V Brně se střetli radikálové a jejich odpůrci, musela zasáhnout policie

Na Zelném trhu v Brně se dnes střetli radikálové a jejich odpůrci, kteří se snaží blokovat jejich ohlášený pochod na Mendlovo náměstí. Policisté po potyčce zajistili dva lidi a situaci rychle uklidnili. Na místě jsou desítky těžkooděnců a ze vzduchu hlídá situaci vrtulník. Policisté i tajemník městské části Brno-střed Petr Štika antifašisty vyzvali, aby pochod neblokovali. Radikálové kvůli odpůrcům nemohli vyjít ze Zelného trhu, pak se ale policii podařilo oba tábory oddělit a průvod se dal do pohybu. Radikálů jsou desítky, odpůrců stovky.

Už před setkáním radikálů jim odpůrci pustili z reproduktorů písničky z divadla Husa na provázku, aby zabránili jejich projevům, také začali jezdit v blízkosti radikálů na kolech. Na obě shromáždění dohlížejí stovky policistů včetně vrtulníku i tajemník Štika, který by mohl v krajním případě obě shromáždění rozpustit. Akce provází občasný déšť.

Průvod svolala do Brna Národní a sociální fronta. Průvod má jít Masarykovou ulicí a dále na Hybešovu a Václavskou až na Mendlovo náměstí.

Ještě před setkáním radikálů se shromáždili jejich odpůrci na nedalekém Dominikánském náměstí před budovou magistrátu. Projevy měli například Zdena Mašínová a Fedor Gál. Antifašisté bubnovali na bubny, hráli šachy nebo točili obručí kolem těla. Radikálům hodlají čelit hravou formou a k jejich průvodu dělat například divadelní představení nebo pouštět hudební doprovod.

První máj se v Brně v minulých letech opakovaně stal dnem slovních střetů i potyček mezi radikály a jejich odpůrci z řad antifašistů. Před dvěma lety prošlo městem 150 radikálů a sešlo se i 300 jejich odpůrců. Zasahovat musela policie.

Tajemník městské části Brno-střed Štika by mohl shromáždění v krajním případě i rozpustit. Bylo by to v případě, kdyby se účastníci odchýlili od oznámeného účelu shromáždění nebo by ho směřovali k popírání nebo omezování práv osob pro jejich národnost, pohlaví, rasu, původ, politické smýšlení, náboženské vyznání, také pokud by akce vedla k podněcování nenávisti a nesnášenlivosti a účastníci by se dopouštěli násilí nebo jinak porušovali ústavu. Účastníci se nesmějí chovat násilně, ani mít střelné zbraně, výbušniny, pyrotechniku nebo si zahalovat obličeje. Rozpuštění je možné, pokud se nepodaří jiným zákrokem vyřešit situaci, která je v rozporu se zákonem.

Související

Více souvisejících

Brno 1. máj Demonstrace Policie ČR

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polsko vnímá nové riziko z Ruska. Upozornil na něj prestižní deník

Polské bezpečnostní služby jsou v plné pohotovosti kvůli hrozbě bombových útoků a záškodnických akcí ze strany Ruska na území Evropy, řekl polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz v úterý. Reagoval tak na článek deníku Financial Times, že Moskva plánuje násilné sabotáže v zahraničí. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

Vláda ČR

Vláda schválila novelu atomového zákona, pomůže urychlit výstavbu nových bloků

Rychlejší výstavba nových jaderných bloků a také snazší povolovací procesy při zavádění malých modulárních reaktorů jsou hlavními body novely atomového zákona, jejíž návrh schválila vláda na úterním jednání. Odsouhlasila i návrhy novel zákonů o rozpočtovém určení daní, o sociálních službách nebo o nemocenském pojištění a také znění úplně nového zákona o Národní rozpočtové bance. A věnovala se i pomoci mrazy postiženým ovocnářům a dalšímu antibyrokratickému balíčku.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

včera

Moskva bližší než Praha. Mění se Slovensko na proruský satelit?

Slovenský premiér Robert Fico už mnohokrát deklaroval, že politika jeho vlády bude „nezávislá“, a že nebude loutkou Západu, ale ani Ruska. Z jeho posledních kroků se ale zdá, že je mu přece jen východní pozice bližší. Jeho reálné kroky totiž ukazují, že se zcela záměrně odklání od svých západních spojenců a nadbíhá zájmům Moskvy.  

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy