Tři přeživší vzpomínají na vyvraždění Lidic. Co jim zachránilo život?

Tři přeživší "lidické děti" dnes v Praze navštívily několik míst spjatých s osudem obyvatel jejich vyhlazené obce. Nejprve položily květiny v krčské Thomayerově nemocnici, kde za války přebývalo osm lidických kojenců. Dalšími zastávkami byly někdejší tajný ústav gestapa pro těhotné vězenkyně ve vinohradské Dykově ulici, střelnice v Kobylisích a strašnické krematorium.

Při každoročním vzpomínání, které bylo součástí akcí uspořádaných k 77. výročí lidické tragédie, se letos v hlavním městě sešli Pavel Horešovský, Libuše Součková a Marie Šupíková. Zatímco Šupíková byla po vypálení Lidic nacisty vybrána ve svých deseti letech na poněmčení, Horešovský a Součková se jako nemluvňata odebraná matkám ocitli v současné nemocnici v Krči.

Příběh lidických kojenců nyní v nemocničním areálu připomíná pamětní deska umístěná na pavilonu imunologie. "Původně jsme jezdívali jen do Kobylis a Strašnic, ale k 70. výročí jsem si vzpomněl, že bychom mohli dát pamětní desku nejen mrtvým, ale i živým," popsal Horešovský vznik pietního místa novinářům. Deska uvádí, že děti se po válce postupně vrátily k příbuzným. Některé se však už neshledaly nejen se zastřelenými otci, ale ani s matkami, které zahynuly v koncentračních táborech.

Horešovský si na první roky života strávené v areálu nemocnice nepamatuje. "Mně bylo 16 dní, když se staly Lidice. Odvezli nás do Prahy na Karlák a začátkem roku 1943 nás převezli sem. Já jsem měl to štěstí, že se o mně dověděla babička, která bydlela vedle v Makotřasích, a začala za mnou jezdit," uvedl.

"Jak jsem se dověděl, problém byl v tom, že čeští doktoři a sestry byli horší než němečtí. Vykládalo se to tím způsobem, že se báli, aby je neposlali na frontu nebo někam. Prý tady byl nějaký doktor, který nad námi držel osudovou ruku a říkal: 'Ještě ne, ještě nejsou připraveni k transportu.' To nám asi zachránilo život," pokračoval Horešovský s tím, že 9. května 1945 si pro něj přijel děda se strýcem a odvezli ho do Makotřas, kde ho potom dědeček rozmazloval.

Šest lidických žen, které byly v době tragédie těhotné, se dostalo do ústavu v Dykově ulici a porodilo tam. Dvě děti přežily, osud dalších není znám.

Na střelnici v Kobylisích zahynulo 26 obyvatel Lidic včetně pouze patnáctiletého bratra Marie Šupíkové Josefa Doležala. Popel zastřelených vesničanů je uložený ve strašnickém krematoriu.

Při represích po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha zastřelili nacisté ve středočeské obci Lidice 173 mužů. Ženy a děti odvlekli do kladenského gymnázia, kde po třech dnech oddělili děti od jejich matek. Lidické ženy putovaly do koncentračních táborů, nejvíce z nich do Ravensbrücku. Děti, které nebyly vybrány k poněmčení a kterým byl více než rok, skončily v polském Chelmnu, kde je nacisté s největší pravděpodobností hromadně zplynovali v nákladních vozech. Lidice nacisté srovnali se zemí. Celkem přišlo o život 340 obyvatel obce.

Související

II. světová válka

Před 81 lety nacisté obklíčili Lidice, vypálili je do základů

9. a 10. června roku 1942 se v Československu odehrála jedna z nejtemnějších kapitol druhé světové války. Malé městečko Lidice, ležící nedaleko Prahy, bylo zcela vymazáno z mapy nacisty jako odvetná akce za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Tento brutální čin se stal symbolem hrůzy a nespravedlnosti, kterou válka přinesla do životů mnoha nevinných lidí.

Více souvisejících

lidice - vyvraždění Lidice historie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy