Siwiec byl první "živou pochodní", a neměl s ČSSR nic společného. Vše kvůli okupaci v roce 1968

Starosta Prahy 3 Jiří Ptáček a zástupci polské ambasády dnes před Ústavem pro studium totalitních režimů na Žižkově uctí památku Ryszarda Siwiece, který se v roce 1968 upálil ve Varšavě na protest proti invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Siwiec byl první "živou pochodní", dnes uplyne 110 let od jeho narození.

"Je fascinující, že první živou pochodní byl člověk, který s naší zemí neměl nic společného, přesto si ale zvolil takovou formu protestu, aby celý svět upozornil na násilnou a nespravedlivou okupaci Československa," řekl Ptáček.

Ryszard Siwiec se upálil během oslav dožínek 8. září 1968 na varšavském Stadionu Desetiletí a zraněním podlehl o čtyři dny později. Během protestního činu rozhodil mezi lidi letáky s textem: "Čtrnáct miliónů Čechů a Slováků bylo přepadeno armádami reprezentujícími téměř tři sta miliónů lidí. Vojáci bez špetky studu provedli invazi do malé, mírumilovné a bezbranné země, která nekladla žádný vojenský odpor. Hanba tohoto činu mluví sama za sebe."

Tajná policie jeho protest utajovala do roku 1969, kdy o protestu informovala polská redakce Rádia Svobodná Evropa. V roce 2001 Václav Havel posmrtně vyznamenal Siwiece Řádem Tomáše Garrigua Masaryka prvního stupně.

Vzpomínková akce se bude konat v 16 hodin u Siwiecova pomníku, ke kterému starosta Ptáček položí květiny. Ulice Siwiecova nese toto jméno od roku 2009.

Sdílejte článek

Související

Pieta za srpen roku 1968

Politici si připomněli rok 1968. V projevech zmiňovali Ukrajinu a Rusko

Ukrajina světu dokazuje, že ruské komplexy zůstávají stejně nebezpečné jako v roce 1968. Dnes to prohlásil premiér Petr Fiala při připomenutí výročí počátku okupace Československa. Prezident Petr Pavel v projevu uvedl, že kdo nemá v úctě svobodu, ten bude vždy v pokušení ji omezovat a překrucovat.

Více souvisejících

okupace 1968 Ryszard Siwiec Československo

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 39 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Barrandovský most nebude opravený už na konci léta. Praha musí změnit plány

Špatná zpráva pro pražské řidiče přišla ve čtvrtek od vedení Technické správy komunikací hlavního města Prahy. Firma dnes oznámila, že rekonstrukce Barrandovského mostu se oproti poslednímu plánu protáhne. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy