Tibetská vlajka ve Vltavě? Soud řešil konflikt Číňana s demonstrantkou v Praze

Číňan, který během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze před více než třemi lety vytrhl demonstrantce tibetskou vlajku a hodil ji do Vltavy, mohl podle Obvodního soudu pro Prahu 7 spáchat přestupek. Podle zatím nepravomocného rozsudku o loupež nešlo. Případem se ještě bude zabývat odvolací pražský městský soud.

"Po zvážení okolností předmětného jednání obžalovaného, společenské nebezpečnosti předmětného jednání, bezúhonnosti a nízkého věku obžalovaného dospěl senát k závěru, že se jednalo o ojedinělý exces obžalovaného, který není trestným činem," uvedla pro server SeznamZpravy.cz mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 7 Tereza Leskovjanová.

Muž odmítl, že by chtěl vlajku uloupit, šlo podle něj o zkratkovité jednání ve vypjaté emoční atmosféře. Spolu s ním čelí obžalobě jeho krajanka, tu soud viny nepravomocně zprostil. Podle rozsudku se nepodařilo prokázat, zda se se ženou přetahovala o tibetskou, nebo o českou vlajku.

Třídenní návštěvu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v březnu 2016 v Praze provázely demonstrace proti politice Pekingu v oblasti lidských práv, některé se neobešly bez potyček mezi odpůrci a příznivci čínského režimu. Při jedné z nich se Číňan a Číňanka pokusili vytrhnout demonstrantce vlajku, museli ale překonat její odpor. Přitiskla ji k tělu, chvíli se přetahovali. Nakonec se Číňanům podařilo ženě vlajku vzít a hodili ji do řeky.

Pražské soudy v minulosti oba obžalované viny zprostily a případ předaly do přestupkového řízení. Podle nich nešlo o trestný čin, a to i s ohledem na mizivou hodnotu vlajky. Nejvyšší soud v Brně jim však loni v červenci po dovolání nejvyššího státního zástupce případ vrátil. Ten v dovolání mimo jiné uvedl, že škodlivost činu zvyšuje jeho politická motivace.

Související

Více souvisejících

návštěva činského prezidenta v ČR Praha Vlajky soudy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy