Češi se opět bouří. Kvůli Benešové jdou další týden do ulic

Čtvrtý týden v řadě se v Praze toto úterý uskuteční demonstrace za demisi ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO). Na rozdíl od předchozích protestů, které vrcholily na Staroměstském náměstí, se akce přesune na Václavské náměstí. Podle organizátorů je důvodem jeho větší kapacita, ale i určitá symbolika. Organizátoři protestů se obávají,že po jmenování Benešové do vlády je v ohrožení nezávislost justice, a to i v případu vyšetřování premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli údajnému dotačnímu podvodu. Benešová i Babiš v minulosti obavy z ohrožení nezávislosti justice odmítli.

V předchozích třech týdnech se demonstrace v Praze konaly v pondělí a účast na nich postupně rostla. "Minulý týden to bylo ze všech akcí na Staroměstském náměstí nejvíc, odhadovali jsme kolem 30.000 lidí. Teď očekáváme další nárůst kolem 40.000, až k 50.000, když se všechno podaří, jak má," řekl ČTK Benjamin Roll ze spolku Milion chvilek, který demonstrace pořádá.

I kvůli rostoucímu počtu účastníků protestů se nyní demonstrace uskuteční na Václavském náměstí. "Jiné místo je kvůli tomu, že očekáváme více lidí. Je to i kvůli symbolické roli, kterou Václavské náměstí má. Je to vyvrcholení téhle části protestů," uvedl Roll.

Na rozdíl od minulého týdne se neuskuteční souběžné protesty v dalších českých městech. "Tento týden je zaměřený vyloženě na Prahu. Vyzvali jsme všechny ostatní obce, aby vyslaly lidi sem. Zítra (v úterý) na Václaváku ohlásíme, že v dalším týdnu naopak budou demonstrace po celé republice, a vyzveme Pražany, aby vyrazili jinam," řekl Roll.

Demonstranti požadují demisi Benešové a přijetí takových opatření, aby byla nezávislost justice zajištěna. Pokud se jejich požadavky nenaplní, uskuteční se další demonstrace 28. května.

Protesty jsou dobře organizované, demonstrující dostávají připravené transparenty. Organizátoři se mohou při přípravě demonstrací opřít o finanční podporu sympatizantů, na transparentní účet jim chodí dary v řádu stovek nebo tisíců korun od fyzických osob. Kromě toho jim jejich příznivci pomáhají i jako dobrovolníci, uvedl Roll. Lidé nabízejí pomoc při roznášení letáků, přípravě pódií, zajišťování bezpečnosti nebo při přípravě PR.

Spolek milion chvilek vznikl po sněmovních volbách 2017. Babiše vyzval k tomu, aby plnil předvolební sliby občanům, zejména to, že bude podporovat a rozvíjet demokracii v ČR. Protože podle spolku své sliby nemyslel vážně, přišli jeho členové loni v únoru s kampaní Milion chvilek pro demokracii. Za sto dní chtěli získat milion podpisů od lidí, kteří si myslí, že má Babiš odstoupit z čela vlády. Petici dosud podepsalo víc než 333.000 lidí.

Impulzem pro současné demonstrace, z nichž první se konala 29. dubna, se stala demise ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) a volba jeho nástupkyně, jíž se stala poradkyně prezidenta Miloše Zemana pro justici Benešová. Kněžínek svůj úmysl odejít z vlády oznámil 18. dubna, pouhý den poté, co státní zastupitelství informovalo o návrhu na podání obžaloby v kauze Čapí hnízdo.

Benešová i Babiš odmítli, že by s příchodem nové ministryně hrozilo narušení nezávislosti justice. Podle premiéra Benešová nechystá změny v čele státního zastupitelství. Po dalších demonstracích Babiš poukázal na to, že na nich vystoupili zástupci sněmovních stran, akce označil za součást kampaně před evropskými volbami, které se konají tento pátek a sobotu.

Související

Ilustrační foto

Ostrá slova na Letné. V politice převažuje pragmatismus "co za co", tvrdí kněz Malý

Ekonomická změna automaticky neznamená, že se stáváme lepšími, převažuje pragmatismus "co za co", řekl na demonstraci proti premiérovi Andreji Babišovi na pražské Letné někdejší disident Václav Malý. Společnost ale podle kněze chce být lepší a může toho dosáhnout, pokud bude otevřená. Podle bývalé disidentky Dany Němcové je nutné, aby lidé rozhodovali odpovědně a naučili se se svobodou žít.

Více souvisejících

demonstrace proti Babišovi (6. 5. 2019) Marie Benešová

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 5 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Vrtulník s Raísím našel turecký dron. Rusko zapojilo do pátrání desítky specialistů

Zdroj tepla pocházejícího z havarovaného vrtulníku, ve kterém zemřeli prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján, identifikoval turecký dron. Turecká strana jeho lokalitu poskytla íránským úřadům. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy