního oddílu, který měl klubovnu nedaleko Novotného lávky.

Pohřeb Jana Palacha byl pro malého skauta hlubokým zážitkem, jeho vzpomínky působí dodnes velice živě. „Stáli jsme tam dlouhou dobu a najednou se smuteční průvod objevil zpoza rohu a šel směrem k nám. V jeho čele nesl nějaký student státní vlajku a já jako správný skaut musel pozdravit,“ popisuje pan Vladimír, proč je na slavné fotografii zachycen při pozdravu.

VÍTE PRVNÍ: Nalezli jsme malého skauta z fotografie z pohřbu Jana Palacha. Setkali jsme se s ním dnes ráno a rozhovor přineseme v nejbližších dnech. Další rozhovory si pan Vladimír nepřeje poskytovat. Děkujeme všem za pomoc s pátráním, byly vás tisíce! #skaut #palach50 pic.twitter.com/hhmd2tZG6O

— #SKAUT (@czSKAUT) 16. ledna 2019

Pak prý zdravil ještě dlouhou dobu, protože průvod místem procházel velice dlouho. „Toho studenta s vlajkou vidím v podstatě před očima pořád, když vyšel zpoza toho rohu, bylo to pro mě něco monumentálního. Zbytek toho průvodu se mi ve vzpomínkách ztrácí,“ doplňuje dnes už postarší pán.

„Podstatu věci jsem tenkrát chápal, otřáslo to asi každým,“ konstatuje pan Vladimír. „Horší bylo, že to skutečně s tím národem tolik neudělalo. Život šel dál asi tak, jak ten Palach nechtěl,“ hodnotí období, které následovalo po Palachově smrti.

Až v roce 1989, kdy v lednu došlo k sérii demonstrací tzv. Palachova týdne, se ledy pohnuly. „Když nastoupil Husák, nikdo by žádné manifestace nedopustil. V roce 1989 to už bylo jednodušší, to jsme věděli, že nás ta Moskva de facto pustila, už jsme se tak nebáli,“ říká s odstupem třiceti let pan Vladimír.

Student Filozofické fakulty UK Jan Palach se zapálil 16. ledna 1969 v horní části Václavského náměstí. Učinil tak na protest proti potlačování svobod a kvůli pasivnímu přístupu občanů, které chtěl svou obětí vyburcovat. Svým zraněním podlehl o tři dny později. Jeho pohřeb se stal velkou manifestací proti pokračující okupaci země.

Související

Česko si připomnělo 55. výročí hrdinského činu Jana Palacha. (16.1.2024) Prohlédněte si galerii

Česko si připomnělo Palachův hrdinský čin. Uplynulo od něj 55 let

Česko si v úterý připomnělo 55. výročí hrdinského činu studenta Jana Palacha, který se v lednu 1969 zapálil na Václavském náměstí v Praze, mimo jiné na protest proti tehdejší okupaci Československa. Památku zesnulého dnes uctili i vrcholní představitelé státu. 

Více souvisejících

Jan Palach skauti okupace 1968 Srpen 1968 Česká republika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy