Otec o nelegálních obchodech s lihem nevěděl, tvrdí Radek Březina

Hlavní organizátor obchodů s nelegálním lihem Radek Březina dnes u zlínského soudu odmítl, že by o nich jeho otec Vladimír věděl. Soud ho předvolal v souvislosti s případem praní špinavých peněz, které podle obžaloby mají pocházet z jeho podnikání s nezdaněným lihem. V případu jsou obžalováni čtyři lidé, kteří jsou Radku Březinovi blízcí. Kromě otce jde o jeho bývalou manželku Stanislavu a asistentky Kateřinu Míčkovou a Kristýnu Mazurovou. Hrozí jim až osmileté vězení. Všichni vinu popírají, tvrdí, že o nelegálních penězích nevěděli.

Radek Březina uvedl, že si od otce půjčoval peníze na své podnikáni ve firmách Morávia-Chem a Slovákia-Chem, nákup nemovitostí nebo poskytování dalších půjček. V letech 2006 nebo 2007 podle něj šlo celkem o 350 milionů korun. "Otec o žádné mojí nelegální činnosti nevěděl. Ve chvíli, kdy by se to dozvěděl, okamžitě by mě odřízl a já bych o všecko přišel," řekl.

Nelegální podnikání podle něj fungovalo proto, že o něm vědělo málo lidí. Potvrdil, že v Morávia-Chem se dělaly fiktivní denaturace lihu, jehož podstatná část se pak prodávala na výrobu alkoholu, případně ukládala v tajných skladech. Z části se vyráběly nemrznoucí směsi a další výrobky.

"Vedoucí výroby to ani ve skladu nepoznal. Odběratelé brali nemrznoucí směsi fiktivně navíc, aby to sedělo. Byl jsem největší distributor legálního lihu v republice, nikomu to nebylo podezřelé," uvedl Radek Březina.

Podle státního zástupce Radka Bartoše se obžalovaní podíleli na praní špinavých peněz z daňové trestné činnosti Radka Březiny a jeho kompliců v letech 2005 až 2013. Podle obžaloby se je snažili legalizovat vklady na bankovní účty a nákupem cenných papírů i nemovitostí. Největšími vkladatelkami prý byly Mazurová a Míčková. Podle Bartoše poslouchaly příkazy a vkládaly peníze v takovém rozsahu, že musely vědět, že nejde o peníze legální. Ve věci je v samostatném řízení stíhaný i Radek Březina.

Díky zmíněným finančním operacím si podle žalobce přišel Vladimír Březina na částku přesahující 440 milionů Kč, Stanislava Březinová asi na 42 milionů a Radek Březina na 18 milionů. Vyšetřovatelům se podařilo zajistit majetek obžalovaných a dalších lidí za 400 milionů Kč.

Podle Radka Březiny všechny jeho vydělané peníze, asi 800 milionů Kč, ležely tzv. na jedné hromadě. "Nikdo nemůže určit, jestli to byly legální, nebo nelegální peníze. Asi 40 procent bylo legálních, asi 60 procent nelegálních," uvedl. K tomu, zda o jeho nezákonném podnikání věděla jeho bývalá manželka, která působila jako jednatelka společnosti Slovákia-Chem, se odmítl vyjádřit. Obžalované asistentky o něm podle něj nevěděly.

Radek Březina byl v červnu 2017 odsouzen za nelegální obchody s nezdaněným lihem k 13 letům vězení. Způsobenou škodu vyčíslil vrchní soud na 5,6 miliardy korun. S Březinou si nepodmíněné tresty za podvody s lihem odpykávají čtyři muži, u dvou dalších soudy pravomocný rozsudek zatím nevynesly. Březinovu bratrovi Tomášovi snížil Nejvyšší soud šestiletý trest na 3,5 roku, před časem byl z vězení podmínečně propuštěn. Hlavní líčení je nařízeno až do května.

Související

Nejvyšší soud České republiky

Kauza lihové mafie: Březinův komplic si trest odpyká, potvrdil Nejvyšší soud

Nejvyšší soud (NS) potvrdil rozsudek nad Petrem Němečkem, jenž kryl nelegální líh v kauze takzvané lihové mafie kolem Radka Březiny. Jednatel firmy Cargo NV si má odpykat devět let a dva měsíce ve vězení. Vinu před zlínským krajským soudem i Vrchním soudem v Olomouci popíral. Výsledek řízení u nejvyšší instance zjistila ČTK z databáze InfoSoud. Odůvodnění zatím není dostupné.

Více souvisejících

Radek Březina (údajný boss) soudy Kauza lihová mafie Zlín Vladimír Březina

Aktuálně se děje

před 50 minutami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy