Soud osvobodil mladíky viněné z napadení muže tmavé pleti

Obvodní soud pro Prahu 10 dnes osvobodil trojici fanoušků fotbalové Sigmy Olomouc, kteří čelí obžalobě z napadení muže tmavé pleti v tramvaji z předloňského listopadu. Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně se proti němu na místě odvolala. Štěpán Černín, Tomáš Satora a Josef Richard Uhlík vinu odmítají, za ublížení na zdraví, hanobení rasy a výtržnictví jim hrozí až osmileté vězení.

Podle soudkyně Ivany Hynkové nebylo jednoznačně prokázáno, že by skutek spáchali obžalovaní. "Nikdo ze svědků nepotvrdil, že by to byli právě tito tři obžalovaní, kteří na něj křičeli hanlivé rasistické urážky," řekla s tím, že soud vycházel ze zásady v pochybnostech rozhodnout ve prospěch obviněného.

Obhajobu mladíků se vyvrátit nepodařilo, podezření, že jsou pachatelé, ale podle Hynkové existuje. Podobnému chování se musí předcházet a v případě, že je vina konkrétnímu pachateli prokázána, je třeba ho trestat, dodala soudkyně.

Programátor původem z Afriky, který žije v Praze deset let, utrpěl zranění předloni 4. listopadu. Tehdy cestoval tramvají, do níž přistoupila velká skupina olomouckých fans mířících na zápas s pražskými Bohemians. Podle obžaloby čelil nejprve rasistickým urážkám, kterých si nevšímal.

Když na něj údajně někdo z davu vymačkal citron, snažil se chránit a část fanoušků ho napadla pěstmi a kopy. Muž skončil na chirurgii se zhmožděnou hlavou a nosem, z incidentu si odnesl také posttraumatickou stresovou poruchu. Po mužích chce 300.000 korun za nemajetkovou újmu. Původně žádal dalších 304.000 jako náhradu ušlé mzdy, tento požadavek však nakonec stáhl - bál se toho, že by v souvislosti s údaji o platu obžalovaní zjistili jeho totožnost.

Žalobkyně dnes pro obžalované navrhovala tresty od dvou do 2,5 let vězení. "Jsem přesvědčena, že v provedeném hlavní líčení byla vina všech obžalovaných prokázána," řekla ve své závěrečné řeči. Připomněla, že poškozený všechny tři obžalované identifikoval, do detailů také popsal, jak se který z nich na útoku podílel.

Navrhla také, aby soud uznal obžalované na základě výpovědí svědků vinnými také z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Upozornila, že trojice v minulosti čelila různým přestupkovým řízením, nyní je policie údajně stíhá za to, že hajlovali ve vlaku plném cestujících.

Obhájci obžalovaných poukázali na to, že žádný ze svědků nepotvrdil, že útok na muže má na svědomí právě trojice mladíků. Zpochybňovali i rekognici, při které napadený mladíky poznal. Za útočníky totiž označil také některé figuranty. "Žádné jiné důkazy, které by mohly mého klienta usvědčovat (...), zde provedeny nebyly," řekl dále jeden z právníků. Obhájci také uvedli, že svědci mluvili o útočnících jako o starších. Dvěma z mladíků je přitom 19 let, třetímu 22 let.

Soud u minulých jednání vyslechl řadu dalších olomouckých účastníků výjezdu, kteří vesměs tvrdili, že v tramvaji si žádného muže tmavé pleti nevšimli a že žádné rasistické pokřiky neslyšeli, natož aby je sami skandovali. To, že někteří fanoušci muže uráželi, potvrdil pouze jeden z nich.

Ačkoliv tramvaj byla v době útoku zcela zaplněná, z běžných cestujících přišli svědčit jen dva. První svědek rovnou řekl, že si prakticky nic nepamatuje a že nemá paměť na obličeje. Druhá svědkyně se policii přihlásila sama. Z vozu vystoupila zastávku před útokem, avšak popsala atmosféru, která incidentu předcházela. Fanoušci prý byli opilí a když si muže všimli, začali křičet "černí do plynu" a něco o citronech. Muž se prý snažil dívat jinam, aby je neprovokoval.

Policie mladíky jakožto členy skupiny Ultras pokládá za rizikové osoby. Obžalovaní svou příslušnost k tvrdému jádru fanoušků popřeli. Černín dříve u soudu odmítl, že by se napadení zúčastnil. "To, co se stalo je opravdu hrozný a já to odsuzuji," řekl dnes. Satora v minulosti připustil, že se do poslední části incidentu zapojil, když se prý snažil fanouškovi pomoci a tahal ho za bundu a nohu z tramvaje ven. Uhlík uvedl, že z potyčky neviděl vůbec nic.

Související

FIFA, ilustrační fotografie.

FIFA zřídila zvláštní komisi proti rasismu. Povede jí Vinícius Júnior, ve Španělsku je terčem útoků

Mezinárodní fotbalová federace FIFA se rozhodla ustanovit zvláštní komisi proti rasismu, jejímiž členy budou fotbalisté mající za úkol navrhovat přísnější tresty za diskriminaci ve fotbale. Tuto informaci uvedla ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na samotného prezidenta FIFA Gianniho Infantina. Ten zároveň potvrdil, že požádal útočníka Realu Madrid Viníciuse Juniora, aby tuto komisi vedl. 
Robert Kennedy Rozhovor

55 let od atentátu na Roberta Kennedyho. Politické násilí bylo v USA bohužel docela běžné, uvádí amerikanista Pondělíček

Robert Kennedy, vlivný politik a uchazeč o prezidentskou nominaci za Demokratickou stranu, bratr v roce 1963 zavražděného prezidenta Spojených států Johna Kennedyho, se před 55 lety, 5. června 1968, stal rovněž obětí atentátu. O den později zemřel. Pro své názory, především na nepřípustnost rasové segregace, byl mnohými nenáviděn, avšak motiv vraždy s vnitřní politikou patrně nesouvisel, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jiří Pondělíček. 

Více souvisejících

rasismus útok Tramvaje

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy