Na několika místech Česka probíhají technoparty, policie je v pohotovosti

Na několika místech republiky se o tomto víkendu konají technoparty. Asi největší je u obce Uhy na Kladensku, které se účastní více než tisíc lidí. Další akce jsou v Kyjicích u Jirkova na Chomutovsku a v Dolní Řasnici na Liberecku. Policie na žádné z nich zatím problémy nezaznamenala, zjistili zpravodajové ČTK.

Ve středních Čechách policisté od pátečního dopoledne dohlížejí na technoparty u obce Uhy na Kladensku. Akce se koná na soukromém pozemku, pořadatel má splněnou ohlašovací povinnost. Mluvčí středočeské policie Pavel Truxa ČTK dnes večer řekl, že policisté zatím nezaznamenali narušení veřejného pořádku ani jiné problémy a nemuseli zasahovat. "Neděje se tam nic, je tam pořád klid," dodal Truxa.

Technoparty se koná od pátku také v Kyjicích u Jirkova na Chomutovsku. "Je to každoroční akce, která se tam koná pravidelně. Je povolená, je tam řádně pronajatý pozemek. Neděje se tam nic nelegálního," uvedl regionální mluvčí policie Daniel Vítek. Kolik je na akci účastníků, neví.

Technoparty se od dnešního večera bude konat i v Dolní Řasnici na Liberecku. Policie zatím žádné problémy nezaznamenala, podle údajů na facebookovém profilu pořadatelů by se akce mělo zúčastnit asi 30 lidí.

Na konci dubna se i v předchozích letech v Česku konaly technoparty Czarotek, organizátoři je svolávali obvykle na sociálních sítích. Pořadatelé Czarotek free party na facebooku uvedli, že letos nebude jeden velký teknival, ale bude více menších akcí po celé republice. "Děje se tak z mnoha důvodů, z nichž jedním je i nová vyhláška, která umožňuje policii okamžitě zrušit konání freeparty a pokutovat nejen soundsystémy, ale i účastníky," uvedli na facebooku. Na tento víkend je na jejich seznamu deset akcí.

České obce musely v předchozích letech často řešit problémy s technoparty. Lidé si obvykle stěžovali na příliš hlasitou hudbu či nepořádek, který po sobě účastníci akce nechávali. Ministerstvo vnitra letos v březnu zveřejnilo vzorovou vyhlášku, která má starostům usnadnit řešení problémů spojených s technoparty. Dokument mimo jiné stanovil povinnosti organizátorů a nově také účastníků těchto akcí. Pokud obec vyhlášku podle ministerského vzoru schválí, jasně tím stanoví, která osoba je považována za organizátora technoparty a jaké má povinnosti.

Loni se například na přelomu dubna a května účastnilo akce Czarotek Free Party u Krásné Studánky na Liberecku 7000 lidí. Některé technoparty v minulosti ukončil až zásah policie. Nejznámější je případ technoparty CzechTek, na kterou se v létě 2005 sjelo asi 5000 lidí nedaleko Mlýnce na Tachovsku.

Související

Více souvisejících

technoparty Policie ČR

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy